Polskie Radio
Section05

rośliny

Polskie Radio 24 Globalny Bank Nasion. Biologiczny Fort Knox na Spitsbergenie

Globalny Bank Nasion (Svalbard Global Seed Vault) znajduje się na dalekiej Północy, na norweskim archipelagu Svalbard, na wyspie Spitsbergen. Zbudowany został w celu bezpiecznego przechowywania nasion roślin jadalnych z całego świata. - Ma zachować gatunki roślin użytkowych dla przyszłych pokoleń - mówił w Polskim Radiu 24 botanik prof. Arkadiusz Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe DNA rolnictwo Spitsbergen nasiona

Symbolika roślin w sztuce. Czy zawsze kwiaty mają znaczenie?

Wiele dzieł powstałych na przestrzeni wieków przedstawia różnego rodzaju rośliny i kwiaty. Nie zawsze są one jednak przypadkowym tłem. Odkrywaniem ich znaczeń zajmuj się dr hab. Halina Galera - botanik z Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. W Dwójce opowiedziała nam o kulisach takich badań.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Łapkiewicz Kraków dzieła sztuki Halina Galera Dwójka Zobacz także

Tropem ziołolecznictwa. Muzeum Farmacji odkrywa tajemnice roślin, które uzdrawiały

"Ziółka, drzewka, y chróściki" to najnowsza wystawa Agnieszki Brzeżańskiej, którą można obejrzeć w Muzeum Farmacji w Warszawie. - Artystka mówi, że wszystkie leki zostały wymyślone przez rośliny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Romuald Demidenko, kurator wydarzenia. Czy faktyczni dawne rośliny miały moc uzdrawiania?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska medycyna Muzeum Warszawy Zobacz także zioła Romuald Demidenko Muzeum Farmacji Agnieszka Brzeżańska Warszawa

Adam Prażmowski. "Owocowanie bakteryj", "kiełkowanie jądraków" i inne tajemnice mikroświata

Nie dysponował wielkimi funduszami na badania i eksperymenty, czasami nie miał nawet odpowiedniej aparatury. Był jednak przepełniony niezłomną pasją badawczą. Konsekwentnie dążył do poznania i rozpowszechniania wiedzy naukowej, nawet jeśli na jego odkrycia kręcili nosem starzy profesorowie przyzwyczajeni do dawnych hipotez.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA badania NAUKA bakterie rośliny strączkowe zboże rolnictwo

Ekosystem ludowy, czyli kobiety i rośliny w folklorze polskim

Pierwsze wydanie tej książki sprzedało się na pniu. Co przyciągnęło do niej czytelników, nie tylko studentów i badaczy? Praca Sary Orzechowskiej „Kobiety i rośliny w folklorze polskim” wskazuje na nierozłączność ludzi i bytów nie-ludzkich, w tym flory. To także opowieść o życiu wiejskich kobiet poprzez roślinne kody, które autorka obnaża przed czytelnikiem.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music kobieta ekologia ekosystem KSIĄŻKA