Polskie Radio
Section05
lustracja

Jakub Jałowiczor: agresja przenosi się z barierek na policję

- Nie da sie ukryć, że Prawo i Sprawiedliwość otrzymało przynajmniej trzy prezenty od opozycji w trakcie tego całego zamieszania wokół Sądu Najwyższego. Pierwszy to zachowanie byłej prezes SN, Małgorzaty Gersdorf. Drugi to sprawa sędziego Iwulskiego, którego przeszłości do tej pory nie znaliśmy. Trzeci tp protesty pod Sejmem i wwożenie ludzi w bagażniku, co odbiera sprawie całą powagę - komentował Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego" na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy reforma sądownictwa IPN lustracja Prawo i Sprawiedliwość Sejm polityka

Kornel Morawiecki o 4 czerwca 1992: to była klęska moralna

– Oba wydarzenia były konsekwencją porozumienia Okrągłego Stołu. Ugody, która miała w sobie zarówno elementy zwycięstwa, jak i porażki – powiedział w Polskim Radiu 24 Kornel Morawiecki. Marszałek senior i założyciel Solidarności Walczącej w audycji Kornel Morawiecki – Nie Tylko o Polsce mówił o 4 czerwca 1989 roku i 4 czerwca 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 okrągły stół Kornel Morawiecki Lech Wałęsa Antoni Macierewicz lustracja

"Minister Gowin mówił o stanięciu w prawdzie"

 "Władze wyższych uczelni powinny poddać się autolustracji" – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Podkreślił, że procesu tego nie należy nazywać dekomunizacją. Słowa wicepremiera komentował w Polskim Radiu 24 historyk prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Gowin szkolnictwo wyższe Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reforma szkolnictwa lustracja dekomunizacja

Kulisy nocnej zmiany. Odwołanie rządu Jana Olszewskiego

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku odwołano rząd premiera Jana Olszewskiego. Wcześniej Sejm przegłosował uchwałę, zobowiązującą ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza do upublicznienia nazwisk urzędników państwowych, w tym posłów, którzy współpracowali ze służbami PRL. Wśród nich był ówczesny prezydent Lech Wałęsa. O kulisach "nocnej zmiany" mówił w audycji Kulisy Spraw prof. Sławomir Cenckiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Olszewski Lech Wałęsa lustracja

"Nocna zmiana zaważyła na ostatnich 25 latach III RP"

– Największym sukcesem mojego rządu było nadanie kierunku proatlantyckiego, z którego już później nie dało się wycofać, i został, choć z dużymi oporami,  konsekwentnie realizowany. Wyrwaliśmy się z szarej postsowieckiej strefy i znaleźliśmy się pod drugiej stronie – mówił w Polskim Radiu 24 Jan Olszewski, były premier.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski lustracja Antoni Macierewicz historia Polski POLSKA PRL

"4 czerwca Wałęsę dopadła przeszłość własnych teczek"

– Sam Lech Wałęsa chciał, żeby nagrać naradę, podczas której zdecydowano o odwołaniu Jana Olszewskiego i „zainstalowano” postkomunistycznego premiera – mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Kurski, współautor filmu dokumentalnego „Nocna zmiana”, ukazującego kulisy odwołania premiera Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski historia Polski Jacek Kurski lustracja Lech Wałęsa okrągły stół służba bezpieczeństwa komunizm

"Przemówienie Olszewskiego w dwóch kanałach TVP"

- Było dla mnie jasne, że bez rozbrojenia tego rodzaju bomby, niewypału podłożonego pod polską niepodległość, będzie bardzo trudno funkcjonować, bo podstawą wszelkiego ludzkiego funkcjonowania jest odpowiedzialność – powiedziała w Polskim Radiu 24 córka Zbigniewa Romaszewskiego Agnieszka Romaszewska – Guzy. Odniosła się w ten sposób do rocznicy obalenia rządu Jana Olszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski historia Polski lustracja TVP Agnieszka Romaszewska