Polskie Radio
Section05
technologie

NASZ WYWIAD Światowy Dzień Pokoju. Ks. prof. Kloch: papież przestrzega przed wykorzystywaniem sztucznej inteligencji do złych celów

Po raz 57. w pierwszy dzień Nowego Roku obchodzony jest Światowy Dzień Pokoju. Coroczne orędzie na ten czas przygotowuje papież, tym razem poświęcając je tematowi "Sztuczna inteligencja i po kój". – Papież apeluje, by sztuczna inteligencja służyła ludziom, rozwojowi i dobru wspólnemu– mówi ks. prof. Józef Kloch, medioznawca, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wiara społeczeństwo Kościół aktualności katolickie technika technologie nowe technologie sztuczna inteligencja Przemysław Goławski

Marshall McLuhan. Twórca pojęcia "globalnej wioski"

31 grudnia 1988 roku w kanadyjskim Toronto zmarł Marshall McLuhan - jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych teoretyków komunikacji. Zawdzięczamy mu wiele oryginalnych teorii dotyczących środków masowego przekazu. Jedna z nich przewidziała nawet nadejście Internetu, "globalnej wioski", która umożliwi masową komunikację ludzi z całego świata. 
Zobacz więcej na temat:  internet technologie NAUKA HISTORIA Kanada media komunikacja telewizja

Prof. Krzysztof Liberek o roli białek opiekuńczych. Czym są i jakie funkcje spełniają?

Prof. Krzysztof Liberek z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest pionierem w dziedzinie badań molekularnych nad białkami opiekuńczymi. 6 grudnia br. odebrał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za wykazanie roli białek opiekuńczych w odzyskiwaniu białek z agregatów i zwijaniu ich do aktywnej formy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski NAUKA technologie inżynieria biologia medycyna biotechnologia farmakologia

Światło za SMS? Nowe rozwiązanie dla biegaczy w Tarnowie

W popularnym wśród biegaczy parku w Tarnowie wprowadzono system, który będzie uruchamiał oświetlenie po wysłaniu wiadomości pod specjalny numer. To nie pierwsze miejsce, gdzie możemy uruchomić coś przy pomocy SMS-a. Wdrażanie podobnych technologii nie dotyczy jedynie biegania, podobną znajdziemy także na... lotnisku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski Piotr Firan Radosław Nałęcz Tarnów bieganie technologie

Dziś finał "Ligi Robotów". To innowacyjna promocja robotyki i nowych technologii wśród uczniów szkół

W czwartek na stadionie PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się uroczysty finał projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. "Liga Robotów". Jest to innowacyjny projekt promujący robotykę i nowoczesne technologie wśród uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych - przekazał resort w komunikacie na swojej stronie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja technologie szkoła społeczeństwo dzieci młodzież Ministerstwo Edukacji i Nauki robotyka robot

ART. SPONSOROWANY Relacja z Kongresu 3W: Trzy zasoby - lepsza przyszłość

W dniach 27-28 listopada br. w Warszawie odbył się Kongres 3W – największe w Polsce i tej części Europy spotkanie ekspertów, którzy zajmują się technologiami z obszaru wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Trzecia edycja Kongresu zgromadziła 1500 osób, ponad 150 prelegentów z Polski i ze świata, ok. 130 akredytowanych dziennikarzy, którzy przez dwa dni, w pięciu salach, przez 14 godzin dyskutowali o tych trzech zasobach kluczowych dla budowania zrównoważonej przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA woda wodór węgiel BGK technologie

Za 5 lat w przestrzeni kosmicznej. Powstaje pierwszy polski satelita telekomunikacyjny

Firma Thorium Space wraz z Europejską Agencją Kosmiczną pracuje nad pierwszym polskim satelitą telekomunikacyjnym. Urządzenie SmallGEO może trafić na orbitę za pięć lat. Polskie przedsiębiorstwo Thorium Space SA 30 listopada dołączyło do HummingSAT - projektu partnerskiego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Program, w którym bierze też udział m.in. szwajcarska firma SWISSto12, zakłada budowę małych satelitów telekomunikacyjnych na orbitę geostacjonarną (GEO).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma kosmos technologie satelita Europejska Agencja Kosmiczna POLSA

Niemcy w kryzysie? Były kanclerz Austrii: oduczyli się nie tylko grania w piłkę nożną

- Niemcy oduczyli się nie tylko grania w piłkę nożną - uważa były kanclerz Austrii Christian Kern. Według niego polityka gospodarcza rządu Olafa Scholza budzi obawy o deindustrializację. - Kryzys w Niemczech odbija się także na innych krajach Europy - ostrzega były lider SPÖ, który działa obecnie w niemieckim biznesie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Austria Niemcy GOSPODARKA Berlin przemysł produkcja przemysłowa technologie