Polskie Radio
Section05
literatura

"Świat piekielny", miłość, ucieczki przed rozpaczą. Getto warszawskie w literaturze

Od pisanych na gorąco dzienników po wiersze wydane w 2020 roku. Od obrazów straszliwych cierpień po czarny humor. Teksty literackie związane z gettem warszawskim są różnorodne zarówno w formie, jak i treści. Łączy je pamięć o tych, którym przyszło żyć – i przyszło umierać – w tym odgrodzonym od świata miejscu.    
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie II wojna światowa literatura wspomnienie HISTORIA

Słynny nieznany twórca. Jerzy Andrzejewski i legenda, której nie było

Zawsze chciał być pisarzem. Najlepiej: wielkim pisarzem. Był gotów wiele poświęcić, by jego książki były czytane i wydawane. Wciąż myślał o swojej sławie. Ale ona go opuściła. Choć był jednym z najbardziej znanych polskich autorów XX wieku, dziś niewielu o nim pamięta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Andrzejewski pisarz literatura książki PRL Komitet Obrony Robotników KOR Maria Dąbrowska Jarosław Iwaszkiewicz Czesław Miłosz Andrzej Wajda Antoni Libera Marek Nowakowski Michał Komar Mirosław Chojecki stalinizm komunizm katolicyzm Dwudziestolecie międzywojenne opozycja demokratyczna drugi obieg HISTORIA

Konkurs na piosenkę o Warszawie dla Ireny Santor. "Musimy dobrze uczcić jej 90 urodziny"

- W tym roku pani Irena Santor będzie obchodziła jubileusz 90 urodzin. Nie możemy tego pominąć i musimy to bardzo dobrze uczcić - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Amadeusz Szklarz–Habrowski z Muzeum Literatury. Instytucja ogłosiła konkurs na tekst piosenki o Warszawie dla Ireny Santor.
Zobacz więcej na temat:  konkurs Amadeusz Szklarz-Habrowski Marcin Kusy Irena Santor literatura muzyka polska Warszawa

Czy starość skrada się jak złodziej? Grażyna Latos i Elżbieta Strzałkowska o nowej książce

- Nawet jeśli myślimy o starości, to ten moment, kiedy faktycznie zaczynamy ją odczuwać, przychodzi niespodziewanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grażyna Latos, która wspólnie z Elżbietą Strzałkowską napisała książkę pt. "Jak złodziej przyszła. Reportaże i rozmowy o starości". Jaka jest naprawdę starość?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura starość Grażyna Latos Elżbieta Strzałkowska

Debata w Czwórce. "Young adult - literackie disco-polo czy klucz do czytelniczych serc?" [WIDEO]

23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki, Czwórka zaprosiła na debatę: "Young Adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?". Udział wzięli w niej najbardziej znane autorki tego gatunku, m. in.: Weronika Marczak, Katarzyna Barlińska, Marta Łabęcka, Monika Marszałek, Natalia Fromuth, Monika Rutka, a także psycholożki, pedagodzy, kulturoznawcy i booktokerki. Spotkanie prowadzili Justyna Dżbik-Kluge i Jakub Jamrozek. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka debata czytelnictwo młodzież literatura

Życie z osobą rozumiejącą świat inaczej. Eliza Kącka o swojej książce "Wczoraj byłaś zła na zielono"

Życie z dzieckiem ze spektrum inności to doświadczenie, które ludziom postronnym trudno sobie wyobrazić, ale które także trudno opowiedzieć. Gościni Michała Nogasia spróbowała: jej niezwykle osobista książka "Wczoraj byłaś zła na zielono" ukaże się już w maju. I właśnie o niej, a raczej wokół niej, toczyła się rozmowa.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA autyzm spektrum autyzmu psychologia dziecko mama wychowanie opieka Eliza Kącka Michał Nogaś Trójka

Festiwal Europejski Poeta Wolności - by poezja zajęła należne sobie miejsce

Europejski Poeta Wolności to wielowymiarowa inicjatywa poetycka. Pod tym hasłem kryje się festiwal, nagroda i seria wydawnicza. Za tegoroczny program festiwalu odpowiadają poetki: Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda, które są przekonane o tym, że poezja jest dla wszystkich. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Magdalena Kicińska literatura poezja Małgorzata Lebda Monika Herceg Europejski Poeta Wolności nagroda

Ярина Цимбал: Любити місто, любити «Місто»

«Написав "Місто", бо люблю місто і не мислю поза ним ні себе, ні своєї роботи», — пояснював український письменник Валер'ян Підмогильний (1901—1937), майстер урбаністичної та психологічної прози. Його культове «Місто» з'явилося друком у 1928 році, викликаючи бурхливу реакцію тогочасної української критики. Роман Підмогильного й нині викликає чималий інтерес та емоції серед читачів. На передодні польської прем'єри «Міста» про феномен цього твору та «непоборну силу» його автора розповідає Ярина Цимбал — літературознавиця, дослідниця життя і доробку Валер'яна Підмогильного та інших майстрів української літератури 20—30 років XX століття, редакторка серії «Vivat Класика».
Zobacz więcej na temat:  переклад література literatura tłumacz tłumaczenie

Izabela Tadra o książce "Hotel ZNP": zależało mi, aby stworzyć coś, nad czym możemy dyskutować

W "prawdopodobnie najbrzydszym hotelu w Warszawie, który ma jednak pewne zalety: z jego okien rozpościera się widok na Wisłę", mają schadzkę Belcia, główna bohaterka książki, i mężczyzna, który ją interesuje. Kolejną zaletą owego przybytku jest fakt, że znajduje się w połowie drogi między ich domami. Belcia, niczym Szeherezada, snuje swoją niekończącą się opowieść, licząc, że to daje szansę na happy end... O książce "Hotel ZNP" z jej autorką w swojej audycji rozmawiał Max Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA Debiuty powieść Max Cegielski Trójka