Polskie Radio
Section05
Michel Houellebecq

Magda Mikołajczuk o książce Michela Houellebecqa "Unicestwianie"

Akcja najnowszej powieści gwiazdy francuskiej literatury Michela Houellebecqa "Unicestwianie" dzieje się w 2027 roku podczas fikcyjnej kampanii przed wyborami prezydenckimi we Francji. Główny bohater powieści, urzędnik w ministerstwie finansów, boryka się ze śmiertelną chorobą ojca, kryzysem małżeńskim i trudnościami w karierze zawodowej.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Michel Houellebecq Magda Mikołajczuk

Michel Houellebecq - klasyczny wywrotowiec

- Jeśli zadawać sobie pytanie czy jest wywrotowcem czy klasykiem, to powiedziałbym, że jest wywrotowcem, bo jest klasycyzujący. Sięga po tradycyjne formy wersyfikacyjne, pisze wiersze rymowane, zrytmizowane, nawiązujące do XIX i XX-wiecznej poezji francuskiej, co czyni go zjawiskiem bardzo rzadkim - mówił o poezji Michela Houellebecqa tłumacz i poeta Szymon Żuchowski.
Zobacz więcej na temat:  poezja Michel Houellebecq Dwójka Kinga Michalska

"Serotonina" - przerażająco smutna najnowsza powieść Michela Houellebecqa

"Serotonina" to najnowsza książka najgłośniejszego obecnie francuskiego pisarza Michela Houellebecqa. Opowiada o mężczyźnie w średnim wieku, który postanawia zerwać z dotychczasowym życiem i coraz bardziej pogrąża się we wspomnieniach. - To powieść przerażająco smutna - podkreślił socjolog dr Marcin Darmas, który w Polskim Radiu 24 przybliżył to dzieło oraz jego autora.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michel Houellebecq książki

Michel Houellebecq. Prorok czy prowokator?

Skandalista? Prorok przewidujący kluczowe zmiany społeczno-polityczne? A może wnikliwy obserwator największych smutków współczesnego świata? Michel Houellebecq, jeden z najważniejszych francuskich pisarzy, w swojej nowej powieści "Serotonina" przewidział protesty "żółtych kamizelek", zanim do nich doszło. Poprzednia jego książka "Uległość", o Francji rządzonej przez islamistów, ukazała się w dzień ataku na redakcję pisma "Charlie Hebdo", które opublikowało karykatury Mahometa.
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA Michel Houellebecq

"Staniemy się nowym kalifatem". Problem Europy z krzyżem

Francuska Rada Stanu nakazała usunięcie krzyża z pomnika papieża Jana Pawła II w Ploermel w Bretanii. Decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu przez żadną ze stron sporu. To kolejny sygnał o problemach Europy z chrześcijaństwem, które dla Portalu PolskieRadio.pl komentuje teolog, ks. prof. Robert Skrzypczak.
Zobacz więcej na temat:  islam Francja Michel Houellebecq Kościół wiara TYLKO U NAS aktualności katolickie