Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Cyfryzacji

Oznaczanie treści wokół reklam. Cieszyński: dałbym wysokie kary tym, którzy tego nie dopilnują

- Ja bym dał bardzo wysokie kary dla reklamodawców, którzy nie dopilnują tego, żeby wokół ich reklam były poprawnie oznaczane treści. Chodzi o to, żeby chronić młodych ludzi - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, pytany o to jak walczyć z nieetycznymi działaniami w internecie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Cyfryzacji Janusz Cieszyński internet reklama reklama w internecie

Zastrzeganie numeru PESEL to pierwszy etap. Minister Cieszyński podał termin dla instytucji

- Założenie jest takie, że banki, telekomy, notariaty będą się stopniowo integrowały z systemem. Oznacza to, że do 1 czerwca dojdziemy do sytuacji, w której wszystkie instytucje będą zobowiązane, żeby z rejestru zastrzeżeń korzystać i będą już do tego gotowe - powiedział w czwartek minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, odnosząc się do nowej usługi, w której obywatele mogą zastrzec numer PESEL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Cieszyński pesel cyfryzacja społeczeństwo Ministerstwo Cyfryzacji

UE chce szpiegować obywateli. Minister cyfryzacji: to łamanie zasad demokracji

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ujawnił, że: "pod płaszczykiem ochrony dzieci próbuje się przejąć kontrolę nad całą korespondencją obywateli Unii Europejskiej". Podkreślił, że prawo prywatności korespondencji jest podstawową zasadą demokracji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Cieszyński Ministerstwo Cyfryzacji Unia Europejska inwigilacja w internecie przestępczość służby i bezpieczeństwo kontrola

Bony dla nauczycieli na zakup laptopa. MEiN: od 10 października można składać wnioski

Od 10 października nauczyciele klas IV-VIII mogą składać wnioski o przyznanie bonu 2500 zł na zakup laptopa. Wnioskować o nie mogą również pedagodzy, wychowawcy świetlic szkolnych, nauczyciele bibliotekarze czy nauczycielki na urlopach macierzyńskich i wychowawczych - przypomina MEiN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek edukacja szkoła nauczyciel wychowanie laptop laptopy Ministerstwo Cyfryzacji cyfryzacja GOSPODARKA

Aplikacja mObywatel działa bez zarzutów. Minister cyfryzacji: jest rekordowa liczba wejść

- Aplikacja mObywatel działa, jest rekordowa liczba wejść. Nie było chwili, aby nie można było się legitymować w obwodowej komisji wyborczej za pomocą mObywatela, ale przez obciążenie są momenty, że dokumenty wyświetlają się tylko w trybie offline - poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA mObywatel Ministerstwo Cyfryzacji Janusz Cieszyński

Cztery miliony osób korzysta już z nowego mObywatela. Cieszyński: to nie tylko wirtualny portfel na dokumenty

Mamy cztery miliony użytkowników nowej wersji mObywatela z nowym mDowodem. Od początku września, każdego dnia mamy tysiące pozytywnie zweryfikowanych klientów banków. Setki tysięcy osób każdego dnia korzysta z możliwości sprawdzenia w mObywatelu danych w Centralnym Spisie Wyborców - poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA cyfryzacja e-administracja mObywatel Ministerstwo Cyfryzacji banki dokumenty społeczeństwo

Do 1 października firmy pośredniczące w przewozie osób muszą przeprowadzić weryfikację kierowców

Do 1 października wszystkie firmy pośredniczące w przewozie osób muszą przeprowadzić weryfikację wszystkich kierowców, którym zlecają przewozy, a których zatrudnili przed wejściem w życie nowych przepisów - poinformował w środę resort cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców autobus kierowca kierowcy Ministerstwo Cyfryzacji drogi bezpieczeństwo na drodze

Laptopy dla czwartoklasistów. Minister Cieszyński: do końca września trafią do szkół, to realny termin

- Rozstrzygnęliśmy już wszystkie obszary przetargowe w całej Polsce, to oznacza, że wiemy, jaki sprzęt trafi do każdej polskiej szkoły, każdej polskiej gminy - powiedział minister cyfryzacji. Janusz Cieszyński odniósł się w ten sposób do akcji wręczania laptopów uczniom klas czwartych w szkołach podstawowych. Dodał, że realne jest, by uczniowie otrzymali komputery do końca września.
Zobacz więcej na temat:  szkoła podstawowa edukacja POLSKA laptop Janusz Cieszyński Ministerstwo Cyfryzacji