Polskie Radio
Section05
słuch

Przywracanie słuchu. Prof. Henryk Skarżyński: praca jest moją pasją

- Zderzałem się z różnymi sytuacjami, z pewną niewiarą. Miałem świadomość, że jeśli nie pokażę tych operacji, to będę posądzany o jakieś przekłamania. To było wielkie wyzwanie, ale bez tego nie dałoby się upowszechnić polskiej szkoły otochirurgii. Od początku starałem się bardzo rzetelnie informować o tym, co robię, pokazywać wyniki i pacjentów, szczególnie tych uzdolnionych muzycznie - mówił na antenie Dwójki prof. Henryk Skarżyński.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Skarżyński Jakub Kukla Dwójka słuch

Jak dbać o słuch na co dzień?

Dbając o swoje zdrowie często pomijamy słuch, a na pewno nie bierzemy go pod uwagę w pierwszej kolejności, o ile sam nie da o sobie znać. Mimo to warto dbać o swój słuch chociażby poprzez unikanie smogu dźwiękowego, czyli dbanie o to, by natężenie dźwięku w pomieszczeniu, w którym przebywamy było odpowiednie.  W miejscach, w których nie mamy na to wpływu i jesteśmy narażeni na hałas, powinniśmy nosić specjalne ochronniki słuchowe. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie słuch słuchawki rozwój dziecka radio dla rodziców

Earworm, czyli melodia, której nie potrafimy zapomnieć

Każdy z nas ma przynajmniej jedną melodię, która nieustannie powraca do nas w myślach – czasem jest to utwór, który szczerze lubimy, a czasem taki, którego wręcz pragniemy pozbyć się z naszej głowy. Takie dźwięki mają nawet swoją nazwę: "earworm". Jakiego rodzaju melodie zajmują nasz umysł? Co wpływa na to, że tak dobrze je zapamiętujemy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Monika Suszek STYL ŻYCIA piosenka mózg dźwięki słuch umysł psychologia muzyka filmowa

Kierownik kliniki otorynolaryngologii: po COVID-19 pojawiają się uszkodzenia słuchu

- Mamy takie skutki, które są czasem niezbyt istotne dla zdrowia w ogólnym ujęciu. Jednak dla samopoczucia pacjenta są to niezwykle trudne sytuacje, ponieważ patomechanizm infekcji wirusowej w COVID-19 jest trudny do zdefiniowania, ale widzimy po pacjentach, którzy przeszli tą infekcję, że pojawiają się bardzo dziwne uszkodzenia słuchu. Są one trudne do "naprawy", w sensie leczenia zachowawczego. Często wymagają już aparatowania, czyli protez narządu słuchowego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Niemczyk, kierownik katedry i kliniki otorynolaryngologii w szpitalu na Banacha. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Małgorzata Raczyńska-Weinsberg zdrowie słuch pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce medycyna lekarz

"W tym musi być ruch". O poezji i piosence miganej

Słyszących chętnych do nauki języka migowego przyciąga zwłaszcza chęć integrowania się oraz możliwość rozmawiania w całkowitej ciszy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w języku migowym można także recytować wiersze, a nawet śpiewać. – Dla mnie jest bardzo ważne, by pokazać, że nie ma rzeczy niemożliwych – miga Arkadiusz Bazak, który prowadzi warsztaty poezji miganej i warsztaty muzyczne.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan KULTURA słuch poezja śpiew

Życie z wadą słuchu. Trwa Międzynarodowy Tydzień Głuchych

W ostatnią niedzielę września corocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych, a poprzedza go, w tym roku rozpoczynający się 20 września, Międzynarodowy Tydzień Głuchych. To okazja do przyjrzenia się potrzebom osób z dysfunkcją słuchu i refleksji dotyczących tego, jak ważne jest ułatwienie im dostępu do sfer życia, w których wciąż napotykają na liczne bariery.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Elżbieta Korczyńska słuch Klub Trójki

Już prawie 30 lat w Kajetanach dokonują cudów. Przywracają ludziom słuch

Ze Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach było jak w piosence Golec uOrkiestry: "a tam, gdzie to kretowisko, będzie stał mój bank". No może nie bank, ale instytut, który powstał na klepisku i nikt nie wierzył, że się uda zbudować coś takiego. Dziś to przodująca w świecie placówka zajmująca się leczeniem wad słuchu.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Skarżyński słuch Światowe Centrum Słuchu Roman Czejarek

Ozdrowieńcy narzekają na problemy ze słuchem. "Zmiany mogą być poważne"

Coraz więcej osób, które przechorowały COVID-19, narzeka na problemy ze słuchem. - Wszystkie symptomy dotyczące szumu usznego nie powinny być bagatelizowane, ponieważ wymagają co najmniej obserwacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Henryk Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. W jaki sposób powinniśmy zadbać o nasze zdrowie?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie koronawirus COVID-19 Koronawirus w Polsce Roman Czejarek słuch Światowe Centrum Słuchu Henryk Skarżyński

Ludwig van Beethoven, gdyby żył obecnie, toby słyszał

Współczesna medycyna potrafi zdziałać cuda pod warunkiem, że da się jej szansę. Genialny kompozytor Ludwig van Beethoven, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów, którego 250. rocznicę urodzin obchodzimy w tych dniach (15-17.12, dokładna data nie jest znana - przyp. red) około 25. roku życia zaczął tracić słuch. Prawdopodobnie, gdyby żył we współczesnych czasach, to lekarze uratowaliby mu słuch.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Skarżyński Ludwig van Beethoven słuch Roman Czejarek