Polskie Radio
Section05
pegasus

"Wydaje się to mało realne". Prof. Henryk Domański o powołaniu komisji śledczej ws. Pegasusa

- Taka komisja nie byłaby niczym złym, gdyby celem jej działania było wyjaśnienie ogółowi społeczeństwa, w jaki sposób funkcjonują służby specjalne, jakimi narzędziami się posługują, chociaż wydaje się to mało realne - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Henryk Domański Jerzy Jachowicz służby i bezpieczeństwo służby specjalne pegasus bezpieczeństwo POLSKA

"Nie był wykorzystywany w żadnych celach politycznych". Prof. Paruch o Pegasusie

- Wiemy, że nie był wykorzystywany w żadnych celach politycznych. Taka kwestia nie występowała i nie była elementem kampanii, tak jak chciałby nam to wmówić senator Brejza w 2019 roku - powiedział w "Debacie Polskiego Radia 24" prof. Waldemar Paruch z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Gośćmi Jerzego Jachowicza byli także: prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog (Uniwersytet Łódzki) i prof. Mieczysław Ryba, socjolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka służby i bezpieczeństwo pegasus bezpieczeństwo komisja śledcza Jerzy Jachowicz Polskie Radio 24

Pegasus w Polsce. Ziobro: nieposiadanie takich programów byłoby kompromitacją państwa

Zbigniew Ziobro poinformował w piątek, że Polska zakupiła system Pegasus. - Byłoby kompromitacją polskiego państwa, gdyby takich programów nie posiadało - ocenił. Minister sprawiedliwości odniósł się też do głosów opozycji, że potrzebne jest w związku z tym powołanie sejmowej komisji śledczej. - Jako Prokurator Generalny, nie widzę ku temu żadnych powodów - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo pegasus Zbigniew Ziobro podsłuch podsłuchy komisja śledcza

Prof. Reginia-Zacharski: w żadnym kraju nie usłyszymy jasno o działaniach operacyjnych służb

- Istotnym elementem w sprawie rzekomych inwigilacji i podsłuchów jest to, że taki system, czy sprawy wokół niego, zawsze będą pozostawały w sferze przypuszczeń - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo pegasus rząd Mateusza Morawieckiego opozycja podsłuchy

"Opozycja chce się usprawiedliwiać przed swoimi wyborcami". Marta Kubiak o sprawie Pegasusa

- Ten temat jest już jakiś czas w przestrzeni publicznej i odnoszę wrażenie, że państwo tak bardzo ochoczo chcecie wytłumaczyć swoim ludziom i się usprawiedliwiać przed swoimi wyborcami, dmuchając sprawę tego Pegasusa do nie wiadomo jakich rozmiarów - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Marta Kubiak z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji był również Dariusz Wieczorek z Lewicy. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach pegasus służby specjalne podsłuch podsłuchy komisja śledcza

"Służby powinny wykorzystywać wszystkie legalne metody". Piotr Grzybowski o sprawie Pegasusa

- Używamy słowa inwigilacja, która wskazuje, że działania służb miałyby być nielegalne. Tymczasem działają oni legalnie. Podchodzę do tego chłodno i uważam, że państwo powinno działać wykorzystując wszystkie legalne metody - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Grzybowski z tygodnika Niedziela. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Marcin Piasecki z Rzeczpospolitej i Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  pegasus podsłuchy służby specjalne inwigilacja bezpieczeństwo media POLSKA polityka Polskie Radio 24

Krzysztof Paszyk chce komisji śledczej ws. Pegasusa. "Jestem pełen obaw"

- Myślę, że w kolejnej kadencji komisja śledcza powinna przyjrzeć się tej sprawie, nie po to żeby rozliczać w ramach politycznej zemsty, ale dla jej wyjaśnienia - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Paszyk. Poseł PSL skomentował w ten sposób medialne doniesienia o możliwym użyciu Pegasusa wobec polityków opozycji.
Zobacz więcej na temat:  pegasus podsłuchy służby specjalne opozycja bezpieczeństwo komisja śledcza PSL Krzysztof Paszyk POLSKA polityka Polskie Radio 24

Пресса за среду, 5 января

В обзоре - Польша является сторонником мирного разрешения конфликтов. У водителей в нетрезвом виде буду конфисковать автомобили. В борьбе с преступностью Польша используют современные инструменты.  
Zobacz więcej na temat:  ОБСЕ Дорожная полиция в Польше МИД Польши Спецслужбы pegasus

Michał Szczerba o komisji śledczej ds. Pegasusa: jest o wiele lepsza niż kontrola NIK

- NIK od kilku lat nie ma dostępu do samej umowy, a tylko do faktury wystawionej przez pośrednika. Umowa jest całkowicie wyłączona z jawności. Komisja śledcza ma bardzo mocne uprawnienia - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Michał Szczerba pegasus służby specjalne CBA NIK podsłuchy komisja śledcza POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Rządy i państwa nie mają monopolu na ten program". Paweł Lisiecki o Pegasusie

- Pegasusa używają nie tylko państwa. W krajach Ameryki Południowej mafia używa go do podsłuchiwania swoich konkurentów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Lisiecki, poseł PiS. W audycji mowa była także o przyczynie wysokich cen gazu, a także komunikowaniu rozwiązań programu Polski Ład.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Adrian Klarenbach Paweł Lisiecki energetyka pegasus polityka

"To, że ich rozmowy mogą być jawne dla służb, budzi przerażenie". Gmyz o sprawie Pegasusa

- Osoby, które do tej pory używały szyfrowanych komunikatorów były przekonane, że są one nie do złamania. Okazuje się, że jest inaczej. Te osoby nagle zorientowały się, że te treści - być może również treści przestępcze - mogą być jawne dla służb. To budzi przerażenie. To jest clou zamieszania, które wznieca w tej chwili opozycja - podkreślił w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy Cezary Gmyz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Cezary Gmyz Michał Rachoń POLSKA pegasus służby i bezpieczeństwo

"Działania były legalne, "GW" próbuje wywołać aferę". Michał Woś o finansowaniu Pegasusa

 - Każde państwo świata musi posiadać odpowiedni sprzęt i system do realizacji kontroli operacyjnej. Wtórną kwestią jest, jak nazywa się system. Mówi się o Pegasusie i definiuje się go jako system totalnej inwigilacji. Coś takiego nie istnieje. Finansowanie było w pełni legalne - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka służby i bezpieczeństwo pegasus podsłuch podsłuchy