Polskie Radio
Section05
ornitologia

"Ptaszenie" czyli medytacja na łonie natury

- Każdy może zostać obserwatorem ptaków, czyli tak zwanym "ptasiarzem". To zajęcie idealnie wpisuje się w nurt "slow life", czyli życia uważnego, skupionego na tym, co się wokół nas dzieje - mówiła Dorota Zielińska ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Czwórkowej audycji "Hotspot", którą nadaliśmy prosto z Pikniku Naukowego 2017.   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Mazury wakacje podróże Warmia NAUKA ptaki ornitologia Mateusz Kulik Piknik Naukowy 2017

Co właściwie wiemy o ptakach?

W Polsce ukazała się właśnie książka Noah Stryckera – amerykańskiego przyrodnika, podróżnika „Rzecz o ptakach”. Strycker udowadnia w swojej książce, że nie tylko orły czy sowy są fascynujące, ale nawet tak pospolite z nich jak gołębie, sroki, kury domowe mają umiejętności, które są w stanie zadziwić człowieka. – Ta książka, to kapitalny dowód na to, że świat ptaków jest niesamowicie bogaty jeśli chodzi o emocje, uczucia, relacje społeczne – mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sidło, ornitolog.  
Zobacz więcej na temat:  ptaki zwierzęta ornitologia

Zaskakujące wyniki badań z kukułką w roli głównej

- Już samo w sobie ciekawe jest, dlaczego pewne elementy kultury, którą dziedziczymy po przodkach, tak mocno zapadają w nasze głowy, że chcemy sprawdzić, czy nasi przodkowie mieli rację wierząc np. w to, że im więcej kuknięć kukułki, tym więcej lat w dobrym zdrowiu i pomyślności przeżyje osoba licząca - tak genezę badań opisywał prof. Piotr Tryjanowski.
Zobacz więcej na temat:  przyroda ptaki wędrowne ptaki ornitologia ornitolog NAUKA Krzysztof Michalski zdrowie środowisko