Polskie Radio
Section05
msn21 – kultura

Teksty Tadeusza Borowskiego za darmo dla wszystkich. Kto jeszcze znalazł się w domenie publicznej?

Z początkiem 2022 roku do zasobu dzieł, z których można swobodnie korzystać, przechodzą prace twórców zmarłych w 1951 roku. Należą do nich Tadeusz Borowski, Hermann Broch, André Gide, Andriej Płatonow, Ludwig Wittgenstein, Józef Hecht i Artur Szyk. Lista nazwisk jest bardzo długa.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Borowski Arnold Schonberg literatura muzyka współczesna malarstwo grafika historia Polski HISTORIA KULTURA

NASZ WYWIAD "Włożyłem trochę siebie w główną postać". Piotr Jezierski o książce "Aligator w Wilnie"

- Książka ma zachęcić do podróżowania po Wilnie, szczególnie tych, którzy jeszcze w nim nie byli. Mam nadzieję, że Polaków z Ukrainy czy z Czech też zainteresujemy tym, co jest na Litwie i co zostało tam po Polakach - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Jezierski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polacy za granicą wywiad KSIĄŻKA Wilno czytelnictwo kryminał podsumowanie 2021

"Wiedźmin". Geralt z Rivii podbija świat. Skąd ten fenomen?

17 grudnia, czyli... premiera drugiego sezonu serialu "Wiedźmin"! Produkcja Netflixa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jednak jak to wszystko się zaczęło? Gdzie słynny wiedźmin, Geralt z Rivii, rozpoczął swoją podróż, która trwa aż do dzisiaj? Poznaj jego historię.
Zobacz więcej na temat:  Wiedźmin Andrzej Sapkowski fantasy fantastyka netflix serial literatura KSIĄŻKA KULTURA FILM podsumowanie 2021 społeczeństwo POLSKA

NASZ WYWIAD Behemot, Sowiety i Biblia. O apologii chrześcijaństwa w "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa

- Czytając "Mistrza i Małgorzatę", warto zwrócić uwagę, że diabeł, który w powieści przyjeżdża wraz ze swoją świtą do Moskwy, udowadnia ateistom swoje istnienie i paradoksalnie staje się świadkiem istnienia Boga. Fragmenty książki odnoszące się do czasów Chrystusowych odbiegają w szczegółach literackich od kanonu ewangelicznego, jednak w kluczowych punktach jest to ta sama opowieść: historia zbawienia i Boskiej miłości - mówi prof. Grzegorz Łęcicki, teolog i medioznawca z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA książki Michaił Bułhakow literatura

NASZ WYWIAD "To realna postać, a nie krasnal". Jak św. Mikołaj stał się obrazem współczesnego konsumpcjonizmu

Dobroczynność stała się symbolem czasu świąt Bożego Narodzenia. Częściej jesteśmy gotowi pomagać innym i włączać się w działania charytatywne. W Kościele wzorem i również symbolem tej postawy jest św. Mikołaj, biskup Miry. Jego wizerunek "ukradła" i zmieniła jednak popkultura. Co wiemy o prawdziwym Świętym Mikołaju? - To realna postać, a nie krasnal - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jolanta Sosnowska, współautorka książki "Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry".
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie HISTORIA Kościół pomoc dobroczynność Kościół katolicki Święty Mikołaj KULTURA KSIĄŻKA Przemysław Goławski podsumowanie 2021