Polskie Radio
Section05

Rosja

Nord Stream 2. Ostatnia rura zaspawana, ale bitwa nie została zakończona

Mimo, że Rosjanie ogłosili zaspawanie ostatniego kilometra gazociągu Nord Stream 2 i tym samym zakończenie jego budowy, nie oznacza to, że bitwa o zablokowanie dostaw gazu tą drogą została zakończona. Jak pisze niemiecki dziennik gospodarczy Handelsblatt, teraz zaczyna się walka o uruchomienie dostaw i certyfikację prawną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Gazprom Nord Stream 2 Nord Stream II gaz ziemny Niemcy

TYLKO U NAS Budowa Nord Stream 2 zakończona. Wiech: ten projekt może spowodować kryzys geopolityczny

Zakończyła się budowa gazociągu Nord Stream 2. Poinformował o tym rosyjski Gazprom. - Rosjanie chcą w ten sposób przerzucić tranzyt błękitnego paliwa na Bałtyk i pozbawić takich państw jak Ukraina czy Białoruś statusu krajów tranzytowych - powiedział Jakub Wiech, analityk z Defence24.pl w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Nord Stream 2 Europa Niemcy energetyka Jakub Wiech TYLKO U NAS GOSPODARKA Gazprom gaz ziemny

TYLKO U NAS Budowa Nord Stream 2 zakończona. Wiech: ten projekt może spowodować kryzys geopolityczny

Zakończyła się budowa gazociągu Nord Stream 2. Poinformował o tym rosyjski Gazprom. - Rosjanie chcą w ten sposób przerzucić tranzyt błękitnego paliwa na Bałtyk i pozbawić takich państw jak Ukraina czy Białoruś statusu krajów tranzytowych - powiedział Jakub Wiech, analityk z Defence24.pl w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Nord Stream 2 Europa Niemcy energetyka Jakub Wiech TYLKO U NAS GOSPODARKA Gazprom gaz ziemny

Stan wyjątkowy przy wschodniej granicy. Prof. Paruch: tej decyzji nie można było długo odwlekać

- Nie można było odwlekać bardzo długo decyzji o stanie wyjątkowym ponieważ czas na uporządkowanie tej sprawy mamy do wyborów niemieckich. To polityka zagraniczna. Tym bardziej, że PO nie była w stanie odnieść się krytycznie do zachowań posłów opozycji na granicy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog.
Zobacz więcej na temat:  granica straż graniczna wojsko imigranci w Europie Białoruś Sejm opozycja POLSKA polityka Polskie Radio 24 Zapad 2021

Publicysta: przy granicy z Białorusią nic nie dzieje się przypadkiem, Kreml realizuje swój plan pod obcą flagą

- Nie wiemy czy jest to kolejny test dla Polski i innych państw czy to próba destabilizacji politycznej czy może tylko szum medialny. Red. Majmurek zaprezentował efekty tego typu działania medialnego. Mamy brak oceny sytuacji i należy o tym mówić poważnie, bo bezpieczeństwo to ważna rzecz - powiedział Piotr Grzybowski, publicysta tygodnika Niedziela. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jakub Majmurek i Łukasz Jankowski.
Zobacz więcej na temat:  granica imigranci w Europie Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka straż graniczna POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Zapad 2021

Największe takie ćwiczenia od lat? Na poligonach Rosji i Białorusi rozpoczęły się manewry Zapad

W Rosji i na Białorusi rozpoczęły się manewry Zapad-2021. Przez tydzień na 9 poligonach rosyjskich i 5 białoruskich ma ćwiczyć w sumie 200 tysięcy żołnierzy. Niektórzy eksperci mówią, że są to największe manewry od czasu rozpadu Związku Radzieckiego.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo stan nadzwyczajny Białoruś służby specjalne Zapad 2021

"Współpracuje z Rosją, by umocnić swoją pozycję". Grzegorz Kuczyński o polityce Łukaszenki

- Łukaszenka jest uzależniony od Putina, jeśli chodzi o utrzymanie rządów na Białorusi. Natomiast zdaje sobie sprawę z tego, że im szybciej odda suwerenność tego kraju w ręce Kremla, tym szybciej Kreml się go pozbędzie - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Rosji.   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Białoruś Kreml Władimir Putin Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Łotewski ekspert Olevs Nikers: Zapad 21 powinien martwić głównie Ukrainę, region powinien odpowiedzieć manewrami

- Rosja i Białoruś poprzez ćwiczenia Zapad chcą przekazać, że powinniśmy się liczyć z ich siłą militarną w regionie. To niepokojące i wymaga reakcji – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl łotewski ekspert Olevs Nikers, dyrektor Baltic Security Foundation, ekspert Łotewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dodał, że odpowiedzią powinny być ćwiczenia w regionie bałtyckim z udziałem innych państw NATO, a także zaangażowanie w budowanie bezpieczeństwa regionu Szwecji i Finlandii. Jak dodał, w obecnej sytuacji realne zagrożenie militarne dotyczy głównie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy służby specjalne wojsko służby i bezpieczeństwo Białoruś NASZ WYWIAD Aleksander Łukaszenka Litwa Łotwa Ukraina Zapad 2021