Polskie Radio
Section05
mieszkanie

"Tajemnica"

X, bohaterka reportażu pragnie pozostać anonimową. Opowiada o wydarzeniu z przeszłości, które jest obecne w jej świadomości każdego dnia. W późnych latach 50-ych jako młodziutka dziewczyna urodziła nieślubne dziecko. Najbliższe otoczenie zadecydowało za nią, że dziecko zostanie oddane do adopcji zamożnej rodzinie z wyższych sfer partyjnych. Nie śmiała i nie mogła protestować. Fakt ten okryto tajemnicą. Wyszła za mąż urodziła następne, dziś ma już dorosłe dzieci, wnuki, szczęśliwą rodzinę. Nie mogła jednak zaznać spokoju. Po latach odszukała swego pierworodnego syna, który mieszka za granicą. Jego przybrani rodzice już nie żyją. X rozmawia z nim co pewien czas przez telefon, tylko syn nie wie, że rozmawia ze swoją rodzoną matką. Nie zdecydowała się na powiedzenie prawdy, ale zapragnęła podzielić się nią z reporterką radiową. Stąd to niezwykłe wyznanie, za którym kryją się pytania szczególnie obecne w wigilię Wigilii: Czy powinna wyznać synowi, że ma matkę, czy tym samym zburzy dotychczasowe życie , jego rodzinie i swoim pozostałym dzieciom ? Po audycji Janina…
Zobacz więcej na temat:  dzieci fakt Janina Jankowska mieszkanie rodzice

" Zapis obecności "

Przemiany ustrojowe w Polsce lat osiemdziesiątych widziane oczami Węgrów - działaczy podziemnej opozycji demokratycznej są tematem audycji dokumentalnej. Którą nadamy w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Węgrzy mieszkający w Polsce nie byli wyłącznie obserwatorami dokonujących się przemian - byli także ich aktywnymi uczestnikami. To interesujące spojrzenie na sprawy dobrze nam znane - tym razem z perspektywy narodu z którym łączą nas historyczne związki przyjaźni - proponują nam Janos Tischler - historyk, vice dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie , Peter Borenich - dokumentalista, dziennikarz Radia Węgierskiego i Krzysztof Wyrzykowski ze Studia Reportażu i Dokumentu PR..
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Węgry Warszawa mieszkanie Krzysztof Wyrzykowski

"Dzielmy się tym, co mamy"

O tym, że można zrobić "coś z niczego ", że zapał i gorące serca potrafią czynić cuda, przekonałem się odwiedzając skromne mieszkanie Wojciecha Onyszkiewicza, które jest siedzibą stowarzyszenia "Dzielmy się tym, co mamy ". Plonem pięcioletniej działalności Stowarzyszenia jest m.in. zorganizowanie 800 wycieczek do Warszawy dla 30 000 dzieci wiejskich. Ich rodzice przekazali w zamian produkty rolne, z których przygotowano 5 milionów ciepłych posiłków w stołecznych schroniskach dla bezdomnych i domach dziecka. - Wszystko to nie było by możliwe, gdyby nie społeczne działanie woluntariuszy warszawskich licealistów.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka dzieci Krzysztof Wyrzykowski mieszkanie rodzice Warszawa

"Odłączeni"

Mieszkają w ogromnej oborze zwanej lotniskiem, tylko matki z dziećmi śpią w maleńkich pokoikach byłego biura. Radzą sobie jak mogą - ktoś przywiezie makaron z hurtowni, ktoś inny ubraniami napali w piecu, a jeszcze inny posprząta, ugotuje, poda lekarstwa chorym. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie ... zima. Kiedy zaczęły się pierwsze mrozy, zakłady postanowiły upomnieć się o zaległe rachunki. Najpierw telekomunikacja. Nie było pieniędzy - odłączono telefon. Potem zakład energetyczny odłączył prąd , a jak nie ma prądu, nie ma światła, ogrzewania, nie ma wody. Ośrodek mieści się z dala od miasta, do najbliższej budki telefonicznej jest kilkanaście kilometrów. + 1' reklamy na akcje "Oddech dla Damiana..."
Zobacz więcej na temat:  dzieci makaron mieszkanie pieniądze telekomunikacja

"Uczniowie pilnie poszukiwani"

Zamieszkujący w Kazachstanie Polacy bardzo często narzekają na to, że Polska przysyła im zbyt mało nauczycieli. Według ostatniego spisu powszechnego w Kazachstanie żyje ok. 60 tysięcy Polaków. W tym roku szkolnym wysłano tam 25-ciu nauczycieli. W latach poprzednich było ich nieco więcej. Decydując się na bardzo trudne warunki bytowe, rozłąkę z rodziną i przyjaciółmi - jadą do dalekiego kraju by pomóc naszym rodakom (dzieciom i dorosłym) zachować polską mowę, tradycję i kulturę. Borykają się z wieloma trudnościami:brak światła, wody, mieszkania, brak pomocy szkolnych czy wreszcie nie zawsze pozytywny stosunek miejscowych władz. To wszystko jednak - jak sami mówią da się jeszcze wytrzymać. Największy problem polskich nauczycieli w Kazachstanie dotyczy bowiem samych uczniów...
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan POLSKA mieszkanie dzieci

"17 września 1939 w dwu odsłonach czyli wieś i miasto"

Odsłona pierwsza: "Z Polski do Polski" - 11' Exodus Polaków mieszkających po obu stronach obecnej granicy polsko- biłoruskiej, związany z wkroczeniem do Polski 17 września 1939 roku wojsk sowieckich. Bohaterami reportażu są Ci, którzy to przeżyli, a pochodzą z różnych stron Polski, Białorusi i Ukrainy. Od paru lat mogą się już spotykać w rocznicę tamtych dramatycznych wydarzeń. Wchodzimy w niepowtarzalną atmosferę ludzi pogranicza, który dzielą się z nami swoimi tęsknotami. Odsłona druga: "A wrzesień był taki słoneczny" - Pani Zofia, panienka z tzw. dobrego, lubelskiego domu wspomina swoje piękne miasto, które we wrześniu 1939 znalazło się w kleszczach dwu agresorów. Pamięta szczegóły z których wyłaniają się żywe obrazy przeszłości. Kolorowy świat dzieciństwa zaczął się na jej oczach rozpadać: "Nagle przerwano w radiu hymn narodowy... ...narastała świadomość końca świata.....ściskali się Niemcy z Rosjanami na Placu Litewskim....już nie było niedzieli wtedy. Każdy dzień był powszedni."
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 17 września 1939 Białoruś mieszkanie koniec świata

"Chciałbym tutaj zostać"

Dzieci rysują swój dom i rodziców. Mama na rysunku Wiktora ma długie piękne włosy.11-letni Wiktor jest Bułgarem, który od 3 lat mieszka nielegalnie w Polsce i równie nielegalnie uczęszcza do polskiej szkoły. Mama uprawia najstarszy zawód świata na jednej z autostrad, które prowadzą na zachód. Dzięki temu Wiktor ma co jeść, choć musi się chować za każdym razem, gdy matka za nierząd zostaje zatrzymana przez policję na 48 godzin. Z Bułgarii pamięta głód, żebranie na ulicy i pijanego ojca, który się powiesił. Tu ma serdecznych kolegów, u których może przebywać całe dnie. Jaka jest przyszłość Wiktora? Nie ma w Polsce żadnych praw, nie może otrzymać świadectwa szkolnego, bo formalnie go tu nie ma. Skończył tylko pierwszą klasę szkoły podstawowej w Bułgarii. W każdej chwili może być tam deportowany, czego bardzo się boi. Powoli zapomina języka ojczystego. Gdzie będzie żył Wiktor ? Jak można mu pomóc ?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bułgaria mieszkanie autostrady dzieci

"Pod odkrytym niebem"

Losy dwóch kobiet o tym samym imieniu Maria łączy wywózka do Kazachstanu. Jednak kolejność transportów czyli czas i miejsce skąd zostały wywiezione zadecydowały o całym ich życiu. Ta, którą deportowano z terenów dawnej Rzeczpospolitej w 1940 r - po sześcioletniej tułaczce wróciła do kraju. Druga - wywieziona w 1936 roku z ziem, które w 1921 po Traktacie Ryskim weszły w skład ZSRR, do dziś mieszka w Kazachstanie. Czy ma szansę na powrót do ojczyzny przodków ?
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan mieszkanie Rzeczpospolita transport

"W kraju Kawalerów Maltańskich"

Od 20 lat rodzina polskich lekarzy mieszka na Malcie. Państwo Maryla i Józef Decowie parę lat temu uzyskali tamtejsze obywatelstwo. Pan Józef jest ordynatorem w szpitalu geriatrycznym a pani Maryla prowadzi prywatną praktykę dermatologiczną. Na tle historii życia pary polskich lekarzy autorka reportażu maluje barwny obraz Malty i Maltańczyków z ich - czasem zaskakująca dla nas - obyczajowością i mentalnością.
Zobacz więcej na temat:  Malta mieszkanie

"Niebieski odcień samotności"

Helena Zelwerowicz, córka słynnego polskiego aktora, lubiła spędzać popołudnia w polskiej restauracji na Brooklynie, nieopodal domu starców, w którym mieszkała. Jadła obiad, patrzyła na ludzi i wspominała przeszłość. Rzadko kto ją odwiedzał. Żyła samotnie ze zdjęciami ojca - Aleksandra i ukochanego męża - Józka. "Moje pokolenie przeniosło się już do lepszego świata" - mawiała. Kiedy odeszła nikt tego nie zauważył. Urna z jej prochami stoi na oknie w nowojorskim mieszkaniu przyjaciółki - Niny Katelbach.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Kałuża mieszkanie obiad

"Czas reporterów" - "Ballada o Biebrzy - powrót po latach"

Ballada o Biebrzy to liryczna, rzewna, ale pełna humoru opowieść reporterska o jednej z najpiękniejszych polskich rzek. Autor nie ukrywa emocjonalnego stosunku do rzeki i mieszkających nad nią ludzi. Smutek i nostalgia przeplatają się z barwnym językiem ludzi - ubogich, lecz niezmiernie serdecznych i pogodnych, którzy umieją cieszyć się otaczającą ich przyrodą, każdym gościem i każdym przeżytym dniem. Po 25 latach po zrealizowaniu pierwszej audycji na ten temat autor płynie Biebrzą ze swoim dorosłym już prawie synem, wprowadzając go w świat własnych wspomnień. II część Informator o bieżących reportażach: m.in. ranking reportaży Pr.III i GW oraz zapowiedzi innych reportaży, może już o przeglądzie reportaży o tematyce Powstania Warszawskiego . Ciekawostki.
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie

"Polakowskich powrót do Polski"

Dzieje rodziny Polakowskich wysiedlonej w 1936 roku z terenów wschodniej Ukrainy do Kazachstanu. Ich życie to nieustanna walka o zachowanie polskości w ekstremalnie trudnych warunkach społecznych i politycznych: wojny, czasów ZSRR i wreszcie jego rozpadu. Rodzice wraz z dorosłym synem mieszkają dziś w stolicy kraju Astanie i wciąż mają nadzieję na rychły powrót do Polski. Córka Julia wraz z dwójką dzieci od dwóch lat jest już w Polsce, gdzie - jak sama mówi - "walczy o przetrwanie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina mieszkanie dzieci rodzice

"Damy biznesu" odc.2. - "Recepta na sukces"

26 lat temu dr Irena Eris, młoda lekarka - dermatolog miała sama kłopoty z cerrą . Fakt ten skłonił ją do opracowania autorskiej receptury na płyn i krem do wrażliwej skóry. Dziś pani Irena prowadzi jedną z największych prywatnych firm z zakresu pielęgnacji urody. "Nie marzyłam o tym, że stworzymy tak wielką firmę" - mówi szefowa Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris S. A. Zaczynali 15 lat temu w małym, prywatnym mieszkaniu. Zakładowy kapitał stanowił niewielki spadek rodzinny. Na początku zatrudniała jednego pracownika, miała jedną maszynę domowego wyrobu, przy pomocy której wytwarzano jeden rodzaj kremu. Teraz firma zatrudnia 250 ludzi, mieści się w specjalnie do tego celu wybudowanym obiekcie, wyposażonym w najnowocześniejszą aparaturę i ciągi technologiczne. Swoimi produktami zdobyła nie tylko krajowy rynek. Irena Eris została wybrana Damą Biznesu 10-lecia i jedną z najwybitniejszych 100 Polek Roku 1998
Zobacz więcej na temat:  fakt firma mieszkanie

"Akuratni ludzie"

Polacy na Białorusi walczą o Polską szkołę. Bohaterami są Polacy mieszkający w Bielicy - niewielkiej miejscowości nad Niemnem koło Lidy i Grodna. Bielicę wspominał Adam Mickiewicz w VII księdze "Pana Tadeusza" jako miejscowość typowo polską, w której mieszkało niegdyś wielu Żydów. W reportażu poznajemy najnowszą historię Bielicy, która zapisana jest w życiorysach jej mieszkańców, którzy sięgają do własnych wspomnień i ustnych przekazów swoich przodków: współżycie prawosławnych z katolikami z początku wieku , XX-lecie międzywojenne, II wojnę światową, lata komunizmu i represji, w tym zniszczenie kościoła katolickiego w Bielicy. Opowieści kończą się na współczesności. Dotyczą odbudowy kościoła w Bielicy, rządów Aleksandra Łukaszenki, i widzenia spraw światowych z perspektywy małej Bielicy: wojna w Jugosławii, przyjęcie Polski do NATO, wizyta Jana Pawła II w Polsce. Audycja jest także opowieścią o znaczeniu wiary w życiu człowieka, o tożsamości i patriotyzmie oraz o współżyciu różnych narodów. Ze względu na trudną i niepewną…
Zobacz więcej na temat:  POLSKA mieszkanie Adam Mickiewicz Grodno Jan Paweł II

"Już nic więcej złego zrobić nie mogę"

Sześcioletni chłopiec samotnie wychowywany przez pracującą matkę zaczyna spędzać cały czas w grupie miejscowych pijaków z podwórka. Jeden z nich codziennie bierze go na kolana. Pijackie libacje stają się dla chłopca bezpiecznym miejscem. Tu poznaje ciepło ojcowskiego uścisku i...alkohol. Alkoholizm od szóstego roku życia. I co dalej ? Dramatyczne, pełne zawirowań losy bohatera. Dziś Marek Tomczyński jest pastorem , mieszka w Janowicach Wielkich, gdzie prowadzi Chrześcijański Ośrodek "Nowa Nadzieja" dla osób uzależnionych
Zobacz więcej na temat:  alkoholizm mieszkanie