Polskie Radio
Section05
starożytna Grecja

Mistrzowie na wyciągnięcie ręki. Jedynka w Muzeum Sportu i Turystyki

Ponad 50 tys. eksponatów, ponad 40 dyscyplin sportowych. Uhonorowano tu szereg wybitnych osobistości polskiego sportu: Janusza Kusocińskiego, Irenę Szewińską, Roberta Korzeniowskiego, Adama Małysza czy Ryszarda Szurkowskiego. Nawiązano także do Igrzysk w starożytnej Grecji. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. To "Jedyne takie miejsce". 
Zobacz więcej na temat:  muzeum Warszawa Sława Bieńczycka Kazimierz Górski starożytna Grecja igrzyska olimpijskie

Retoryka i perswazja. Sztuka dobrego mówienia

Starożytni nauczyciele, mówcy i filozofowie spisali zasady retoryki, która obecnie dostarcza wiedzy stosowanej między innymi w reklamie i marketingu. Obecność tej dziedziny nauki we współczesnej rzeczywistości rynkowej to zjawisko społecznie powszechne, służące komunikacji. W jaki sposób korzystamy ze spuścizny antycznej Platona czy Arystotelesa?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST starożytność filozofia marketing reklama starożytna Grecja średniowiecze

Skąd pochodzi szafran? Od jak dawna jest hodowany? Tajemnica najdroższej przyprawy świata rozwikłana

Pręciki uzyskiwane ze szczególnego gatunku krokusa osiągają zawrotne ceny. Naukowcom z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie udało się ustalić na podstawie badań genetycznych i analizy zachowanych dzieł sztuki miejsce pochodzenia i okres, w którym zaczęto uprawiać drogocenną roślinę. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Grecja starożytna Grecja starożytność przyprawy genetyka NAUKA kreta santorini

Dziś Dzień Białych Skarpet. Co znaczą dla współczesnej mody?

W latach 80. za oceanem nosili je Blues Brothers, Michael Jackson, miłośnicy deskorolki i raperzy. W Polsce pojawiły się wraz z początkiem transformacji ustrojowej, kojarzone z nowoczesnością i wyższym statusem społecznym. Wydawałoby się, że dziś białe skarpetki (zwłaszcza w połączeniu z eleganckim, czarnym strojem lub sandałami) są szczytem żenady. Jak wyjaśniała stylistka Wiganna Papina, w czasach, w których bawimy się modą, niekoniecznie musi tak być.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA moda Mediolan buty Michael Jackson starożytność starożytna Grecja Rzym Napoleon Bonaparte

Polska badaczka odkrywa tajemnice starożytnych greckich... tekstyliów

Tkaniny i tekstylia z dawnych epok to materiały, które tylko w wyjątkowych warunkach klimatycznych i glebowych zachowują się do naszych czasów - na przykład z terenu Grecji czasów epoki brązu (III-II tys. p.n.e.) znamy jedynie ok. 40 tekstyliów. Dr Agata Ulanowska z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego powiększyła ten katalog o kolejnych 300, choć… nie prowadziła w tym kraju poszukiwań.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka starożytność starożytna Grecja Grecja archeologia NAUKA

Polska badaczka zidentyfikowała nieznane rodzaje starożytnych greckich tekstyliów

Dzięki analizie odcisków pieczętnych z Grecji epoki brązu dr hab. Agata Ulanowska z Uniwersytetu Warszawskiego zidentyfikowała wiele nieznanych dotąd rodzajów tekstyliów. Według badaczki jej odkrycie wielokrotnie zwiększa wiedzę na temat między innymi tkanin, wyrobów z wikliny i sznurków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia odkrycia i ciekawostki NAUKA Grecja Uniwersytet Warszawski ciekawostki starożytna Grecja starożytność

Daleko od brzegu – wyprawy starożytnych w książce R. Schulza

– Do niedawna obowiązywało przekonanie, że starożytni podróżnicy nie zapuszczali się daleko – tymi słowami "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz rozpoczął swój cotygodniowy felieton. Raimund Schulz w swojej książce "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie" dowiódł, że było wręcz przeciwnie.
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA KSIĄŻKA Mateusz Matyszkowicz Trójka felieton starożytność starożytna Grecja podróże