Polskie Radio
Section05

powstanie listopadowe

Prezydent Duda: jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą

- Powstanie Listopadowe było zrywem młodych, dobrze wyszkolonych, dumnych Polaków - mówił na dziedzińcu warszawskiego Belwederu prezydent Andrzej Duda, podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. - Jesteśmy dzisiaj w niezwykle ważnym czasie. Jesteśmy gotowi bronić się przed sowieckim czy rosyjskim ciemiężcą - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Ukraina POLSKA Rosja prezydent służby i bezpieczeństwo

Rocznica wybuchu powstania listopadowego. Historyk: sam zryw wygraliśmy, ale przegraliśmy wojnę

- Trzeba zgodzić się z Wacławem Tokarzem, że w zasadzie powstanie listopadowe, czyli sam zryw na terenie Królestwa Kongresowego, się udał. Powinnyśmy go zaliczyć do zwycięskich. Tyle tylko, że przegraliśmy wojnę polsko-rosyjską, która wybuchła 6 lutego następnego roku - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Polski

Udział Polek w wojnie polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej

Polki, które brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej i w Bitwie Warszawskiej pełniły służbę w linii, na zapleczu frontu i w wywiadzie. Po klęsce powstania listopadowego car Mikołaj I napisał do Iwana Paskiewicza, namiestnika Królestwa Polskiego, że boi się polskich kobiet, że "ten szatański naród zawsze działał przez nie". Z kolei trzydzieści lat później rosyjski poeta, tłumacz, publicysta Nikołaj Berg napisał, że "kobieta polska jest wiecznym, nieubłaganym i nieuleczalnym spiskowcem".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Mikołaj I kobieta historia Polski

POLSKIE RADIO E-lekcje historii z Polskim Radiem. Od kongresu wiedeńskiego do powstania styczniowego

W piątym artykule z cyklu prezentujemy propozycje dotyczące okresu od kongresu wiedeńskiego do powstania styczniowego. Wybór oparliśmy o podstawę programową (zalecenia dla poziomu podstawowego i rozszerzonego) dla liceów i techników. Bogata oferta materiałów historycznych portalu PolskieRadio24.pl to znakomite narzędzie, które w przyjazny dla młodzieży sposób pomoże zrozumieć przyczyny, przebieg i skutki najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i świata.
Zobacz więcej na temat:  szkoła nauczyciel nauczanie domowe Powstanie Styczniowe e-lekcje historii matura 2022

"Wolności nadzieje. Poezja powstania listopadowego" Przemysława Ostrowskiego w reżyserii autora

To słuchowisko poetyckie, historia powstania listopadowego. Wiersze napisane przez poetów-powstańców ukazują emocje towarzyszące od przedednia wybuchu powstania, aż do wyjścia wojsk powstańczych z granic zaboru rosyjskiego - do Prus i Austrii. Wiersze wyrażają odwagę i strach. Ta poetycka kronika powstania to przede wszystkim opowieść o tym, co najbardziej ludzkie - życie i śmierć, miłość, lęk oraz nadzieja, której różne odcienie są odmalowywane na tle wydarzeń z lat 1830-1831. Reżyseria: Przemysław Ostrowski. Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera. Obsada: Natalia Kaja Chmielewska, Paweł Krucz, Tomasz Marzecki, Marcin Przybylski, Krzysztof Szczepaniak 
Zobacz więcej na temat: 

"Polacy byli nośnikami braterskiej cywilizacji". Historyk o świętach na zesłaniu

Krzysztof Jabłonka powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że udręką zesłańców była tęsknota za domem, ale tym, co trzymało ich przy życiu, była wiara w to, że bliscy zostawili dla nich miejsce przy stole. Jak mówił "Polacy na Syberii stali się nośnikami nowej braterskiej cywilizacji, ponieważ tam gdzie byli, pojawiało się miłosierdzie i chrześcijaństwo".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Boże Narodzenie historia Polski Wigilia tradycja święta powstanie wielkopolskie Powstanie Styczniowe Syberia

Polskie drogi do wyzwolenia spod opresji Rosji, Prus, Austrii w latach 1831-1846

Kiedy i gdzie pojawiły się centra popowstaniowej konspiracji patriotycznej na ziemiach byłej Rzeczpospolitej? Kto je organizował? Do kogo i do czego się odwoływały? Jak się zmieniały konspiracje? Jaką rolę odegrali w nich działacze emigracyjni, a jaką np. duchowni? Jak wielu konspiratorów i z jakim skutkiem podejmowało działania partyzanckie z bronią w ręku w latach 1831-1846? 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak HISTORIA Powstanie Styczniowe

Powstanie listopadowe. Rosyjskie represje wobec Polaków

Ponad 150 tys. książek oraz blisko 100 tys. grafik, obrazów, kolekcji medali i zdobytej broni trafiło z Warszawy do muzeów i bibliotek rosyjskich w Petersburgu po klęsce powstania listopadowego. Represje objęły mieszkańców Królestwa Polskiego i tzw. guberni zachodnich, czyli ziem zagrabionych w trzech rozbiorach przez Imperium Rosyjskie. Wyroki śmierci, ciężkie roboty, konfiskaty majątków, likwidacja Instytutu Politechnicznego, Uniwersytetu Wileńskiego, Liceum Krzemienieckiego - to niektóre z wielu decyzji cara Mikołaja I.
Zobacz więcej na temat:  prof. Andrzej Nowak Dorota Truszczak HISTORIA