Polskie Radio
Section05
radio dla rodziców

Edukacja polonistyczna. Jak powinna wyglądać? Czego wymaga podstawa programowa?

Dziecko od urodzenia, początkowo nieświadomie, uczy się języka. Świadomości językowej nabiera w domu, a to oznacza, że pierwszymi nauczycielami są rodzice. Polszczyzna, jaką posługuje się pierwotne otoczenie dziecka, ma duże znaczenie. Formalnie nauka rozpoczyna się w przedszkolu. To właśnie tam dziecko poznaje litery, wypowiada się na różne tematy, buduje zdania. Nie bez znaczenia jest także socjalizacja, która pozwala konfrontować język innych środowisk i tym samym poszerzać horyzonty swojej mowy. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców szkoła CKE literatura dziecięca

Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach. Problemy i wyzwania

Do najważniejszych wyzwań z punktu widzenia nauczycieli i wychowawców należy sprawna integracja dzieci z zespołem klasowym, który zastaną. Właściwe przyjęcie jest gwarancją dobrego samopoczucia w klasie i może ułatwić chociażby poradzenie sobie z barierą językową. Dobrym rozwiązaniem są także oddziały przygotowawcze. Problem pojawia się wówczas gdy ukraińskie dziecko trafia do ostatniej klasy szkoły podstawowej czy liceum i lada moment musi napisać egzamin w języku polskim, w tym egzamin z języka polskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców Ukraina uchodźcy szkoła

Fazy pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jak zapobiec wypaleniu?

Pierwsza faza pomocy nazywana jest heroiczną. Jest ona podsycona dużymi emocjami, a zaangażowanie jest efektywne. Mowa tu o uruchamianiu potencjału społeczności i mobilizacji sił. Następnie przychodzi faza miesiąca miodowego, która objawia się ufnością i nadzieją. Panuje wówczas przekonanie, że można realnie pomóc i uda się coś stworzyć.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców Podcast Strefa rodzica uchodźcy Ukraina

Jak zainteresować dzieci fizyką. Rozmowa o książce "Wielka księga eksperymentów"

Internet pokazał, że nie brakuje osób, które interesują się nauką. Kanały jej poświęcone cieszą się niemałą popularnością. Niektóre z nich zawierają elementy o charakterze rozrywkowym, ale nie jest to najważniejszy czynnik. Wiodącym celem jest obecność interesujących osób związanych ze światem nauki. Tego nie brakuje na kanale Wiktora Niedzickiego, gościa audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci rozwój dziecka gotowanie

W "Strefie rodzica" cała prawda o suplementach diety

Polacy bardzo cenią sobie zdrowie swoje i swojej rodziny, a producenci suplementów diety wychodzą im naprzeciw. W aptece mamy do wyboru całe spektrum specyfików na niemal każdą dolegliwość. Nie brakuje także reklam, które nie tylko zachęcają do zakupu suplementów diety, ale też wskazują konsumentom coraz to nowsze przypadłości. Opakowania suplementów diety do złudzenia przypominają opakowania leków. Różnią się jednak tym, że leki to substancje przebadane, a zadaniem suplementów jest jedynie uzupełnienie niedoborów w naszej diecie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców zdrowe odżywianie zdrowie zdrowie i dieta

Książki dla najmłodszych Ukraińców

Instytut Książki zakupił 7000 egzemplarzy książek dla dzieci i młodzieży od pięciu ukraińskich oficyn. Jest to jeden z elementów działań w ramach projektu "Podaruj książkę ukraińskim dzieciom", którą IK prowadzi razem z Fundacją Metropolia Dzieci. Dziś do Krakowa dotarł pierwszy transport z ponad dwoma tysiącami książek. Trafią one do wojewódzkich bibliotek publicznych, skąd będą przekazywane także do mniejszych ośrodków, by umożliwić korzystanie z nich – i oderwanie się od koszmaru wojny – młodym Ukraińcom przebywającym na terenie Polski. Patronem projektu jest m.in. Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci torty urodzinowe radio dla rodziców

Zwierzęta z Ukrainy w Polsce. Rozmowa z wolontariuszką

Wojna to sytuacja bez wątpienia tragiczna – nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. W jednej chwili wali się cały świat, a mieszkańcy zmuszeni są do ucieczki ze swojego kraju. Niektórzy zostawiają wszystko, inni uciekają z jedną torbą, jeszcze inni – trzymają w rękach swoje zwierzę, które jest członkiem rodziny i przyjacielem. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach jest wiele osób, organizacji i schronisk, które chcą pomagać zwierzętom z Ukrainy. O tej pomocy opowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Roberta Łącka z Przytuliska w Głownie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina zwierzęta domowe Strefa Rodzica radio dla rodziców

Niezwykli wychowawcy. Jak budować u dziecka nastawienie na rozwój?

Dobry nauczyciel to taki, który jest świadomy siebie, swoich mocnych stron oraz tego, nad czym powinien popracować. Ma przy tym ogromny szacunek do wszystkich i jednocześnie pokorę, która wynika ze świadomości, że nie posiada monopolu na rację. Stosuje się przy tym do zasady, że nie ma edukacji bez relacji. Oprócz podstawy programowej nauczyciel ma realizować potrzeby uczniów oraz budować ich samoocenę i przygotować do świata, w którym liczą się kompetencje i umiejętność radzenia sobie z niepewnością.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła rozwój osobisty rozwój dziecka radio dla rodziców

Siódme urodziny Polskiego Radia Dzieciom

1 kwietnia Polskie Radio Dzieciom skończyło siedem lat! Z tej okazji już od 30 marca dziennikarze stacji zaprosili na wyjątkowe audycje urodzinowe: "TOP Listę Przebojów Polskiego Radia Dzieciom", "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom", pełne wspomnień "Dawno, dawno temu" oraz plenerowe wydanie m. in. "Popołudnika w Polskim Radiu Dzieciom". Na słuchaczy czekała moc niespodzianek i atrakcyjnych upominków.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców

XIX Europejski Integracyjny Festiwal Piosenki Dziecięcej "Intermuza" 2022

XIX Europejski, Integracyjny Festiwal Piosenki Dziecięcej "Intermuza" 2022 ma na cel integrację dzieci w wieku 6-13 lat, promowanie osiągnięć osób niepełnosprawnych, naukę zdrowej rywalizacji, wzmocnienie wiary we własne możliwości, oraz przegląd twórczości artystycznej. Prezentacje oceniane są w dwóch kategoriach wiekowych - 7-10 lat (klasy 1-3) oraz 11-13 lat (klasy 4-6) przez profesjonalne jury: Martyna Chuderska, Beata Przybytek, Tomasz Kałwak, Dariusz Szweda, Wojciech Byrski oraz Jacek Cygan. Zwycięzcy uhonorowani zostaną atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci torty urodzinowe radio dla rodziców

Trwa XVI Ogólnopolski Integracyjny Festiwal Tańca i Piosenki

Lokomotywa się rozpędziła i ruszył XVI Ogólnopolski Integracyjny Festiwal Tańca i Piosenki! To wyjątkowe miejsce do czerpania radości ze swojej pasji łączonej ze sztuką. Jest to konkurs dla solistów i tancerzy. Podobnie jak w ubiegłych latach, patronat medialny nad tym wydarzeniem objęło Polskie Radio Dzieciom, które podczas weekendowych wydarzeń festiwalowych eekendowych świętować będzie swoje siódme urodziny. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców torty urodzinowe

Premiera książki "Ostatnie drzewo"

Nadir i Selina, dwoje dzieci, które kochały przyrodę, stało się świadkami rzeczy strasznej. Mieszkańcy ich miasta byli tak zapatrzeni w złoto i drogie kamienie, że stopniowo wycięli wszystkie okoliczne drzewa. Niegdyś tętniąca życiem okolica teraz stała się pustynią. Dosłownie. Z całego bujnego lasu pozostał jeden samotny cedr, a słońce wypalało trawę. Dopiero wtedy mieszkańcy miasta zdali sobie sprawę z tego, do czego doprowadziła ich żądza zysku. Czy Selina i Nadir uratowali swoje miasto? O tym przeczytacie w pięknej opowieści "Ostatnie drzewo".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci torty urodzinowe radio dla rodziców patronat Polskiego Radia Dzieciom

Zdrowie młodej mamy po porodzie. Premiera podcastu Idy Nowakowskiej

Jak w pierwszym roku po porodzie kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie. Jakie badania są konieczne, na co zwrócić uwagę podczas karmienia piersią. Czy warto również częściej niż zazwyczaj odwiedzić ginekologa. Jeśli tak to dlaczego? Gościem Idy Nowakowskiej jest Marta Mączka - specjalistka ginekologii i położnictwa. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica Ida Nowakowska rodzicielstwo radio dla dzieci radio dla rodziców

Uzależnienie od cukru. Jak zapanować nad zachciankami i uwolnić się od słodyczy?

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu liczby osób, które utraciły kontrolę nad tym, co jedzą. Cukier w postaci glukozy jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego trudno go ograniczyć. Po zjedzeniu czegoś słodkiego pojawia się pobudzenie i chwilowa euforia, ale niedługo później następuje spadek. Po czym poznać, że mamy do czynienia z uzależnieniem od cukru? Jak sobie z nim radzić? Na te i inne pytania odpowiedział w Strefie Rodzica dietetyk, psychodietetyk i autor książek dotyczących odżywiania, Mikołaj Choroszyński.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka zdrowie i dieta Strefa Rodzica radio dla rodziców

Problemy psychiczne nastolatków. Młodzi wychodzą z inicjatywą

Powstaje coraz więcej inicjatyw, w których to właśnie młodzież bierze sprawy w swoje ręce, często za sprawą mediów społecznościowych. Niektóre z nich z powodzeniem działają od kilku lat, a za każdą z nich stoi specjalista z tytułem naukowym służącym radą, wsparciem i odpowiednią pomocą. Do takich inicjatyw należą "Nastoletni azyl, Idź pobiegaj" i "Solve the problems". O tym, na czym polegają działania poszczególnych organizacji, opowiedzieli w Strefie Rodzica ich członkowie.
Zobacz więcej na temat:  młodzież wychowanie radio dla rodziców psychologia dziecięca psychologia

Cierpliwość rodzicielska – można ją wyćwiczyć jak mięsień

Rodzice mają w swojej codzienności wiele sytuacji, w których emocje biorą górę. Zarówno cierpliwość można wyćwiczyć i można się ich nauczyć. Jest to długa, ale opłacalna droga. Można też zadbać o siebie w taki sposób, by cierpliwość nie była wysiłkiem, ale efektem ubocznym. Izabela Antosiewicz odkryła swoją drogę do cierpliwości poprzez połączenie różnych metod, które pojedynczo nie działały. Poszczególne metody specjalistka od pracy na mocnych stronach przedstawiła w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo wychowanie radio dla rodziców