Polskie Radio
Section05
Maroko

Nielegalni imigranci szturmowali płot graniczny z hiszpańską Ceutą. Doszło do zamieszek, są ranni

Około tysiąc imigrantów z krajów subsaharyjskich szturmowało w piątek płot graniczny w hiszpańskim mieście autonomicznym na północy Maroka - Ceucie. Ponad 400 osób zostało zatrzymanych, a 80 odniosło rany, w tym 50 policjantów marokańskich - poinformowała hiszpańska policja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 społeczeństwo Maroko służby i bezpieczeństwo zamieszki policja Afryka

Operacja Torch. Lądowanie aliantów w Afryce Północnej

8 listopada 1942 roku setki amerykańskich i brytyjskich barek desantowych przybiło do brzegów Algierii i Maroka kontrolowanych przez kolaboracyjny francuski rząd Vichy. Po kilku dniach francuskie posiadłości w północnej części Czarnego Lądu były opanowane. Do sukcesu sprzymierzonych przyczyniła się w znacznym stopniu operująca tu polska sieć wywiadowcza.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Afryka Północna Francja Algieria Maroko Casablanka

NASZ WYWIAD Scenariusze, przyczyny i cele ataku Hamasu na Izrael. Ekspert PISM: zahamowano porozumienie Izraela z Arabią Saudyjską

- Trudno sobie wyobrazić, żeby izraelskie oddziały nie wkroczyły do Strefy Gazy, gdyż muszą dotrzymać deklaracji ws. reakcji na atak Hamasu. Operacja lądowa wydaje się nieunikniona także ze względu na mobilizację dużej liczby rezerwistów - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Michał Wojnarowicz (PISM), komentując konflikt Izraela i Hamasu.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Izrael Palestyna Hamas atak Hamasu na Izrael Iran Ukraina Rosja terroryzm Arabia Saudyjska Strefa Gazy Zjednoczone Emiraty Arabskie Maroko Bliski Wschód Żydzi Jordania Hezbollah Liban

Rajd Maroka. Zwycięstwo Goczała i Martona w klasie lekkich prototypów

Michał Goczał i Maciej Marton wygrali Rajd Maroka w klasie lekkich prototypów T3. Pozostali polscy uczestnicy imprezy mieli spore problemy techniczne i zajęli dalsze miejsca lub się wycofali. To był ostatni sprawdzian przed styczniowym Rajdem Dakar w Arabii Saudyjskiej.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców wyścigi samochodowe Rajdy samochodowe kierowcy samochody Maroko

Pomogli tonącym migrantom, zostali przez nich zaatakowani. Załoga holenderskiego statku przeżyła chwile grozy

Dziennik "De Telegraaf" poinformował, że grupa migrantów uratowanych przez holenderski statek VOS Pace niedaleko hiszpańskiej wyspy Fuerteventura zaatakowała jego załogę. Marynarzom grożono nożami. Stało się to po tym, jak kapitan pojął decyzję, by zabrać migrantów z powrotem do Maroka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Holandia imigranci w Europie Maroko Afryka Europa kryzys migracyjny kryzys migracyjny 2023

"Pomoc dla Maroka". Premierowy reportaż Aleksandry Dobieszewskiej [POSŁUCHAJ]

We wrześniu br. niezwykle silne trzęsienie ziemi nawiedziło marokański region Marrakesz-Safi. Reportaż "Pomoc dla Maroka" przedstawia, w jaki sposób i na jaką skalę pomagają polskie organizacje humanitarne, Caritas i PAH, oraz historię Ayouba Houmanny, marokańskiego muzyka, który od kilku lat mieszka w Polsce i stara się pomóc swojej rodzinie, która mieszka w poszkodowanym kraju i obecnie mieszka pod gołym niebem.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż Maroko pr poleca

Eksperci ostrzegają przed kolejną falą nielegalnych migrantów do Europy. "Powodem trzęsienie ziemi w Maroku"

Trzęsienie ziemi w Maroku w większości dotknęło ludność najbardziej zubożałych regionów kraju, skąd wywodzi się największa emigracja do Europy, a także marokańskich obszarów skupiających uchodźców z Afryki subsaharyjskiej, którzy znajdują się w tranzycie lub tymczasowo osiedlili się, ale nie mają zezwolenia na pobyt.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie trzęsienie ziemi Maroko bezpieczeństwo ŚWIAT Europa kryzys migracyjny 2023

TYLKO U NAS Polscy wolontariusze pomagają w Maroku. "Miasteczko wygląda strasznie, wszyscy śpią na ulicach"

Dwóch polskich wolontariuszy-medyków opiekuje się rannymi w dotkniętym przez trzęsienie ziemi Maroku. Wolontariusze związani z fundacją "W międzyczasie" udali się w teren dotknięty katastrofą tuż po informacjach o jej wystąpieniu, teraz pracują w trudno dostępnym terenie położonym w górach, około 70 kilometrów od Marrakeszu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Maroko polska pomoc

Ogromne zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Maroku. MSZ zadeklarowało chęć pomocy w akcji ratunkowej

Polska złożyła kondolencje rodzinom ofiar piątkowego trzęsienia ziemi w Maroku. Poinformowało o tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort dyplomacji napisał w dokumencie, że w tych tragicznych chwilach Polska jest "z narodem Maroka". Polskie MSZ zadeklarowało też chęć pomocy w akcji ratunkowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Północna Maroko trzęsienie ziemi kataklizmy akcja ratunkowa pomoc

Maroko blokuje pomoc od Francji po trzęsieniu ziemi. W tle napięcia dyplomatyczne

Z powodu napięć dyplomatycznych Maroko blokuje pomoc od Francji w łagodzeniu skutków tragicznego trzęsienia ziemi, choć przyjmuje ją od wielu innych krajów – informują w poniedziałek francuskie media. W trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w nocy z piątku na sobotę północną część Maroka, zginęło ponad 2100 osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Maroko trzęsienie ziemi kataklizmy pomoc służby ratunkowe