Polskie Radio
Section05
Malta

Szczyt na Malcie ws. pokoju na Ukrainie. Marcin Przydacz w grupie ds. bezpieczeństwa energetycznego

Podczas rozmów ws. ukraińskiej formuły pokoju na Malcie minister Marcin Przydacz wystąpił jako współprzewodniczący polsko-duńskiej grupy ds. bezpieczeństwa energetycznego - poinformowało Biuro Polityki Międzynarodowej. Przydacz rozmawiał także ze swoimi odpowiednikami m.in. z Japonii, Litwy i Kataru.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Marcin Przydacz kancelaria prezydenta Malta

"Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury". Spotkanie z autorką i bohaterami książki

Publikacja stanowi drugą część opowieści o dzieciach, które wychowują się w wielu językach i wielu kulturach. Historia, która wydarzyła się naprawdę. Wychowane na Malcie – wśród palm, statków i plaż – przylatują do Warszawy, gdzie zaczynają nowe życie. Rozpoczynają naukę w polskiej szkole, gdzie zaprzyjaźniają się z polskimi i ukraińskim dziećmi oraz przeżywają wiele przygód.
Zobacz więcej na temat:  język polski języki obce Polonia Polacy za granicą Malta Szwajcaria literatura

Trwają walki w Sudanie. "Strony nie mają poparcia społecznego"

W Sudanie, od tygodnia, trwa walka o władzę między armią rządową a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia. Mimo 72-godzinnego rozejmu, w godzinach porannych w Chartumie słychać było strzały z broni maszynowej. - Strony nie mają poparcia społecznego - uważa dr Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Izrael Zbigniew Rau Malta USA wojna na Ukrainie

Mocne przemówienie prezydenta Dudy na Malcie. "Polska jest sekowana i pozbawiana środków"

Według informacji przekazanych IAR przez jednego z członków polskiej delegacji prezydent Andrzej Duda wygłosił "mocne przemówienie" w trakcie pierwszej, zamkniętej dla mediów, sesji narady przywódców państw Grupy Arraiolos w Republice Malty. Opisał relacje naszego kraju z Komisją Europejską. "Polska, która jest na pierwszej linii walki ze skutkami rosyjskiej agresji, jest sekowana i pozbawiana środków" - miał powiedzieć Andrzej Duda do zgromadzonych w Valletcie kilkunastu prezydentów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda Malta Unia Europejska