Polskie Radio
Section05

wiedza24

"Dekret Bieruta odbija nam się czkawką"

Kto naprawdę napisał dekret Bieruta? Dlaczego wraca mit "małego Paryża", a przepadła duma z tego, że "cały naród zbudował swoją stolicę"? Do kogo dziś należy miasto? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w książce "Spór o odbudowę Warszawy. Od gruzów do reprywatyzacji" pod redakcją Tomasza Fudali. Autor z Muzeum Sztuki Nowoczesnej był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa architektura Bolesław Bierut reprywatyzacja

Targ koni w Skaryszewie. Czy coś się zmieniło?

W poniedziałek rusza Skaryszewski Jarmark Koński. To impreza handlowo-folklorystyczna o kilkusetletniej tradycji powstała w XVII wieku. Zjeżdżają się na nią hodowcy koni, rolnicy i eksporterzy z całego kraju, a także z zagranicy. Do Skaryszewa zamierzają też przyjechać obrońcy zwierząt. Organizacje pozarządowe alarmują, że od lat dochodzi tam do łamania ustawy o ochronie zwierząt. O targu mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Orzeł, dziennikarka Polskiego Radia, która od lat jeździ na Jarmark Koński w Skaryszewie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 konie zwierzęta ekologia środowisko ochrona przyrody

Skanery 3D w służbie archeologii

Od siedmiu lat w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego działa Pracownia Skanerów 3D. Maszyny pozwalają na niezwykle precyzyjną i wszechstronną dokumentację zabytków. Odwzorowują istniejące kształty i tworzą zoptymalizowane, cyfrowe modele zabytków i przestrzeni. O trójwymiarowej technice skanowania w audycji Czas na Naukę mówili Marta Bura i Janusz Janowski z Pracowni Skanerów 3D Laboratorium Cyfrowego Humanistyki UW.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Warszawski

Nowe samoloty dla VIP-ów już w czerwcu

W połowie roku do Polski trafią dwa pierwsze samoloty dla najważniejszych osób w państwie. Amerykańska firma Gulfstream dostarczy pierwsze maszyny koncernu General Dynamics w czerwcu i lipcu, czyli dwa miesiące wcześniej niż początkowo zakładano. "Najważniejsze osoby w państwie będą mogły korzystać od jesieni z nowych samolotów" - poinformował wiceminister obrony Bartosz Kownacki. Gościem Polskiego Radia 24 był Mariusz Cielma z miesięcznika Nowa Technika Wojskowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lotnictwo samoloty samolot Ministerstwo Obrony Narodowej Bartosz Kownacki

Kamera samochodowa – modny gadżet czy przydatne urządzenie?

Kierowców, którzy mają w aucie wideo rejestrator przybywa lawinowo. Jakie jednak powinny mieć parametry kamery samochodowe? Ile kosztują i czy nagrania mogą być dowodami w sądzie? O tym w Magazynie Motoryzacyjnym opowiadali Sylwester Pawłowski (swiadomykierowca.pl), Mariusz Ciarka (Komenda Głowna Policji), Paweł Ślubowski, właściciel sklepu z kamerami samochodowymi i Łukasz Zoń, prezes SPBUiR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 motoryzacja

Polska coraz bardziej atrakcyjna dla turystów

Badanie przeprowadzone dla Hampton by Hilton wykazało, że prawie trzy czwarte Polaków planujących w 2017 roku krótki urlop, decyduje się na pozostanie w kraju. Najbardziej cenimy sobie zabytki i lokalne miejsca warte zobaczenia. Z kolei Gdańsk zajął 3. miejsce w internetowym plebiscycie "European Best Destitation". Wyprzedziły go tylko Porto i Mediolan. O potencjale turystycznym Polski mówił w Polskim Radiu 24 Jan Korsak, przewodniczący Rady Polskiej Organizacji Turystycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 turystyka wakacje

Kanon lektur po reformie edukacji. "Nie ma idealnej listy"

Minister edukacji narodowej - Anna Zalewska - podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego do 8-letnich szkół podstawowych. Jednym z elementów nowego programu nauczania jest odświeżona lista lektur dla klas IV-VIII. O tym, co powinno być ważne w kanonie lektur mówiła prof. Maria Olszewska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  edukacja reforma szkolnictwa czytelnictwo książki szkoła podstawowa gimnazjum

Technologia medyczna w leczeniu cukrzycy

Hipoglikemia (inaczej niedocukrzenie) to ogromny problem dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Może być ona przyczyną groźnych powikłań a nawet zgonów. Wstępne badania pokazują, że większe bezpieczeństwo pacjentom mogą zagwarantować nowe technologie medyczne.  O nowościach mówił w Czasie Na Naukę prof. Tomasz Klupa – kierownik Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych Katedry Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 cukrzyca medycyna