Polskie Radio
Section05
pr24

"Dwa spojrzenia". Dzień Świętości Życia

Dzień Świętości Życia został ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 roku i był odpowiedzią polskich biskupów na apel świętego Jana Pawła II, zawarty w encyklice "Evangelium Vitae" z 25 marca 1995 roku. W Dniu Świętości Życia Kościół katolicki zwraca uwagę na dar ludzkiego życia. Wzywa rodziny i osoby samotne, a także organizacje rodzinne i wspólnoty katolickie, by zbierały się na modlitwie i dziękowały Bogu za dar życia. W audycji rozmowa z Mariuszem Dzierżawskim (stronazycia.pl) i Lidią Sankowską-Grabczuk (afirmacja.info).
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc aborcja Rafał Porzeziński

PR24 "Znów jesteśmy na podwórku SB". Dr Tomasz Panfil o atakach na Jana Pawła II

- Przeciwnicy Jana Pawła II stawiają tezę i zbierają dowody na jej rzecz, a metodologia naukowa jest odwrotna - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Tomasz Panfil. - Propaganda, dezinformacja, dezintegracja polegają na formułowaniu fałszywych tez. Znów jesteśmy na na podwórku Służby Bezpieczeńśtwa - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Jan Paweł II papież Kościół katolicki Kościół Robert Tekieli

PR24 Wspomnienie pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. "To były rekolekcje dla nas wszystkich"

- W 1991 roku Jan Paweł II zgotował nam rekolekcje. Były to rekolekcje dla nas wszystkich. Już wówczas mówiliśmy, że trzeba go nie tylko słyszeć, ale także słuchać. I to jest dla nas memento, dla obecnego pokolenia - podkreślił w Polskim Radiu 24 Piotr Grzybowski z tygodnika "Niedziela". Gościem audycji był także Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Kościół katolicki

PR24 "Byłam niewierząca, w Kościele jestem dzięki Janowi Pawłowi II". Świadectwo organizatorki marszów w obronie papieża

- Jan Paweł II jest moim przewodnikiem w drodze do zbawienia. Byłam osobą niewierzącą, nieochrzczoną, niemającą nic wspólnego z Kościołem. Do Kościoła przyprowadził mnie mój mąż, a w Kościele zatrzymał mnie i wyedukował Jan Paweł II - podkreśliła w Polskim Radiu 24 historyk i współorganizatorka marszów w obronie papieża Małgorzata Żaryn. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Kościół katolicki POLSKA bronimy Jana Pawła II Małgorzata Żaryn

"Partie wiedzą, że włączenie się do PO będzie katastrofą". Macierewicz o skutkach kompromitacji Tuska

- Przestępcza działalność Donalda Tuska po katastrofie smoleńskiej i relacje z Putinem skompromitowały szefa PO i jest to jeden z powodów, dla których nie ma wspólnej listy opozycji - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS i poseł tej partii Antoni Macierewicz. - Zjednoczenie całej opozycji okazało się zupełnie absurdalne nie tylko dlatego, że jest istotna i trwała różnica zdań w opozycji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce Antoni Macierewicz Donald Tusk opozycja Tadeusz Płużański

PR24 "Naganne i niebezpieczne". Paweł Sałek krytykuje ataki na media publiczne

- Polska jest wolnym krajem, każdy ma prawo wypowiedzi, ale osoby wykonujące zawód zaufania publicznego, jak dziennikarze, powinni mieć swobodę kształtowania swojej pracy i wypowiedzi, oczywiście, w granicach prawa - powiedział w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta Paweł Sałek, komentując oświadczenie Rady Mediów Narodowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media media publiczne Rada Mediów Narodowych społeczeństwo Paweł Sałek

PR24 Tusk apeluje o jedną listę opozycji. Bernacki: widzi, że dorobek PO ulega skurczeniu

- Donald Tusk prze do zjednoczenia opozycji, bo widzi, że na obecnej scenie politycznej bardzo silną pozycję zaczynają odgrywać inne partie, a dorobek PO ulega skurczeniu, stąd szamocze się, z jednej strony oferując programy ultraliberalne, a z drugiej ultrasocjalne - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Włodzimierz Bernacki. Polską scenę polityczną komentowali też Marcin Kulasek z Lewicy, Krzysztof Paszyk z PSL i Paweł Sałek z KPRP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Krzysztof Paszyk Paweł Sałek polityka opozycja wybory w Polsce Platforma Obywatelska Donald Tusk

Lotniczy Air Show w sierpniu w Radomiu. "Forma projekcji soft power NATO"

- Jesteśmy państwem, które jest w pobliżu konfliktu, a pokaz lotniczy generuje duże zasięgi, to też forma miękkiej projekcji tej "soft power" - powiedział w Polski mRadiu 24 Mariusz Cielma z Defence24 ciesząc się z zapowiedzi tegorocznych pokazów Air Show w Radomiu. Juliusz Sabak z Defence24 zwrócił uwagę, że będzie tam można zobaczyć także fińskie F-18, a Bartosz Głowacki z "Raportu" podkreślił znaczenie pokazania przez MON koreańskich FA-50.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Wojsko Polskie lotnictwo

"Wyrastała w poczuciu odpowiedzialności za ludzi niższego stanu". Przypominamy postać Róży Zamoyskiej

Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn przypominają postać Róży Zamoyskiej - córki Stanisława Kostki-Zamoyskiego i Róży z Potockich. - Róza Zamojska wyrastała w atmosferze miłości do Boga i ludzi, poczuciu powinności i odpowiedzialności za ludzi niższego stanu - mówiła Magdalena Merta. - W czasach rozbiorów podjęła się nauczania, opieki i uczyła dzieci niższych stanów w budynku pralni pałacowej - dodała Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta Małgorzata Żaryn

PR24 Modułowe reaktory jądrowe w Polsce. Prezes Synthos Green Energy: zyskujemy dostęp do najnowszej technologii

- Dzięki umowie, którą podpisaliśmy, porozumieniu technologicznemu, Polska uzyskuje dostęp do najnowszej, amerykańskiej technologii jądrowej, która jest w tej chwili rozwijana wspólnie przez Polskę, Kanadę i Stany Zjednoczone - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Kasprów, prezes Synthos Green Energy. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energetyka POLSKA energia atomowa

Izraelskie wycieczki do Polski. Marek Sawicki: do odwiedzającej nas młodzieży odnosimy się z wielkim szacunkiem

- Niech ta młodzież przyjeżdża. Niech pójdzie nie tylko w miejsce kaźni, ale spotka się z polską młodzieżą w kinie, na boisku czy w teatrze. Nikt tu im nie zagraża, odnosimy się do nich z wielkim szacunkiem - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PSL Marek Sawicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marek Sawicki POLSKA Izrael Polityka zagraniczna Polski społeczeństwo

Wiceprezes IPN: naszą współpracę z narodem żydowskim budujmy na historii Polaków ratujących Żydów

- Pamiętajmy, że za pomoc Żydom groziła śmierć. Każdy kto nawet podał kromkę chleba Żydowi, mógł stracić życie. A jeśli ktoś - mimo takiej groźby - zdecydował się, żeby pomagać miesiącami czy latami, to jest wielkim bohaterem narodowym. Na Polakach ratujących Żydów powinniśmy budować naszą współpracę z narodem żydowskim i z państwem Izrael - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski POLSKA Holokaust Żydzi II wojna światowa Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

PR24 Film "Syn". Gociek: wielkiej satysfakcji ta opowieść nie przynosi

W najnowszym odcinku audycji "Nakręceni" Piotr Gociek i Łukasz Adamski zajęli się filmem "Syn", następną częścią z serii po "Ojcu" z 2020 roku, który został mocno doceniony podczas 93. ceremonii rozdania Oscarów. "Syn" nie cieszył się aż takim uznaniem. W przygotowaniu ma być także "Matka" - trzeci film z serii. Piotr Gociek i Łukasz Adamski omówili także seriale - "Rdza" w produkcji amerykańskiej i nowość w produkcji TVP - "Polowanie na ćmy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM kino Piotr Gociek Łukasz Adamski

PR24 Działalność Fundacji Batorego. Marek Wróbel: zamazywanie tożsamości pod szczytnymi hasłami

- Aktywności George'a Sorosa i jego organizacji w krajach postkomunistycznych od początku zmierzały do budowy modelu liberalnego. A model liberalny od lat wiąże się z "całym dobrodziejstwem inwentarza", jak np. zamazywanie tożsamości pod szczytnym hasłem "nigdy więcej wojny, nigdy więcej nacjonalizmów" - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji Republikańskiej Marek Wróbel. Gościem debaty o Fundacji Batorego był także mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, który mówił m.in. o transferach finansowych przepływających przez fundację.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania POLSKA polityka społeczeństwo george soros