Polskie Radio
Section05
lustracja

Sprawa TW "Wolfganga". Ambasador powinien podać się do dymisji?

W poznańskim IPN udostępniono tęczkę personalną TW "Wolfganga" - Andrzeja Przyłębskiego, ambasadora Polski w Berlinie. O tej sprawie rozmawiali goście audycji "Śniadanie w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Adam Kwiatkowski Katarzyna Lubnauer Grzegorz Długi Rafał Grupiński Jarosław Kalinowski Ryszard Czarnecki lustracja służba bezpieczeństwa Sąd Najwyższy IPN Donald Tusk Jacek Saryusz-Wolski Rada Europejska

Biegli o procesie lustracyjnym gen. Ścibora-Rylskiego

Za "przeciwwskazany" z powodu wieku i stanu zdrowia biegli lekarze uznali udział 99-letniego gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego w jego procesie lustracyjnym. Poinformowała o tym rzeczniczka Sądu Okręgowego Warszawa-Praga sędzia Joanna Zaremba. Dodała, że sprawę skierowano na posiedzenie w przedmiocie ewentualnego zawieszenia postępowania. Posiedzenie wyznaczono na 24 listopada. - Sąd będzie decydował - dodała sędzia.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa IPN lustracja POLSKA PRL sądownictwo

Lustracja w Polsce. "Jeszcze 300 tysięcy spraw do zbadania"

Choć od transformacji ustrojowej w Polsce minęło już ponad ćwierć wieku, lustracja nadal jest aktualnym tematem debaty publicznej. W Konfrontacjach Idei o problemach związanych z oświadczeniami lustracyjnymi mówili prof. Tadeusz Wolsza, historyk i politolog z Instytutu Pamięci Narodowej oraz prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  IPN lustracja POLSKA Polskie Radio 24 historia Polski Ryszard Bugaj Zdzisław Krasnodębski Antoni Dudek

"Część Polaków mogła poczuć się oszukana"

4 czerwca to ważna data lat transformacji. W 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej Polsce, a trzy lata później – w 1992 roku – Sejm, na tle kryzysu lustracyjnego, odwołał rząd Jana Olszewskiego. O tych wydarzeniach w Polskim Radiu 24 mówili Piotr Gursztyn, dyrektor TVP Historia i Bartosz Machalica z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski historia Polski Piotr Gursztyn lustracja