Polskie Radio
Section05
Stanisław Dziwisz

NASZ WYWIAD Ks. prof. Chrostowski: pontyfikat Jana Pawła II został przygotowany przez lata posługi kard. Wyszyńskiego

- Jan Paweł II przyjmował wielu rodaków. Nieraz miałem wrażenie, że przy Spiżowej Bramie w Watykanie wystarczyło powiedzieć "Polacco, Cracovia" i Gwardia Szwajcarska przepuszczała do papieża - wspomina ks. Waldemar Chrostowski, teolog i biblista, emerytowany profesor UKSW w Warszawie, który w pierwszych latach pontyfikatu Ojca Świętego mieszkał w Rzymie. W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl duchowny opowiada m.in. o atmosferze tamtego czasu, stosunku Włochów do Jana Pawła II i o zamachu z maja 1981 roku, który był krytycznym momentem w najnowszej historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież Karol Wojtyła Stefan Wyszyński pielgrzymka Kościół katolicki Kościół wiara Benedykt XVI Waldemar Chrostowski POLSKA

Zmarł Benedykt XIV. Kard. Dziwisz: wyrażamy wdzięczność Bogu za dar tego wielkiego człowieka Kościoła

Wyrażamy wdzięczność Bogu za dar tego wielkiego człowieka Kościoła, za jego pasterską i pokorną służbę, za bogactwo nauczania oraz świadectwo świętości, jakie nam zostawił – napisał kard. Stanisław Dziwisz w oświadczeniu wydanym po śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI. W południe odejście Benedykta XVI upamiętni dzwon Zygmunt.
Zobacz więcej na temat:  Benedykt XVI odeszli 2022 społeczeństwo aktualności katolickie papież śmierć POLSKA

Watykan wydał werdykt ws. działań kard. Dziwisza. "Jestem wdzięczny za sprawiedliwe osądzenie sprawy"

"Jestem wdzięczny Stolicy Apostolskiej za sprawiedliwe osądzenie sprawy. Mam nadzieję, że dzisiejszy komunikat nuncjatury apostolskiej w Polsce przyczyni się do jej wyjaśnienia" - napisał biskup senior archidiecezji krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół religia Watykan pedofilia papież Franciszek wiara walka z pedofilią Kościół katolicki

Wanda Półtawska: Karol Wojtyła przypominał, że każdy jest dzieckiem samego Boga

W Bazylice Mariackiej w Krakowie odprawiona została Msza święta w intencji Wandy Półtawskiej, która we wtorek skończyła sto lat. Przewodniczył jej kardynał Stanisław Dziwisz. Po Mszy świętej odbyło się spotkanie jubilatki w gronie najbliższych, przyjaciół oraz przedstawicieli władz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wanda Półtawska Msza święta Kraków II wojna światowa społeczeństwo polityka

"Nie ulegajmy złu. Nie poddawajmy się zwątpieniu". Procesja do grobów królewskich w Krakowie

Przy dźwiękach dzwonu Zygmunt do grobów królewskich w katedrze na Wawelu zeszła we wtorek uroczysta procesja, która tradycyjnie odbywa się w Zaduszki. - Nie ulegajmy złu. Nie poddawajmy się zwątpieniu. Nie traćmy nadziei - apelował podczas mszy św. kard. Stanisław Dziwisz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych święta śmierć religia Kraków społeczeństwo Kościół katolicyzm

Kard. Dziwisz: aby uderzyć w Jana Pawła II, trzeba też uderzyć w ludzi, którzy z nim współpracowali

- W czasie, gdy polski papież honorowany jest na Słowacji, w swojej ojczyźnie jest atakowany. Żeby uderzyć w Jana Pawła II, trzeba też uderzyć w ludzi, którzy z nim współpracowali. To była nasza służba papieżowi, a poprzez papieża mojej ojczyźnie; jeśli moja ojczyzna tego nie widzi, a kiedyś widziała, to niewątpliwie powoduje u mnie ból, ale przebaczam - powiedział kard. Stanisław Dziwisz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Jan Paweł II religia społeczeństwo

"Uderzenie w wartości dla celów politycznych". Prof. Arkadiusz Jabłoński o atakach na Jana Pawła II

- Ktoś, dla wąskich interesów politycznych, wykorzystuje pewną rewolucję kulturową, coś, czego w Polsce nie ma i jak się wydaje, nie da się wywołać. Częścią tych działań jest uderzenie w dobre imię Jana Pawła II - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog i filozof Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Paweł II Kościół Watykan POLSKA

"Popełniłem błędy, ale nigdy nie miałem stosunków seksualnych". List McCarricka do kard. Dziwisza

Wasza Ekscelencjo, jestem pewien, że popełniłem błędy i może czasami brakowało mi roztropności, ale w ciągu siedemdziesięciu lat mojego życia nigdy nie miałem stosunków seksualnych z żadną osobą - napisał w swoim liście do ówczesnego sekretarza Jana Pawła II Stanisława Dziwisza Theodore McCarrick. Z raportu Watykanu ws. byłego amerykańskiego kardynała wynika, że m.in. w związku z tym listem papież mianował McCarricka arcybiskupem Waszyngtonu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież pedofilia Kościół aktualności katolickie Kościół katolicki

Lodowski: epoka Jana Pawła II uśpiła w polskim Kościele czujność i troskę o własne szeregi

- Wszystko wiąże się z pewnego rodzaju niepoukładaniem i niedostateczną reakcją troszeczkę hierarchii Kościoła katolickiego w Polsce. Ja myślę, że przez fantastyczny czas Jana Pawła II i to, że mieliśmy do czynienia z prawdziwymi książętami Kościoła na ziemiach Polski (...), to uśpiono pewnego rodzaju czujność i troskę o porządek we własnych szeregach - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Miłosz Lodowski. Gośćmi "Debaty poranka" byli także politolog Paweł Krulikowski i Michał Płociński z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Eliza Olczyk POLSKA polityka Kościół aktualności katolickie Michał Płociński pedofilia Jan Paweł II