Polskie Radio
Section05

wiara

Znaczenie ciszy. "Jest bardzo dobrym wstępem do sensownych słów"

- Cisza jest bardzo dobrym wstępem do sensownych słów. Z głębokiej ciszy wychodzą dobre słowa. Jest to miejsce, gdzie możemy wejść w naszą głębie. Biblia mówi o tym, jako sercu. Nie chodzi tu o znaczenie medyczne, ale o centrum naszej osobowości - powiedział o znaczeniu ciszy, także w kontekście Wielkiej Soboty, teolog Piotr Słabek.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Jezus Chrystus Wielkanoc święta POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Dr Anna Siudem: wpływ na podejście dzieci do świąt mają wychowanie i rodzice

- Podejście dzieci do świąt zależy od tego w jakim środowisku się wychowują. Niestety wiele dzieci jest nastawionych do świąt bardzo materialnie, święta kojarzą im się z prezentami i słodyczami - powiedziała w Polskim Radiu 24 psycholog dr Anna Siudem. Gościem Adriana Klarenbacha był także dyrektor SP nr 25 im. KEN w Warszawie Tomasz Ziewiec.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielkanoc szkoła dzieci rodzice Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach

Ks. prof. Mazurkiewicz: Kościół przeżywa dziś pewnego rodzaju ciszę

- Dziś wieczorem, tradycyjnie po zachodzie słońca, odbywamy Liturgię Wigilii Paschalnej i kończy się procesją rezurekcyjną, która wypada ok. północy. Jest to początek świętowania Zmartwychwstania Pańskiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. ks. Piotr Mazurkiewicz. Gościem Adriana Klarenbacha była także prof. Henryk Domański.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Wielkanoc Triduum Paschalne Jezus Chrystus pandemia Henryk Domański Adrian Klarenbach Polskie Radio 24

Śladami polskich kalwarii. "Miały pomóc w duchowym przeżyciu"

Kalwarie, których nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "calvaria" (czaszka), to zespoły kościołów lub kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej według Drogi Krzyżowej. Miejsca te zakładane są na wzgórzach, by przypominać swoim wyglądem Jerozolimę. W Polsce istnieje kilkadziesiąt kalwarii. W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy niektóre z nich.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Sława Bieńczycka Piotr Słowiński Kalwaria Zebrzydowska Kościół

Wielki Piątek. "Tu nie chodzi tak bardzo o cierpienie fizyczne, ale o miłość"

- O miłość, z jaką Jezus oddał życie dla zbawienia człowieka. Można sobie tylko wyobrażać, bo tego nie jesteśmy w stanie zrozumieć, jak bardzo ciążył Jezusowi na duszy grzech człowieka. Został opuszczony przez ludzi. Przez samego Boga. Wołał do Niego z otchłani swojego cierpienia. To było doświadczenie duchowe, o którym my bardzo mało wiemy. Zbliżamy się do tego, czytając opis męki Pańskiej, ale nie jesteśmy w stanie tego do końca, po ludzku, przeniknąć. Dlaczego ten pierwszy gest w czasie liturgii - gdy kapłan pada przed krzyżem, a wszyscy klękają - jest bardzo wymowny. Tylko milczeniem można na to odpowiedzieć - powiedział w Programie 1 ks. Krzysztof Ołdakowski, szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Joanna Racewicz religia

"Spełnienie prośby Jezusa i duchowe przygotowanie". W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek w Kościele katolickim tradycyjnie już rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Do nowenny można dołączać podczas transmisji z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. O godzinie 15.00 odmawia się Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwy na dany dzień nowenny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół katolicki chrześcijaństwo Jezus Chrystus religia Wielkanoc katolicyzm

Ks. prof. Kawecki o Wielkim Piątku: przez cierpienie Jezus chciał przybliżyć człowieka ku niebu

- Przez całe swoje ziemskie życie Jezus tłumaczył, że jego Królestwo nie jest z tego świata, że nie przyszedł po to, by naprawiać ład społeczny lub wszczynać jakieś wojny. Jego misją dla świata było odkupienie i zbawienie, wewnętrzne uzdrowienie człowieka - powiedział ks. prof. Witold Kawecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Adrian Klarenbach religia chrześcijaństwo Wielkanoc