Polskie Radio
Section05
parkowanie

Holandia: 68 proc. obywateli za ograniczeniem prędkości w terenie zabudowanym do 30 km/h

68 proc. Holendrów zgodziłoby się na ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 30 km/h - wynika z badania Veilig Verkeer Nederland (VVN), organizacji zajmującej się bezpieczeństwem ruchu drogowego. Obecnie obowiązuje tam ograniczenie do 50 km/h, jednak samorządy największych holenderskich miast, m.in. Amsterdamu i Rotterdamu, chciałyby jego obniżenia właśnie do 30 km/h.
Zobacz więcej na temat:  regiony kierowcy Radio kierowców parkowanie szybkość Holandia ŚWIAT Polskie Radio Kierowców prawo

"Decyzje szkodliwe dla miasta i mieszkańców". Warszawa Przyszłości krytykuje pomysły Trzaskowskiego

Strefa ograniczenia szybkości do 30 km/h na większości warszawskich ulic oraz strefy płatnego parkowania - to pomysły stołecznego ratusza, które krytykuje stowarzyszenie Warszawa Przyszłości zawiązane przez posłów PSL - Władysława Teofila Bartoszewskiego i Porozumienia - Lecha Jaworskiego. W ich ocenie, pomysły Rafała Trzaskowskiego to "abusrdy" przeciw którym burzą się mieszkańcy i dowód na to, że zarządzanie miastem wymyka się "spod kontroli rozumu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa Rafał Trzaskowski kierowcy Radio kierowców parkowanie

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Wiceminister infrastruktury: zasady parkowania się nie zmieniają

- Jeżeli chodzi o parkowanie, od 21 września nic się nie zmieni. Przepisy, które wchodzą w życie dotyczą dróg nowoprojektowanych i są związane z zarządcą infrastruktury drogowej, który będzie musiał tę infrastrukturę tak zbudować lub przebudować, aby jednoznacznie przesądzić, czy chodnik służy tylko i wyłącznie pieszym czy jest również miejscem, na którym można pozostawić samochód - wyjaśniał w Polskim Radiu 24 Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 susza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg parkowanie samochód transport

Podwyżki opłat za parkowanie w Warszawie. Olga Semeniuk: Trzaskowskiemu nie spina się budżet

- My, jako Zjednoczona Prawica i Prawo i Sprawiedliwość, idziemy w kierunku odciążania, a establishment Platformy Obywatelskiej w radzie miasta, idzie właśnie w kierunku dociążania mieszkańców. Będą oni płacić więcej za parkowanie, bo Rafałowi Trzaskowskiemu nie spina się budżet miasta - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Rozwoju Olga Semeniuk Warszawa Rafał Trzaskowski parkowanie parking

Parkujesz bez uprawnień na niebieskiej kopercie? Wysoki mandat i punkty karne

Nowe przepisy drogowe przyniosły wyższe kary za parkowanie bez uprawnień na miejscu dla osób z niepełnosprawnością. Teraz nieuczciwy kierowca zapłaci nie 500, ale 800 złotych i otrzyma 5 punktów karnych. - Dokładamy wszelkich starań, żeby za tego typu wykroczenia nie stosować absolutnie żadnych pouczeń - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Tomasz Spicyn niepełnosprawni niepełnosprawność parkowanie samochód parkowanie Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy

Na chodnikach, za blisko i w poprzek. Tak parkują Polacy

Gdyby nieprawidłowe parkowanie było sportem, bylibyśmy mistrzami. Taki wniosek można wyciągnąć z zawartości policyjnych statystyk i specjalnych skrzynek mailowych "Stop agresji drogowej", służących do przesyłania materiałów filmowych z kierowcami będącymi na bakier z przepisami ruchu drogowego. Jakie są najczęstsze błędy, które popełniamy przy parkowaniu?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Paweł Turski Łukasz Ciechański samochody parkowanie przepisy drogowe prawo motoryzacja

Aplikacja kluczem do parkowania?

Aplikacja "Parkey" stworzona przez polski startup może niebawem zyskać międzynarodową popularność. Rozwiązanie spodoba się zwłaszcza mieszkańcom dużych, zatłoczonych miast, w których znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem.
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja Radio kierowców kierowca kierowcy samochody samochód parkingi parking parkowanie samochód parkowanie POLSKA regiony Polskie Radio Kierowców Polskie Radio aplikacje aplikacja aplikacja mobilna nowinki technologiczne społeczeństwo miasto

Warszawa: Stare Miasto będzie zamknięte dla hulajnóg

Parkowanie hulajnóg przy stojakach rowerowych, wprowadzenie ograniczeń prędkości oraz strefy z zakazem wjazdu – m.in. takie wymagania przedstawiły władze Warszawy operatorom hulajnóg. Ma to związek z wejściem w życie 20 maja nowych przepisów regulujących zasady poruszania się i parkowania elektrycznych hulajnóg.
Zobacz więcej na temat:  przepisy drogowe elektryczne hulajnogi parkowanie POLSKA Region Mazowsze regiony Warszawa

Duże miasta wzięły się za kierowców, którzy nie chcą płacić za parkowanie

Rekordzista w Krakowie ma na koncie ponad 40 tysięcy złotych, a w Trójmieście ponad 30 tysięcy. To za brak opłaty za wykupienie biletu w strefie płatnego parkowania. Zaparkowali i zostawili auto, a licznik codziennie bije, bo dostają nowy mandat. Duże miasta w Polsce coraz skuteczniej kontrolują uiszczanie przez kierowców opłat parkingowych.
Zobacz więcej na temat:  parkowanie parkowanie samochód Warszawa Kraków Gdańsk Patryk Bedliński Radio kierowców motoryzacja kierowca kierowcy samochody samochód