Polskie Radio
Section05
Racibórz

Obwodnica i zmodernizowany dworzec w Raciborzu. Premier Morawiecki: rząd umożliwi inwestycje w tym rejonie

Premier Mateusz Morawiecki wziął w sobotę udział w otwarciu zmodernizowanego dworca w Raciborzu. Zaznaczył, że "jest to jeden z 200 dworców, które dzięki wielkiemu programowi modernizacji stają się na powrót perłami architektury w wielu miejscach w Polsce". Szef rządu zapowiedział również, że obwodnica Raciborza w ciągu drogi krajowej DK45 będzie wpisana na listę obwodnic priorytetowych. Dodał, że przy tej obwodnicy, rząd chce uwolnić ogromne tereny inwestycyjne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Racibórz Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość wybory w Polsce kampania wyborcza polityka

Śląskie: w trakcie prac poszukiwawczych IPN odnaleziono szczątki. To prawdopodobnie Żołnierze Wyklęci

Szczątki sześciu osób odkryli na cmentarzu parafialnym "Jeruzalem" w Raciborzu pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN - poinformował portal Polska Zbrojna. Są to najprawdopodobniej żołnierze niepodległościowego podziemia zmarli bądź straceni w miejscowym więzieniu. Aby to potwierdzić, szczątki zostaną poddane badaniom genetycznym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Żołnierze Wyklęci Racibórz IPN

Policjanci w całej Polsce uczcili pamięć asp. Michała Kędzierskiego - policjanta zastrzelonego w Raciborzu

Syreny policyjnych radiowozów zabrzmiały w piątek w południe w całym kraju – w ten sposób policjanci pożegnali swojego zastrzelonego na służbie kolegę – młodszego aspiranta Michała Kędzierskiego. Syreny włączono też w Raciborzu, gdzie o 12 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe w kościele Wniebowzięcia NMP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo policja polska policja Racibórz

Piotrkowska SOWA – interaktywne laboratorium wyobraźni

W piotrkowskiej Mediatece 800-lecia powstanie Strefa Odkrywania Wyobraźni Aktywności, w skrócie SOWA. To wspólny program Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kolejna taka placówka planowana jest w Raciborzu, a łącznie ma ich powstać 32 w średnich miastach całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA młodzież aktywność eksperyment Piotrków Trybunalski Racibórz Centrum Nauki Kopernik Warszawa Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Trójka społeczeństwo

Śląsk i Opolszczyzna łatwiej ochronią się przed powodzią

To inwestycja o znaczeniu strategicznym, która pozwoli całej Opolszczyźnie i częściom Śląska oraz Dolnego Śląska skuteczniej chronić się przed powodziami. Na półmetku jest budowa polderu w Raciborzu - największego w Polsce suchego zbiornika o powierzchni średniego miasta. Początek prac budowlanych oznaczał duże zmiany dla mieszkańców okolicznych terenów.
Zobacz więcej na temat:  powódź Racibórz Śląsk opolskie Dolny Śląsk