Polskie Radio
Section05

starożytna Grecja

Starożytne wojowniczki. To one podbijały antyczny świat

Prowadziły kampanie wojenne, dowodziły na polach bitew, stawały na czele powstań, rywalizowały z mężczyznami o władzę. Świat antyczny, od Wietnamu przez Bliski Wschód po Grecję i Brytanię, znał kobiety, które walecznością i ambicją nie tylko dorównywały mężczyznom, ale często ich w tym względzie przewyższały.
Zobacz więcej na temat:  starożytność starożytny Rzym starożytny Egipt Mezopotamia dzień kobiet Kobiety

Prawdopodobnie starożytni skazili ołowiem region Morza Egejskiego

Starożytni doprowadzili do skażenia ołowiem regionu Morza Egejskiego - sugerują badacze na łamach "Communications Earth & Environment". Z badań wynika, że zanieczyszczenie metalem mogło się zacząć około 5,2 tysięcy lat temu. Naukowcy uważają, że to najstarszy znany zapis prawdopodobnego skażenia ołowiem środowiska morskiego.
Zobacz więcej na temat:  odkrycia archeologiczne odkrycia i ciekawostki Grecja starożytność

Prof. Anna Świderkówna. Od tajemnic egipskich papirusów po odczytanie Biblii

- Wiedza jest dla mnie drogą. Ma ona sens, kiedy do czegoś większego mnie prowadzi. Do jakiegoś głębszego poznania i zrozumienia. Do jedynej Prawdy - mówiła w archiwalnej radiowej audycji prof. Anna Świderkówna, znakomita znawczyni historii starożytności, kultury helleńskiej i Biblii. 
Zobacz więcej na temat:  Biblia Uniwersytet Warszawski Powstanie Warszawskie II wojna światowa literatura msn21-historia

Co we współczesnych igrzyskach zostało ze starożytnej tradycji olimpijskiej?

W starożytnej Olimpii na Peloponezie wszyscy uczestnicy igrzysk, a byli to tylko mężczyźni, rywalizowali nago. Igrzyska te były największym świętem. I to wcale nie sportowym, a religijnym, na cześć Zeusa. Co z tych starożytnych tradycji pozostało do czasów współczesnych?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka olimpiada igrzyska igrzyska olimpijskie Martyna Matwiejuk Marek Węcowski tradycja Grecja starożytność

Świat Mykeńczyków w poezji Homera. Czy jest to obraz zgodny z wynikami naukowych odkryć?

Bohater spotkania "Po drugiej stronie lustra" prof. Kazimierz Lewartowski jest badaczem cywilizacji egejskich z epoki brązu ze szczególnym uwzględnieniem kultury mykeńskiej, która rozwijała się między 1700 a 1100 r. p.n.e. Świat Mykeńczyków (Achajów) został na wieki utrwalony w poezji Homera, ale czy jest to obraz zgodny z wynikami naukowych odkryć?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Grecja Kazimierz Lewartowski Homer