Polskie Radio
Section05

malarstwo

Jak przez lata zmieniał się warsztat Jana Matejki i stosowana przez niego technika? Dr Dorota Iwaniuk gościem Katarzyny Kobyleckiej

Tym zagadnieniom była poświęcona sesja naukowa na Zamku Królewskim w Warszawie, która odbyła się 7 kwietnia. Inspiracją dla wydarzenia - którego patronem medialnym jest Polskie Radio - stały się specjalistyczne badania przeprowadzone w ostatnich latach na obrazach Jana Matejki z zamkowej kolekcji.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Jan Matejko Zamek Królewski

"Edward Dwurnik. Portret z natury". Obrazy z Polską PRL-u na wystawie i w filmach

"Edward Dwurnik. Portret z natury" to wystawa która prezentuje współpracę Edwarda Dwurnika z Andrzejem Szczygłem, scenarzystą i reżyserem filmów dokumentalnych. - Na wystawie zostaną pokazane trzy filmy dokumentalne Andrzeja Szczygła, który się przyjaźnił z ojcem - mówiła w audycji "Terra Kultura" Pola Dwurnik. Wystawę można zobaczyć od 12 kwietnia do 17 maja.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Edward Dwurnik KULTURA

O jedną stratę wojenną mniej! Akwarela Zygmunta Vogla wróciła do Łazienek Królewskich

"Widok Łazienek od strony północnej" - jedna z ośmiu akwarel Zygmunta Vogla, które w przeszłości zdobiły wnętrza Pałacu na Wyspie - wróciła do polskich zbiorów. Stało się tak dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie. To już kolejna w ostatnich latach strata wojenna, którą udało się odzyskać.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie Hanna Wróblewska straty wojenne Dwójka KULTURA SZTUKA Marianna Otmianowska Zygmunt Vogel

Manifest women power, czyli Suzanne Valadon i jej “Niebieski pokój”

Paryskie Centre Pompidou otworzyło ten rok potężną wystawą monograficzną poświęconą Suzanne Valadon (1865-1938), wybitnej malarce oraz modelce słynnych malarzy Belle Epoque. Jedno z najbardziej prestiżowych muzeów sztuki nowoczesnej postanowiło w końcu wydobyć tę niezwykłą artystkę z mroku niepamięci. Mówiąc szczerze, najwyższy czas, bo jej nazwisko kojarzą głównie historycy_czki sztuki, a bez niej nie byłoby zapewne malarstwa jakie znamy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jarosław Jaworski

Wieszcz i mentor i jego związki z Polską. 2025 rokiem Čiurlionisa

Mistrz wschodnioeuropejskiego symbolizmu, malarz, kompozytor, pisarz, a także fotograf Mikolajus Konstantinas Čiurlionis – najwybitniejsza postać kultury litewskiej przełomu XIX i XX w. Jego dorobek artystyczny, który powstał w przeciągu zaledwie dekady, wywarł ogromny wpływ na sztukę i kulturę Litwy, gdzie uznawany jest za narodowego wieszcza. Urodził się 22 września 1875 r. w miejscowości Orany (lit. Varėna) na Litwie, ale młodość spędził w Druskiennikach i Płungianach, gdzie grał w orkiestrze księcia Ogińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska Litwa

Wyspiański w National Portrait Gallery. Portrety mistrza Młodej Polski w sercu Londynu

W czwartek w londyńskiej National Portrait Gallery odbyło się uroczyste otwarcie długo wyczekiwanej wystawy "Stanisław Wyspiański: Portrety", poświęconej jednemu z najwybitniejszych artystów polskiego modernizmu. Ekspozycję, mieszczącą się w sali 14 na trzecim piętrze galerii, można oglądać bezpłatnie – to wyjątkowa okazja, by poznać twórczość ikony Młodej Polski.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański malarstwo polskie Londyn Wielka Brytania

Poeta sztuki na rozdrożu: Marc Chagall - "Paryż przez okno"

Niewielu jest w historii sztuki twórców tak wyrazistych i oryginalnych w swojej wizji, jak Marc Chagall. Urodzony w pobliżu Witebska na dawnych Kresach Pierwszej Rzeczypospolitej, był artystą magicznym, którego sztuki nie da się zaszufladkować w żadnym stylu. Chyba najprościej byłoby powiedzieć, że Marc Chagall był poetą sztuki. Malując obraz "Paryż przez okno" z 1913 roku (Muzeum Solomona R. Guggenheima w Nowym Jorku), poetycko przekazał nam rozterki, z którymi wtedy walczył.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo europejskie Marc Chagall Paryż Jarosław Jaworski Trójka Zobacz także

Leszek Mądzik – mistrz teatru światła i ciszy

Leszek Mądzik – jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów sceny teatralnej, scenograf, malarz, fotograf, twórca Sceny Plastycznej KUL. Strukturę swojego teatru budował przede wszystkim za pomocą światła i mroku, co realizował z powodzeniem przez prawie sześćdziesiąt lat. "Ciemność, mrok, daje szansę intymnego spotkania z widzem" – mawiał.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Mądzik KULTURA Scena Plastyczna KUL Dwójka

"Odkąd sięga moja pamięć, malowałem". Jan Marcin Szancer, czyli sztukmistrz ilustracji

– Zabawa przy pomocy farb, kredek, pędzelków była moim najulubieńszych zajęciem. I tak już zostało – wyznał Jan Marcin Szancer w Polskim Radiu. Radiowe archiwa pełne są barwnych opowieści artysty o jego biografii prywatnej, twórczości oraz ludziach, którzy wywarli znaczący wpływ na jego życiowe wybory.
Zobacz więcej na temat:  Jan Marcin Szancer grafika historia Polski Stanisław Wyspiański Kraków Warszawa telewizja Jan Matejko ilustracja Jan Brzechwa