Polskie Radio
Section05
migracja

Frontex: nielegalna migracja do UE wróciła do poziomu sprzed pandemii. Powód: pojawiły się nowe czynniki

W 2021 roku, po okresie przyhamowania migracji w związku z pandemią, liczba nielegalnych przekroczeń granic zewnętrznych UE powróciła do poziomu sprzed pandemii. Wyniosła blisko 200 tys. i była najwyższa od 2017 roku - poinformował Frontex. Zdaniem agencji wskazuje to na pojawienie się nowych czynników, które sprzyjają presji migracyjnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT imigranci w Europie uchodźcy migracja Europa

"Straż Graniczna odpiera kolejne ataki". Stanisław Żaryn o sytuacji przy granicy z Białorusią

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że "sytuacja na granicy z Białorusią pozostaje trudna i stanowi wyzwanie dla Polski". Podkreślił, że "Straż Graniczna odpiera kolejne ataki na granice". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica kryzys na granicy Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo straż graniczna imigranci w Europie migracja

Straż Graniczna: jest więcej miejsc, w których dochodzi do nielegalnych prób przekroczenia granicy

- Grupy są mniejsze, ale więcej jest miejsc, w których dochodzi do prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią - ocenił komendant Podlaskiego Oddziału SG gen. brygady Andrzej Jakubaszek. Jego zdaniem, sztucznie wykreowany szlak, może zostać wykorzystywany przez przemytników ludzi "na stałe".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo migracja Białoruś reżim kryzys migracyjny

"Dzisiaj można powiedzieć: obroniliśmy się". Jarosław Kaczyński o sytuacji na wschodniej granicy

- Polska ma władzę, która przede wszystkim nie miała wątpliwości, że bronić się należy, która umiała tę obronę zorganizować, która przez ostatnie sześć lat na tyle rozbudowała siły obronne, że były do tego zasoby - powiedział tygodnikowi "Sieci" szef PiS Jarosław Kaczyński, pytany o sytuację na wschodniej granicy.
Zobacz więcej na temat:  kryzys na granicy służby i bezpieczeństwo granica migracja PiS Jarosław Kaczyński Białoruś POLSKA

Agresywne próby sforsowania polskiej granicy. Funkcjonariuszka SG trafiła do szpitala

Minionej doby 10 imigrantów próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi do Polski - przekazała Straż Graniczna. Dziś rano natomiast zatrzymano 33 cudzoziemców, którzy usiłowali wedrzeć się na terytorium naszego kraju. W ataku migrantów ucierpiała funkcjonariuszka SG.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica kryzys na granicy straż graniczna migracja imigranci w Europie Białoruś

Białoruś chce pozwać Polskę do Trybunału w Hadze? Żaryn: reżim będzie próbował kontynuować antypolskie działania

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że "nie ma takiego absurdu, którego białoruska propaganda nie byłaby w stanie wykorzystać do prób atakowania Polski". Dodał, że "media białoruskie informują o przygotowywaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału w Hadze". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo granica kryzys na granicy Białoruś migracja

Nowy sposób ataków na polską granicę. Rzecznik SG mówi o ciągłym zaangażowaniu białoruskich służb

Według danych Straży Granicznej, w ciągu doby doszło do kilkudziesięciu prób nielegalnego przekroczenia naszej wschodniej granicy. Jak wyjaśniła rzecznik prasowy SG, por. Anna Michalska, od pewnego czasu zmieniła się również taktyka imigrantów, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kryzys na granicy migracja granica służby i bezpieczeństwo Białoruś

Niemcy: nowe dane nt. uchodźców. Większość nie została zarejestrowana na zewnętrznych granicach UE

Niemieckie media informują, że wśród uchodźców ubiegających się tam o azyl aż 53 proc. osób nie zostało wcześniej zarejestrowanych na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Wspólnotowe przepisy zobowiązują jednak, by tego typu wnioski rozpatrywał kraj, przez który imigrant wjechał na terytorium UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy imigranci w Europie uchodźcy migracja Europa