Polskie Radio
Section05
podatki

Ekspert: tylko urealnienie niskiej dziś składki zdrowotnej umożliwi dofinansowanie ochrony zdrowia

Mamy niską składkę zdrowotną jak na skalę europejską i niewystarczające nakłady na ochronę zdrowia. Dlatego dziwi opór środowisk przedsiębiorców przed jej urealnieniem, jakim jest odejście od ryczałtu na rzecz jej powiązania z rzeczywistymi dochodami – oceniał w audycji "Rządy pieniądza" Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu  Ekonomicznego. W opinii Jeremiego Mordasewicza z Konfederacja Lewiatan problemem jest to, że system podatkowo-składkowy jest skomplikowany, niezrozumiały dla przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki cit pracodawcy budżet Polski fiskus

Eksperci: choć miliony podatników zyskają na Polskim Ładzie, to małe firmy boją się nowych rozwiązań fiskalnych

11 mln gospodarstw domowych skorzysta na podatkowych rozwiązaniach Polskiego Ładu, a w przyszłym roku niewiele się zmieni jeśli chodzi o obciążenia przedsiębiorców – mówił w audycji "Rządy pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zdaniem Marcina Roszkowskiego, prezesa Instytutu Jagiellońskiego wzrośnie klin podatkowy co uderzy w małe i średnie firmy, które przed obciążeniami fiskalnymi nie potrafią uciec. Eksperci zgodzili się, że trzeba zająć się podatkiem od międzynarodowych korporacji, które ciągle w Polsce praktycznie nie płacą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki cit inwestycje zagraniczne fiskus msp

Smoliński: chcemy w Polsce sprawiedliwego systemu podatkowego, znajdziemy wspólny język z Gowinem

- Chcemy w Polsce sprawiedliwego systemu podatkowego, takiego, który chroni słabszych, ale i takiego, który nie przeszkadza bogatszym - mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Smoliński z PiS. Gościem audycji był też Maciej Konieczny z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Polski Ład podatki Prawo i Sprawiedliwość lewica Porozumienie Jarosława Gowina polityka GOSPODARKA Kazimierz Smoliński

Marek Zuber: chcemy państwa opiekuńczego, ale bez większych podatków. Tak się nie da

- Mamy w Polsce jeden problem: chcielibyśmy państwa opiekuńczego, które wszystko za nas załatwia, a jednocześnie chcielibyśmy, żeby to państwo nie brało od nas dużych podatków. Tak się niestety nie da - mówił na antenie Polskiego Radia 24 ekonomista Marek Zuber. - Tak czy inaczej (...) staniemy przed problemem zwiększenia środków na służbę zdrowia - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA społeczeństwo POLSKA podatki Polski Ład

POLSKI ŁAD "Reformujemy system podatkowy, aby pomagać młodym przedsiębiorcom wejść na rynek". Olga Semeniuk o Polskim Ładzie

- Polski Ład wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, których miesięczne przychody nie przekraczają 6 tysięcy złotych. Tak naprawdę nowe zadania podatkowe stawiamy tylko przed tymi, którzy zarabiają dużo i mają duże obroty - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki firma przedsiębiorca przedsiębiorstwo Olga Semeniuk Ministerstwo Rozwoju społeczeństwo POLSKA

Co dalej z koalicja rządową? Wicerzecznik Porozumienia: wszystkie scenariusze są na stole

- Wszystkie scenariusze są na stole, pokazaliśmy już nie raz, że nie jesteśmy przyspawani do stołków, do tego, żeby funkcjonować w ministerstwach, w rządzie - tak o sobotnim posiedzeniu zarządu partii oraz ewentualnym wyjściu z koalicji rządowej mówił w czwartek zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zjednoczona prawica Porozumienie Jarosława Gowina media Polski Ład Ministerstwo Rozwoju polityka podatki wolność słowa

"Dziwi mnie jego postępowanie, wcześniej pod Polskim Ładem się podpisał". Publicysta o Gowinie

- Nie bardzo rozumiem, w co gra dzisiaj Jarosław Gowin. Nastąpiła zmiana o 180 stopni. Jeżeli jakieś rozwiązania mu się nie podobały, to czemu nie słyszeliśmy o tym wcześniej? - pytał w Polskim Radiu 24 Kamil Kwiatek (wpolityce.pl). Gościem "Debaty dnia" był także Maciej Naskręt (Radio Gdańsk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka opozycja Platforma Obywatelska Krzysztof Świątek Porozumienie Jarosława Gowina Jarosław Gowin zjednoczona prawica Polski Ład podatki

Trzaskowski narzeka na koszty Polskiego Ładu. Przemilczał jednak ważny fakt, w tle 2,4 mld zł

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził, że gdyby nie Polski Ład, stolica miałaby w kasie o 1,7 mld zł więcej i mogła kupić np. tysiące autobusów - przypomina portal tvp.info. Na słowa włodarza stolicy odpowiedzieli politycy obozu rządzącego, przypominając mu m.in., że miasto w znaczący sposób zwiększyło swoje dochody z podatków PIT i CIT.
Zobacz więcej na temat:  polityka Warszawa Rafał Trzaskowski POLSKA finanse podatki

POLSKI ŁAD "Umożliwi on klasie średniej rozwinięcie skrzydeł". Mateusz Morawiecki o Polskim Ładzie

- Z punktu widzenia gospodarki Polski Ład jest ładem przebijania szklanych sufitów, który umożliwi polskiej klasie średniej rozwinięcie skrzydeł - podkreślił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, wierzy, że zmiany podatkowe zaproponowane w programie znajdą poparcie w parlamencie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA polityka Polski Ład podatki zdrowie pkb Mateusz Morawiecki premier