Polskie Radio
Section05

poezja

10 lat temu zmarła Wisława Szymborska, wybitna poetka, eseistka, laureatka literackiej Nagrody Nobla

10 lat temu, 1 lutego 2012 roku, zmarła Wisława Szymborska. Wydała ponad 20 książek, wśród nich wiele tomików wierszy, jak: "Pytania zadawane sobie", "Wołanie do Yeti", "Wszelki wypadek", "Dwukropek" oraz "Tutaj". Jej utwory, przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, cieszą się popularnością na całym świecie. Była wybitną poetką, eseistką, laureatką literackiej Nagrody Nobla. Nazywano ją "pierwszą damą polskiej poezji".
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska nagroda Nobla Kraków

Iwona Smolka: do radia trafiłam nieoczekiwanie

- Radio na Myśliwieckiej było przygrywką do pełnego rozpoznania rzeczywistości, dojrzewania do myślenia, oceny zjawisk. Również było to miejsce, gdzie zaczyna się ostry ogląd literatury i życia literackiego. Doskonale było widać, jak ścierają się tu różne poglądy - mówiła na antenie Iwona Smolka, krytyczka literacka, pisarka, autorka kultowego "Tygodnika literackiego", do 2004 roku wicedyrektor radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Iwona Smolka literatura wspomnienie Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

Piotr Müldner-Nieckowski. Lekarz, językoznawca, pisarz i poeta

- Język to podstawowe narzędzie lekarskie, co pacjent, to inny język, inne słownictwo, a nawet czasem gramatyka. To zmusza lekarzy do tego, by rozszerzali swoje umiejętności językowe. Większość odruchowo dostraja się to tego, co pacjent ze sobą przynosi, ale są tacy, którzy interesują się też naukowo i ja do tej grupy należę - mówił w Dwójce Piotr Müldner-Nieckowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński pisarze i poeci Teatr Polskiego Radia lekarz KSIĄŻKA KULTURA

Piotr Gociek: moją pierwszą pracę w radiu dostałem dzięki poezji

- W czerwcu 1989 roku w miesięczniku "Opole" ukazało się kilka moich wierszy. W miarę równolegle, w drugim obiegu, wyszedł mój debiutancki tom. Latem 1990 roku spotkałem polityka opozycji antykomunistycznej, który był akurat w trakcie szukania ludzi do Radia Opole. Od jakiegoś znajomego usłyszał, że jest taki młody chłopak, który pisze wiersze i ma dosyć dobry, radiowy głos - wspominał w Dwójce Piotr Gociek, dziennikarz i autor tomu wierszy "Widzenie Eneasza".
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci pisarz Piotr Gociek Wacław Holewiński Dwójka KULTURA wiersze

Tadeusz Różewicz. Poeta udręczony

Tadeusz Różewicz miał w sobie kilku Różewiczów. Pomimo udręczenia, potrafił dostrzegać śmieszność życia. Sam zresztą potrafił się bawić, pielęgnować przyjaźnie, karmił się rozmowami. W jego życiu też była jasność - mówiła w Dwójce Magdalena Grochowska, autorka książki "Różewicz. Rekonstrukcja. Tom I" - biografii jednego z literackich patronów 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Rok Tadeusza Różewicza Dorota Gacek literatura Dwójka KULTURA