Polskie Radio
Section05

PiS

Platforma odpowiada PiS. "O co w tym wszystkim chodzi?"

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna powiedział, że jego partia jest za likwidacją IPN i modyfikacją programu 500+. Zapowiedział również, że jego partia opowiada się za zaangażowaniem Polski w pomoc humanitarną dla uchodźców, ale jest przeciwna przyjmowaniu nielegalnych imigrantów. Nie odpowiedział jednak na pytanie czy Polska powinna przyjmować uchodźców w ramach obowiązkowych kwot ustalonych przez UE. Konferencję lidera PO komentował w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Platforma Obywatelska IPN program 500+ uchodźcy wiek emerytalny w Polsce CBA Grzegorz Schetyna Ryszard Petru

PiS pyta Platformę o program. "To nokautujący cios wobec PO"

Platforma Obywatelska proponuje Prawu i Sprawiedliwości cykl debat programowych. To odpowiedź na stawiane przez PiS pod koniec tygodnia pytania: czy PO podwyższy Polakom wiek emerytalny i do ilu lat, czy ograniczy lub zlikwiduje program 500 plus, a także, czy podtrzymuje deklarację likwidacji IPN i CBA oraz czy zgodzi się na przyjęcie emigrantów. O działaniach PO mówili w Debacie Poranka Marek Król (Super Express) i Michał Wróblewski (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska wiek emerytalny w Polsce program 500+ IPN CBA Marek Król Grzegorz Schetyna uchodźcy Mateusz Morawiecki Beata Mazurek

Poseł Kukiz'15: nie ma demokracji, jest partiokracja

Prezydent Andrzej Duda chce referendum w sprawie Konstytucji RP. Ma zostać przeprowadzone w 2018 roku, w 100-lecie odzyskania niepodległości. – Mam nadzieję, że PO-PiS nie będzie blokował tej debaty, bo oni się w tym ustroju świetnie czują. On dał im niesamowitą władzę – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Andrzej Duda prezydent referendum konstytucja Platforma Obywatelska Stanisław Tyszka Kukiz'15

"Polacy przestali identyfikować sądy ze sprawiedliwością"

Sejmowa komisja sprawiedliwości zajęła się we wtorek rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W myśl propozycji, w KRS ma powstać druga izba. Kadencje dotychczasowych członków Rady - 15-tu sędziów - mają zostać wygaszone po 30 dniach od wejścia nowelizacji w życie. Ich następców wybierałby Sejm. O reformie rozmawiali w Debacie Poranka prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski), prof. Wawrzyniec Rymkiewicz (Uniwersytet Warszawski) i prof. Waldemar Paruch (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie).
Zobacz więcej na temat:  polityka krs Prawo i Sprawiedliwość społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo Sąd Najwyższy

Marcin Święcicki: PiS boi się licznych demonstracji

- W tej chwili grozi nam upartyjnienie całego sądownictwa. Jeśli do Krajowej Rady Sądowniczej przedstawicieli sędziów ma wybierać rządząca partia to zupełnie przypomina to PRL. Tam też przedstawicieli narodu do Sejmu wybierała rządząca partia – powiedział w programie 24 Pytania Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do sobotniego Marszu Wolności w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa Platforma Obywatelska Marcin Święcicki krs policja Trybunał Konstytucyjny

Nowy rzecznik Andrzeja Dudy. "Nowe otwarcie dla prezydenta"

Dotychczasowy dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski odchodzi ze stanowiska. Rzecznikiem prezydenta Andrzeja Dudy zostanie poseł PiS Krzysztof Łapiński. O zmianie na tym stanowisku mówili w audycji Debata Dnia Adrian Stankowski („Gazeta Polska Codziennie”) i Janusz Schwertner (Onet.pl).
Zobacz więcej na temat:  kancelaria prezydenta Krzysztof Łapiński prezydent Andrzej Duda Adrian Stankowski Marek Magierowski

PiS pyta PO o program polityczny. "Ruch wyprzedzający"

Prawo i Sprawiedliwość apeluje do największej partii opozycyjnej, by przedstawiła swój program. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała, że oczekuje od polityków PO odpowiedzi na cztery pytania. Dotyczą wieku emerytalnego, przyszłości programu "500 Plus", zapowiadanych przez Platformę likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej i Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz przyjęcia przez Polskę imigrantów. Sytuację komentował w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 referendum konstytucja Andrzej Duda Platforma Obywatelska Beata Mazurek program 500+ IPN CBA imigranci w Europie Andrzej Anusz

"Bez reformy sądownictwa gospodarka nie ruszy"

Prawo i Sprawiedliwość w ramach zmian w wymiarze sprawiedliwości m.in. zmienić model powoływania i odwoływania prezesów sądów i wprowadzić losowy przydział spraw dla sędziów. Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 lipca. Od tego czasu ministerstwo mogłoby przez pół roku odwołać każdego prezesa sądu bez podania przyczyny. W audycji Rządy Pieniądza rozmawiali o tym Adam Abramowicz (PiS), Marek Jakubiak (Kukiz’15), mec. Artur Wdowczyk i Damian Diaz (TVP Wiadomości).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo Zbigniew Ziobro Patryk Jaki

„Nie ma co trzymać w MSZ funkcjonariuszy służb PRL”

– Nadal, po 27 latach, w polskiej dyplomacji pracują funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa czy sowieckich służb wojskowych. Chcemy ich usunąć z MSZ i w ich miejsce zatrudnić młodych, świetnie wykształconych ludzi – mówił w Rozmowie Poranka Polskiego Radia 24 wiceminister spraw zagranicznych, Jan Dziedziczak.
Zobacz więcej na temat:  służba bezpieczeństwa MSZ Jan Dziedziczak PRL komunizm dekomunizacja Donald Tusk Jarosław Kaczyński

Magierowski o wypowiedzi Mazurek: przekroczyła granice

Pani poseł Beata Mazurek w swojej wypowiedzi przekroczyła te granice, których nie powinno się przekraczać, gdy się komentuje działalność głowy państwa - powiedział w niedzielę szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Nikt żadnych granic nie przekroczył- ocenił z kolei wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MON prezydent wojsko Marek Magierowski Beata Mazurek Antoni Macierewicz