Polskie Radio
Section05
lustracja

Wydarzenie, które wstrząsnęło Polską. 18 lat temu opublikowano "listę Wildsteina"

1 lutego 2005 roku do internetu trafiła tzw. lista Wildsteina, czyli spis nazwisk i sygnatur z katalogu osobowego Instytutu Pamięci Narodowej. Zbiór zawiera około 240 tysięcy imion i nazwisk osób, które były źródłami informacji służb bezpieczeństwa PRL – zarówno świadomych agentów, jak i osób niezwerbowanych.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein lustracja służba bezpieczeństwa HISTORIA

"95 proc. tych materiałów świadczyło o agenturalności". Tomasz Sakiewicz o tzw. liście Macierewicza

- Po systemie komunistycznym i w ramach obozu solidarnościowego mieliśmy osoby sprzedajne i patriotów. To była podstawowa bariera. Agentura była przykładem zdrady i sprzedajności. Agenci byli użyteczni dla całego obozu, który grał na Moskwę. Celem koalicji pezetpeerowsko-targowickiej było przede wszystkim utrzymanie celów rosyjskich w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz. 4 czerwca minęła 30. rocznica ujawnienia tzw. listy Macierewicza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jan Olszewski Antoni Macierewicz lustracja historia Polski III RP

"Nie wszyscy grali pod niepodległość". Arkadiusz Siwko o czasach rządu Jana Olszewskiego

- Oczekiwano, że rząd będzie tworzył podwaliny pod niepodległość. Jedną z nich było wycofanie wojsk sowieckich z Polski. To nie jest jednak tak, że wszyscy grali pod niepodległość - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Siwko, szef gabinetu ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza w rządzie Jana Olszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski Rząd RP lustracja PRL historia Polski POLSKA polityka Polskie Radio 24

Rocznica powołania rządu Jana Olszewskiego. Parys: jego testament jest dziś realizowany

- Dziś rzecz nie w tym, by obchodzić jakąś historyczną rocznicę powołania Jana Olszewskiego na premiera, ale o pokazanie, że premier jest ważną lekcją dla wszystkich polskich polityków, ważną na dziś i na przyszłość - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, minister obrony w rządzie Jana Olszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryzys migracyjny Aleksander Łukaszenka Tadeusz Płużański Jan Parys Jan Olszewski lustracja

Warszawa: sąd z oświadczeniem lustracyjnym Kazimierza Kujdy

Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło oświadczenie lustracyjne byłego szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierza Kujdy, w którym stwierdził, że nie był współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL - podała sekcja prasowa tego sądu. W Instytucie Pamięci Narodowej z dokumentami w tej sprawie zapoznała się Polska Agencja Prasowa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN lustracja służba bezpieczeństwa

Jan Olszewski. Moralność ponad polityką

Pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę, gdzie ciało premiera spocznie na cmentarzu na Wojskowych Powązkach. Aktualnie ma miejsce żałoba narodowa, w której społeczeństwo integruje się ze stratą po wielkim patriocie. Każdy, kto ma ochotę oddać hołd byłemu premierowi - może przyjść do jego kancelari, gdzie znajduje się trumna.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski Jan Olszewski polityka Komentarz polityczny Lech Wałęsa lustracja patriotyzm

Jan Olszewski: "Będę mógł spojrzeć ludziom w oczy". W rocznicę śmierci byłego premiera wspominamy "noc teczek"

- Od dzisiaj stawką w tej grze jest coś innego niż tylko kwestia, jaki rząd w Polsce będzie wykonywał ten budżet do końca roku. W grze jest coś więcej, jest pewien obraz Polski, jaka ona ma być, może inaczej – czyja ona ma być - mówił premier Jan Olszewski w Sejmie tuż przed głosowaniem przez posłów w sprawie wotum nieufności dla siebie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Olszewski lustracja dekomunizacja

Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej. Co się zmieni?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o służbie zagranicznej, która wprowadza negatywną przesłankę zatrudnienia w Ministerstwie Spraw Zagranicznych dla byłych współpracowników organów bezpieczeństwa z lat 1944-1990. - Współpracownicy komunistycznego aparatu represji nie będą mogli być w polskiej dyplomacji - mówiła przed głosowaniem Joanna Lichocka (PiS).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja lustracja