Polskie Radio
Section05

Niemcy

Musk kontra niemieckie MSZ. Mularczyk reaguje: dlaczego Niemcy nie zabiorą nielegalnych imigrantów do domu?

"Dlaczego niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych nie zabierze nielegalnych imigrantów do domu zamiast przymusowo relokować ich do innych krajów UE?" - zapytał na portalu X wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk w odpowiedzi na post MSZ Niemiec popierający finansowanie organizacji pozarządowych (NGO), transportujących migrantów z Morza Śródziemnego do Włoch. Wcześniej właściciel portalu X, miliarder Elon Musk, zadał pytanie, czy niemieckie społeczeństwo wie o tym, że ich fundacje dofinansowywane z budżetu pomagają transportować nielegalnych migrantów do Europy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Arkadiusz Mularczyk elon musk imigranci w Europie migracja kryzys migracyjny 2023 Włochy

Niemcy nie radzą sobie z migracją. Lider CDU chce szukać rozwiązania problemu z Scholzem

Lider opozycyjnej chadeckiej partii CDU Friedrich Merz wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do wspólnego poszukiwania rozwiązań w sprawie polityki migracyjnej. Zaproponował pierwsze spotkanie zaraz po wyborach landowych w Bawarii i Hesji, które odbędą się 8 października - poinformował w sobotę portal Tagesschau.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Olaf Scholz imigranci w Europie migracja kryzys migracyjny 2023

Niemcy chcą przeforsować relokację, by podzielić się problemem migrantów z innymi krajami. Partia Tuska to popiera

"Niemcy zmieniły front i prą do jak najszybszego przyjęcia tzw. paktu migracyjnego. O ile właśnie ich postawa spowodowała, że w czerwcu tego roku unijny szczyt w tej sprawie nie zakończył się decyzjami, to teraz najprawdopodobniej będzie inaczej. Olafa Scholza przymusza do tego bardzo trudna sytuacja w kraju i zbliżające się wybory w Bawarii i Hesji. To wszystko może zakończyć się katastrofą dla Europy, bo jak podkreślają politycy, może to wywołać niespotykaną do tej pory falę migracji" - podsumowano na łamach portalu tvp.info. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Unia Europejska Parlament Europejski Jacek Saryusz-Wolski Donald Tusk

Scholz zrywa z polityką "herzlich willkommen". Mówi o "zbyt wysokiej liczbie uchodźców"

Ponad 70 procent wszystkich uchodźców przybywających do Niemiec nie było wcześniej zarejestrowanych w innych krajach UE. Tak nie może pozostać. Liczba uchodźców zmierzających do Niemiec "jest obecnie zbyt wysoka" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla portalu RND.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Olaf Scholz

Antysemityzm w Niemczech. Wstrząsające relacje w nowej książce. "Dyskryminacja i poniżanie na porządku dziennym"

"Córka Lilli. Życie mojej matki w cieniu przeszłości. Niemiecko-żydowska historia" - na niemieckim rynku ukazała się książka opisująca - co odnotowuje m.in. "Spiegel" - "ciągłość niemieckiego antysemityzmu". - Narodowi socjaliści zamordowali moją żydowską babcię Lilli w Auschwitz. Moja matka Ilse była prześladowana jako "pół-Żydówka" i dyskryminowana po wojnie - mówi autor dzieła, Martin Doerry.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT faszyzm II wojna światowa antysemityzm Europa

Kryzys migracyjny. Niemcy nadal będą finansować statki organizacji pozarządowych. "To promowanie cierpienia na morzu"

Na spotkaniu z włoskim ministrem spraw zagranicznych Antonio Tajanim, szefowa MSZ RFN Annalena Baerbock pozostała uparta, mówiąc, że Niemcy będą nadal finansować statki organizacji pozarządowych, zajmujące się ratowaniem migrantów na Morzu Śródziemnym. Tajani wyjaśnił, że jego zdaniem finansowanie promuje cierpienie na Morzu Śródziemnym - relacjonuje portal Tichys Einblick.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Antonio Tajani Annalena Baerbock migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Morze Śródziemne

Prace nad paktem migracyjnym przyspieszają. "To efekt sytuacji na Lampedusie"

Niemcy, które przed wakacjami sprzeciwiły się projektowi unijnego tzw. rozporządzenia kryzysowego, zmieniają w tej sprawie stanowisko. Zmiana stanowiska Niemiec ma odblokować prace nad pakietem w Parlamencie Europejskim. - To przyspieszenie wiążę się z sytuacją na włoskiej wyspie Lampedusa - uważa dr Andrzej Anusz. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski uchodźcy kryzys migracyjny 2023 Europa Parlament Europejski

Afera wokół Bundestagu. W tle miliony euro. Chodzi o ściąganie nielegalnych migrantów

Pojawiły się doniesienia medialne o poważnych oskarżeniach pod adresem wiceprzewodniczącej Bundestagu Katrin Göring-Eckardt. Sprawa dotyczy fundacji partnera polityk Zielonych, która otrzymała miliony euro na wyławianie nielegalnych migrantów na Morzu Śródziemnym i ściąganie ich do europejskich portów, co ujawniła frakcja parlamentarna CDU/CSU.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa imigranci w Europie migracja kryzys migracyjny 2023 Bundestag CDU

Niemieckie media: większość Europy nie zgadza się z nami ws. paktu migracyjnego

W kwestii azylowej większość Europy jest przeciwna Niemcom, osiągnięcie porozumienia wydaje się bardzo trudne – komentuje w piątek portal RTL/ntv. W tym tygodniu ministrowie spraw wewnętrznych UE chcieli uzgodnić bardziej rygorystyczne zasady azylowe. Przełomem było to, że pro-azylowe Niemcy przystały w czwartek na zaostrzenie przepisów.
Zobacz więcej na temat:  polityka Berlin Bruksela imigranci w Europie

Niemieckie media: większość Europy nie zgadza się z nami ws. paktu migracyjnego

W kwestii azylowej większość Europy jest przeciwna Niemcom, osiągnięcie porozumienia wydaje się bardzo trudne – komentuje w piątek portal RTL/ntv. W tym tygodniu ministrowie spraw wewnętrznych UE chcieli uzgodnić bardziej rygorystyczne zasady azylowe. Przełomem było to, że pro-azylowe Niemcy przystały w czwartek na zaostrzenie przepisów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka Berlin Bruksela imigranci w Europie

Radny PiS reaguje na słowa wiceprezydent Gdańska: wojnę wywołały Niemcy, nie "brak zrozumienia" między narodami

- Brak zrozumienia między naszymi narodami doprowadził do ogromnej tragedii w przeszłości - oceniła podczas sesji Rady Miasta Gdańska wiceprezydent stolicy Pomorza Monika Chabior. Zareagowali politycy PiS. - Pani prezydent użyła sformułowania, że brak zrozumienia w przeszłości doprowadził do wojen. Żaden brak zrozumienia, tylko polityka III Rzeszy Niemieckiej, która polegała konkretnie na tym, że dążono do eksterminacji narodu polskiego i innych narodów słowiańskich w tej części Europy - ocenił Andrzej Skiba.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Gdańsk II wojna światowa