Polskie Radio
Section05

literatura

Dr Kencki: inspiracje teatrem francuskim to jeden z ważniejszych elementów polskiej sceny narodowej

- Wpływ teatru francuskiego na teatr staropolski był bardzo duży. Widać, że inspiracje Molierem i teatrem francuskim stały się jednym z ważniejszych elementów polskiej sceny narodowej - mówił w Polskim Raidu 24 dr Patryk Kencki, teatrolog, autor książki "Staropolski Molière". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 KULTURA literatura polska TEATR Molier Jakub Moroz społeczeństwo

Wiedeń świętuje 100. urodziny Stanisława Lema

Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Rafał Sobczak, otworzył wystawę plenerową „Lem’s Bestiary Illustrated by Daniel Mróz” poświęconą twórczości słynnego pisarza przedstawioną w ilustracjach Daniela Mroza. Mróz był autorem licznych okładek oraz ilustracji do większości książek Lema.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Wiedeń Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Zdrada i bohaterstwo zamknięte w losach jednego człowieka

Andrzej Nowak-Arczewski, autor książki "Przykosa. Bohater z AK - zdrajca z UB. Śledztwo śladami Redera" w swojej książce starał się dociec, dlaczego drugowojenny bohater ziemi świętokrzyskiej funkcjonował po II wojnie światowej jako zdrajca wydający na śmierć swoich najbliższych współpracowników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo HISTORIA Armia Krajowa II wojna światowa Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert

Pytający moralista. 100 lat temu urodził się Stanisław Lem

Stanisław Lem – pisarz, filozof, futurolog, autor książek science fiction oraz jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych na świecie polskich twórców, urodził się 12 września 1921 roku, co oznacza, że w tym roku przypadła 100. rocznica jego urodzin. Rok 2021 jest także Rokiem Stanisława Lema. O pisarzu w audycji "Trójka przed południem" rozmawialiśmy z Szymonem Kloską, krytykiem literackim i kuratorem programu Lem 2021.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka Stanisław Lem science-fiction fantastyka KSIĄŻKA Polskie Radio serwisy specjalne rozmowa

Twórczość Norwida we współczesnej muzyce. Prof. Chlebowski: "Bema pamięci żałobny rapsod" to potężny utwór

- Niemen zanotował, że po wykonaniu tego utworu, jeszcze w postaci okrojonej (...), w sali zapadła cisza. To świadczy o tym, jak było to szokujące, jak wielkie, jak zmieniające ówczesnego słuchacza  - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Chlebowski z Ośrodka Badań nad twórczością Cypriana Kamila Norwida na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Cyprian Kamil Norwid albumy pisarz pisarze i poeci

Janusz Klejnocki: polskie kryminały pisane "po skandynawsku" brzmią sztucznie

- Twórczość np. Henninga Mankella wydaje mi się szczera. Jeśli pojawia się tam problem uchodźców czy ruchów rasistowskich w Szwecji, to rzeczywiście wynika to z tamtejszej wrażliwości, z którą miałem do czynienia. Natomiast import do Polski, taki trochę 1:1, brzmi sztucznie, plastikowo - mówił w Dwójce prof. Janusz Klejnocki, poeta i literaturoznawca, dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek poezja kryminał Remigiusz Mróz KULTURA Dwójka

Operowe odczytanie dramatu Norwida. Gliński: "Wandy" nie da się zrozumieć bez związku z chrześcijaństwem

- Wanda to Polska, a Polska to Wanda - mówił wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas prapremiery opery "Wanda” na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego w Krakowie. - Dramatu "Wanda" Norwida, jak historii Polski, nie da się zrozumieć bez związku z chrześcijaństwem, z ofiarą - podkreślał wicepremier. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Piotr Gliński KULTURA MUZYKA opera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Joanna Wnuk-Nazarowa