Polskie Radio
Section05
porwanie

Cios w serce Ameryki. 22. rocznica zamachów na World Trade Center

11 września 2001 roku cztery samoloty uprowadzone przez 19 terrorystów z Al-Kaidy i użyte w zamachach samobójczych zniszczyły m.in. dwie wieże World Trade Center w Nowym Jorku, uszkodziły budynek Pentagonu w Waszyngtonie. W zamachach tego dnia zginęło niemal 3000 osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA terroryzm zamach Stany Zjednoczone Al Kaida WTC Manhattan Nowy Jork Pentagon samolot samoloty porwanie Osama bin Laden

Sprawa Olewnika. 20 lat temu rodzina przekazała okup. "Nawet na jeden dzień nie możemy zapomnieć, co zrobili Krzysiowi"

- Pamiętam ten dzień. To było dokładnie 20 lat temu. Całej naszej rodzinie ciężko jest o tym wszystkim myśleć, nie możemy zapomnieć nawet na jeden dzień o tym, co zrobili naszemu Krzysiowi - mówi w rozmowie z portalem i.pl Włodzimierz Olewnik, ojciec tragicznie zmarłego Krzysztofa Olewnika.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Olewnik porwanie zabójstwo policja polska

"Cechą kremlowskiego reżimu jest odwracanie logiki zdarzeń i pojęć". Żaryn o porwaniach dzieci z Ukrainy

W czwartek w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn napisał, że "Rosja od początku wojny przeciwko Ukrainie stosuje różne metody niszczenia narodu ukraińskiego". "Jedną z nich jest porywanie dzieci. Trafiają one do rosyjskich rodzin i mają być wynaradawiane" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Stanisław Żaryn Rosja Ukraina dzieci porwanie wojna na Ukrainie

Ukraińskie dzieci wywożone także na Białoruś. Opozycjonista podał niepokojące dane

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka powiedział w środę, że co najmniej 2150 dzieci z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy zostało przymusowo wywiezionych na terytorium Białorusi, gdzie narzucono im antyukraińską narrację i rasistowską ideologię.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja Białoruś dzieci zbrodnie wojenne Paweł Łatuszka Aleksander Łukaszenka reżim Europa ŚWIAT porwanie

Kto się wstydzi czytania kryminałów?

We Wrocławiu w środę startuje 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2023. Jak przyznaje Ewa Dąbrowska, koordynatorka wydarzenia, od początku festiwalowej historii zmieniły się nie tylko sama impreza, ale także funkcjonowanie tego typu powieści w przestrzeni publicznej. To już nie jest coś, czego się wstydzimy. Do czytania kryminałów przyznają się profesorzy, piszą o tym artykuły naukowe – ocenia rozmówczyni Katarzyny Cygler. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA porwanie KSIĄŻKA Płock pisarz kryminał Katarzyna Cygler

Jacek Ostrowski: w dochodzeniu w sprawie porwania płockiej lekarki popełniono błędy

Gościem "Trójki pod Księżycem" był Jacek Ostrowski, autor cyklu o mecenas Zuzie Lewandowskiej. Najnowsza, dziewiąta już powieść z tej serii, zatytułowana "Bohomaz" ukazała się pod koniec kwietnia. Niedawno wznowiono też "Ostatnią wizytę, książkę nawiązującą do tajemniczego porwania płockiej lekarki na początku lat 70.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA porwanie KSIĄŻKA Płock pisarz kryminał Katarzyna Cygler

Liczne deportacje i uprowadzenia dzieci. Rosjanie prowadzą szczegółową segregację

Wera Jastrebowa, szefowa ukraińskiej organizacji pozarządowej Wschodnia Grupa Obrońców Praw Człowieka zaalarmowała, że "rosyjscy okupanci, którzy nielegalnie deportują z Ukrainy osoby niepełnoletnie, zachowują się niczym faszyści". - Najeźdźcy przeprowadzają segregację dzieci ze względu na stan zdrowia, a następnie wywożą te zdrowie i wyróżniające się w nauce - podała.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie dzieci porwanie Rosja ŚWIAT Europa