Polskie Radio
Section05
Stefan Szczepłek

35-lecie "Piłkarskiego pokera". Szczepłek: wciąż aktualny

Film jest satyrą na polski futbol w okresie, kiedy tonął w odmętach korupcji, ale też na zepsucie PRL-u. Jego wartość jest uniwersalna. - Janusz Zaorski, pytany, kiedy pojawi się "Piłkarski poker 2", odpowiada: jak pierwsza część przestanie być aktualna - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dziennikarz i publicysta Stefan Szczepłek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SPORT FILM Janusz Zaorski korupcja w futbolu PRL społeczeństwo Piłka nożna Stefan Szczepłek Andrzej Strejlau

Bohdan Tomaszewski - dżentelmen, radiowiec, legenda

- Gdy pierwszy raz zobaczyłem Bohdana Tomaszewskiego, zrozumiałem, że mam do czynienia z dżentelmenem. Sposób ubierania się, sposób mówienia, gesty, pewnego rodzaju dystans... To nie był zły dystans, tylko dystans tego typu, że dopóki się nie znamy, to kłaniamy się, uśmiechamy do siebie, jest miło, ale nic poza tym. Gdy lody zostały już przełamane, zaczynała się rozmowa - mówił w Dwójce o legendarnym dziennikarzu sportowym i jednym ze swoich mistrzów Andrzej Janisz.
Zobacz więcej na temat:  Bohdan Tomaszewski Polskie Radio dziennikarstwo Andrzej Janisz Krzysztof Logan Tomaszewski Stefan Szczepłek Jerzy Sztwiertnia Maria Czok Jakub Jamrozek Dwójka

Stefan Szczepłek: piłka nożna to sport dla każdego [ZOBACZ WIDEO]

- Związki muzyki z piłką nożną są bardzo głębokie i różnorodne, dotyczą kompozytorów muzyki poważnej i rozrywkowej. Najstarszy utwór muzyczny poświęcony tej dyscyplinie sportu skomponował Edward Elgar, który był wielkim fanem piłki nożnej - na mecze swej ukochanej drużyny jeździł na rowerze kilkadziesiąt mil - mówił w Dwójce dziennikarz sportowy Stefan Szczepłek.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek Stefan Szczepłek Dwójka Piłka nożna

Stefan Szczepłek: piłka nożna się zmienia, ale nie emocje

- Co kilka lat pojawiają się jakieś gwiazdy futbolu i ciągle porównujemy ich z tymi z przeszłości. Porównujemy Messiego do Maradony, zadajemy sobie pytanie, czy np. Pele albo Deyna daliby sobie radę we współczesnej piłce. Bo sens życia każdego kibica sprowadza się do jednego pytania: "co by było, gdyby". Ale to nie ma sensu, bo piłka nożna się zmienia - mówił w Dwójce dziennikarz sportowy i komentator.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Robert Mazurek Piłka nożna futbol Stefan Szczepłek KULTURA

Stefan Szczepłek: moje marzenia spełniły się w 98 procentach

- "Szkoła falenicka" to książka osobista, ale też mówiąca coś o życiu na przedmieściu wielkiego miasta głównie w czasach PRL, kiedy świat wbrew pozorom był piękny, zwłaszcza jak się miało kilkanaście lat i całe życie przed sobą. To jest też książka o tym, jak spełniają się marzenia. W moim przypadku one się spełniły tak w 98 procentach - mówił w Dwójce autor.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Szczepłek Jerzy Kisielewski KULTURA biografia

"Sport zorganizowany przestał być przestrzenią suwerenną"

- Wraz z dynamicznym rozwojem telewizji w latach 90. sport na tym najwyższym poziomie poddał się logice kapitalizmu w tak wielu wymiarach, że coraz większa część suwerenności, którą kiedyś się cieszył, choćby pod iluzją sportu amatorskiego, schodzi na dalszy plan - mówił w Dwójce Krzysztof Wolański, współautor książki "Sport nie istnieje. Igrzyska w społeczeństwie spektaklu".
Zobacz więcej na temat:  SPORT Jakub Kukla Stefan Szczepłek mistrzostwa świata Piłka nożna