Polskie Radio
Section05
podsłuchy

"Te informacje są dla mnie szokujące". Schetyna o nowych doniesieniach ws. afery podsłuchowej

– Informacje, które przytacza dziennikarz "Newsweeka", są dla mnie szokujące. Przecież są to zeznania ze śledztwa. Zeznania, które składał Marcin W., współpracownik Falenty, w czerwcu zeszłego roku – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Grzegorz Schetyna (Platforma Obywatelska). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Trójka Grzegorz Schetyna podsłuchy polityka afera podsłuchowa

Powrót afery taśmowej. KO atakuje rząd. Żaryn odpowiada: szafują oskarżeniami na potrzeby polityczne

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli, że będą domagali się informacji Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry na temat "rosyjskiego wątku w sprawie podsłuchowej". Możliwe zaangażowanie służb rosyjskich opisał "Newsweek". Zdaniem pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisława Żaryna zachowanie opozycji to "szafowanie oskarżeniami na potrzeby polityczne".  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka koalicja obywatelska Stanisław Żaryn podsłuchy Rosja służby specjalne afera taśmowa

"Próbuje się z tego zrobić aferę polską". Prof. Jabłoński o przesłuchaniu w PE ws. Pegasusa

- Na pewno wysłuchanie w PE służy odsunięciu podejrzeń od Izraela i przesunięciu uwagi opinii publicznej na Polskę. Sprawy nie dałoby się jednak wprost wykorzystać przeciwko Polsce, gdyby nie pomoc wewnętrzna - to, co zrobili z tej sprawy niektórzy politycy i media. Pegasus stał się aferą polską, a nie międzynarodową - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog z KUL prof. Arkadiusz Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Izrael pegasus służby i bezpieczeństwo podsłuch podsłuchy Parlament Europejski

Sejmowa komisja ds. Pegasusa. Monika Pawłowska: dużo hałasu o nic

- Jeżeli nawet Pegasus był wykorzystywany, to zapewne zgodnie z prawem - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Monika Pawłowska, przekonując, że powołanie sejmowej komisji śledczej to "wiele hałasu o nic". - Wolałbym, by komisja powstała, zawsze przy okazji jej prac mogą wyjść dodatkowe informacje - odpowiadał zaś poseł Paweł Szramka z KP Polskie Sprawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Stanisław Janecki pegasus służby specjalne komisja śledcza Paweł Kukiz podsłuchy

"W Polsce takie narzędzia są używane pod kontrolą sądową". Gmyz o Pegasusie

- Jeśli w "Gazecie Wyborczej" znany sędzia mówi, że wnioski ws. podsłuchów "klepał z automatu", to wystawia sobie jak najgorsze świadectwo, powinien jednak czytać to, co otrzymuje. Jeśli tak rzeczywiście było, to mamy problem po stronie sądownictwa, a nie służb specjalnych - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie i dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 POLSKA podsłuchy służby i bezpieczeństwo podsłuch pegasus

Komisja ds. Pegasusa. Kożuszek: nie wydaje mi się, żeby Senat miał moralne prawo do oceny

- Nie wydaje mi się także, żeby Senat pod tym przewodnictwem, miał moralny mandat do oceniania czegokolwiek. Ciągle zamrożona jest sprawa uchylenia immunitetu marszałka Grodzkiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". Gośćmi audycji "Debata poranka" byli także Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre oraz dr Sebastian Gajewski z Instytutu im. Ignacego Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  pegasus komisja śledcza Senat służby specjalne podsłuchy opozycja POLSKA polityka Polskie Radio 24

Powstała senacka komisja ds. Pegasusa. Prof. Legutko: brnięcie w bezprawie

- To będzie zebranie towarzyskie opozycji służące podgrzewaniu atmosfery. Media wspierające opozycję też będą grzać temat. Pewnie Parlament Europejski podejmie w tej sprawie jakąś rezolucję. Potwierdza się, że żyjemy w świecie powszechnego szaleństwa - mówił w Polskim Radiu 24  eurodeputowany PiS prof. Ryszard Legutko, komentując powołanie przez Senat komisji ds. Pegasusa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 POLSKA podsłuch podsłuchy Senat służby i bezpieczeństwo

Mularczyk: Senat nie ma uprawnień do powoływania komisji śledczej

W ocenie posła PiS Arkadiusza Mularczyka "senacką komisję ds. Pegasusa należy traktować w charakterze teatru politycznego". Na antenie Programu 1 Polskiego Radia powiedział, że "Senat nie ma uprawnień do powoływania komisji śledczej". Dodał, że "taka komisja nie może domagać się dokumentów od organów ścigania i nie ma kompetencji do wzywania świadków".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA afera podsłuchowa inwigilacja pegasus Arkadiusz Mularczyk polityka komisja śledcza podsłuch podsłuchy Senat

"Politykom opozycji zależało na wywołaniu wojny politycznej". Krajewski o sprawie Pegasusa

- Polska jest demokratycznym państwem prawa, które rygorystycznie sprawdza kwestie związane z kontrolą operacyjną. W każdym przypadku zastosowania takiej kontroli musi być decyzja sądu - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jarosław Krajewski, komentując sprawę Pegasusa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo pegasus podsłuch podsłuchy Jarosław Krajewski PiS

Pegasus w Polsce. Ziobro: nieposiadanie takich programów byłoby kompromitacją państwa

Zbigniew Ziobro poinformował w piątek, że Polska zakupiła system Pegasus. - Byłoby kompromitacją polskiego państwa, gdyby takich programów nie posiadało - ocenił. Minister sprawiedliwości odniósł się też do głosów opozycji, że potrzebne jest w związku z tym powołanie sejmowej komisji śledczej. - Jako Prokurator Generalny, nie widzę ku temu żadnych powodów - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo pegasus Zbigniew Ziobro podsłuch podsłuchy komisja śledcza

Prof. Reginia-Zacharski: w żadnym kraju nie usłyszymy jasno o działaniach operacyjnych służb

- Istotnym elementem w sprawie rzekomych inwigilacji i podsłuchów jest to, że taki system, czy sprawy wokół niego, zawsze będą pozostawały w sferze przypuszczeń - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo pegasus rząd Mateusza Morawieckiego opozycja podsłuchy

"Opozycja chce się usprawiedliwiać przed swoimi wyborcami". Marta Kubiak o sprawie Pegasusa

- Ten temat jest już jakiś czas w przestrzeni publicznej i odnoszę wrażenie, że państwo tak bardzo ochoczo chcecie wytłumaczyć swoim ludziom i się usprawiedliwiać przed swoimi wyborcami, dmuchając sprawę tego Pegasusa do nie wiadomo jakich rozmiarów - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Marta Kubiak z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji był również Dariusz Wieczorek z Lewicy. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach pegasus służby specjalne podsłuch podsłuchy komisja śledcza

"Służby powinny wykorzystywać wszystkie legalne metody". Piotr Grzybowski o sprawie Pegasusa

- Używamy słowa inwigilacja, która wskazuje, że działania służb miałyby być nielegalne. Tymczasem działają oni legalnie. Podchodzę do tego chłodno i uważam, że państwo powinno działać wykorzystując wszystkie legalne metody - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Grzybowski z tygodnika Niedziela. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Marcin Piasecki z Rzeczpospolitej i Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  pegasus podsłuchy służby specjalne inwigilacja bezpieczeństwo media POLSKA polityka Polskie Radio 24

Krzysztof Paszyk chce komisji śledczej ws. Pegasusa. "Jestem pełen obaw"

- Myślę, że w kolejnej kadencji komisja śledcza powinna przyjrzeć się tej sprawie, nie po to żeby rozliczać w ramach politycznej zemsty, ale dla jej wyjaśnienia - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Paszyk. Poseł PSL skomentował w ten sposób medialne doniesienia o możliwym użyciu Pegasusa wobec polityków opozycji.
Zobacz więcej na temat:  pegasus podsłuchy służby specjalne opozycja bezpieczeństwo komisja śledcza PSL Krzysztof Paszyk POLSKA polityka Polskie Radio 24

Michał Szczerba o komisji śledczej ds. Pegasusa: jest o wiele lepsza niż kontrola NIK

- NIK od kilku lat nie ma dostępu do samej umowy, a tylko do faktury wystawionej przez pośrednika. Umowa jest całkowicie wyłączona z jawności. Komisja śledcza ma bardzo mocne uprawnienia - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Michał Szczerba pegasus służby specjalne CBA NIK podsłuchy komisja śledcza POLSKA polityka Polskie Radio 24