Polskie Radio
Section05
Sofia

ANALIZA Chaos, przyspieszone wybory i brak sprawczości rządu. Szerokie koalicje w parlamentach nie przynoszą nic dobrego

Wybory w kraju, który przechodzi dekompozycję społeczną i polityczną, mogą przynieść chaos i wymusić kolejne wybory. Co gorsza, wprowadzenie wielu mniejszych partii może spowodować utworzenie tzw. jałowej koalicji, której rząd, w obawie o jej rozpad, nie będzie umiał sprawnie zarządzać państwem. We współczesnej polityce o tym jak to jest bolesne, przekonały się takie kraje jak: Belgia, Holandia, czy Bułgaria.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Bułgaria Holandia polityka Bruksela Amsterdam Sofia

Groził śmiercią bułgarskiemu ministrowi za poparcie dla Ukrainy. Zatrzymała go policja

Sofijska prokuratura okręgowa postawiła 39-letniemu mężczyźnie zarzut grożenia śmiercią ministrowi obrony Bułgarii Todorowi Tagarewowi z powodu popierania przez ministra walczącej z Rosją Ukrainy. Podejrzany został zatrzymany na 72 godziny - poinformowała telewizja Nova.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bułgaria Wołodymyr Zełenski Ukraina Sofia energetyka NATO wojna na Ukrainie wojna 2023 polityka

"Przywódcy Rosji zachowują się na Ukrainie, jak Hitler w Polsce". Mocne przesłanie Andrzeja Dudy

Armia rosyjska i rosyjscy przywódcy zachowują się jak Hitler i niemieckie SS, i muszą ponieść za to odpowiedzialność przed międzynarodowymi trybunałami - powiedział prezydent Andrzej Duda, który we wtorek składa wizytę w Bułgarii. Bułgarski prezydent Rumen Radew zapewnił o gotowości do pomagania uchodźcom z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Sofia Bułgaria wojna na Ukrainie NATO

Kraje Europy Środkowej zapowiadają wspólną walkę z kryzysem i dalszą współpracę przy inwestycjach

W Sofii dobiegł końca szczyt inicjatywy Trójmorza, z udziałem przedstawicieli z dwunastu krajów naszego regionu. Polskę na miejscu reprezentował prezydent Andrzej Duda. Kraje Trójmorza przyjęły deklarację, w której zobowiązały się wspólnie mierzyć z bieżącymi wyzwaniami, w tym m.in. z kryzysem wywołanym przez pandemię.
Zobacz więcej na temat:  Bułgaria Sofia Trójmorze Andrzej Duda

Hologram zamiast pacjenta. Czy to przyszłość chirurgii?

Stworzona przez naszych rodaków technologia oparta na hologramie została niedawno wykorzystana do przeprowadzenia operacji wszczepienia stengraftu do aorty brzusznej. Zabieg miał miejsce w oddalonej o ok. 1000 km Sofii, stolicy Bułgarii. – Jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebują naszej pomocy – powiedział dr hab. Marek Iłżecki ze Szpitala Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Ciechański STYL ŻYCIA Lublin Sofia Bułgaria szpital Uniwersytet Medyczny w Lublinie nowoczesne technologie medycyna

Zakończył się polityczny szczyt „16+1”

– Chiński rynek jest otwarty na produkty i inwestorów z zagranicy – zapewnił premier Chin Li Keqiang na spotkaniu z krajami Europy Środkowo-Wschodniej w formacie "16+1" w Sofii. Współpraca w tym systemie przyczyni się do globalnego rozwoju - podkreślił. Na temat ustaleń, które zapadły w stoicy Bułgarii mówił dr Kamil Zajączkowski, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chiny Bułgaria Sofia Unia Europejska