Polskie Radio
Section05

medycyna

Choroby odkleszczowe. Jak się przed nimi chronić?

- Ilość przypadków kleszczowego zapalenia mózgu rośnie z roku na rok - stwierdziła w rozmowie z Polskim Radiem prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Eksperci alarmują, że kleszcze stanowią coraz większy problem w Polsce. Co więcej, konsekwencje przenoszonych przez nie chorób mogą być poważne, dlatego ważna jest ochrona, np. poprzez szczepienia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kleszcze zdrowie choroba borelioza szczepienia

Coraz więcej zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Leku nie ma, ale można się zaszczepić

Eksperci alarmują, że liczba przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) wzrosła w ostatnich latach kilkukrotnie. Nadal brak skutecznego leku na tę, mogącą przyczynić się do inwalidztwa, chorobę - dlatego warto się zaszczepić. Ponadto, jak informują epidemiolodzy, kleszcze w tym roku uaktywniły się dużo wcześniej niż zwykle, a pierwsi chorzy na boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu trafili do szpitali już w styczniu. Ruszyła ósma odsłona kampanii "Nie igraj z kleszczem! Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu!", która ma poszerzyć wiedzę na temat chorób odkleszczowych. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także zdrowie kleszcze borelioza choroba szczepienia szczepionka

Czego nauczyła nas pandemia COVID-19? Ekspert: część z nas wyciągnęła odpowiednie wnioski

Pięć lat temu wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Zostały zawieszone zajęcia w szkołach, zamknięto kina, teatry i muzea, wprowadzono zakaz zgromadzeń, a restauracje mogły dostarczać jedzenie jedynie na wynos. W następnych dniach w życie weszły kolejne ograniczenia, m.in. nakaz zasłaniania nosa i ust.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka szczepionka pandemia koronawirus Zobacz także

Pierwsze objawy Alzheimera. Można je zauważyć pod prysznicem

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago odkryli powiązanie między diagnozą na Alzheimera a węchem. Okazuje się, że wraz z utratą pamięci krótkotrwałej, częstym objawem jest nierozpoznawanie zapachu elementów codziennej rutyny. Wczesne stadia tej choroby można wykryć nawet pod prysznicem – osoby, które nagle przestają czuć zapach swoich kosmetyków, mogą być przyszłymi ofiarami Alzheimera.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie choroby seniorzy NAUKA

Hałas nie tylko uszkadza słuch. To wróg serca i mózgu

- Muzyka ze słuchawek wymaga od nas racjonalnego postępowania. Jeżeli po ich zdjęciu z uszu czujemy się zmęczeni, oznacza to, że poziom i natężenie dźwięku było zbyt wysokie. Długie korzystanie ze słuchawek daje efekt zmęczenia słuchowego np. gdy słyszymy szum w uszach - mówił w Polskim Radiu 24 otolaryngolog. prof. Piotr Skarżyński. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska laryngolog hałas słuch