Polskie Radio
Section05

wojna na Ukrainie

Przywódcy UE mają zagrozić Białorusi kolejnymi sankcjami za pomoc Rosji w wojnie na Ukrainie

Przywódcy unijnych krajów mają w przyszłym tygodniu zagrozić Białorusi kolejnymi sankcjami za pomoc Rosji w wojnie na Ukrainie. Taki zapis znalazł się w projekcie wniosków na rozpoczynający się w czwartek dwudniowy szczyt, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Białoruś Ukraina Rosja sankcje sankcje Unii Europejskiej

Rakiety ATACMS bardzo pomogłyby Ukrainie, ale Biały Dom wciąż odmawia ich wysłania, niejasno się tłumacząc

Amerykańskie ATACMS, wystrzeliwane z HIMARS-ów rakiety o zasięgu 300 km, od dawna są na szczycie listy życzeń Ukraińców ubiegających się o broń z USA. Dotychczas Waszyngton konsekwentnie jednak ich Kijowowi odmawia. "Ktoś w administracji śmiertelnie się boi sprowokowania Rosji" - powiedział republikański kongresmen Adam Kinzinger. Ale to tylko jedno z wielu tłumaczeń.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina USA Waszyngton

Sekretarz generalny NATO: jeśli Rosja Putina przestanie walczyć, będziemy mieli pokój

Jeśli Ukraina przestanie walczyć, to przestanie istnieć jako niezależny, suwerenny naród. Jeśli Rosja Putina przestanie walczyć - będziemy mieli pokój - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla telewizji ARD. Jak dodał, Władimir Putin mógłby zakończyć wojnę nawet jutro, wycofując swoje wojska z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Jens Stoltenberg

Czy Białoruś przystąpi do wojny? Dzikawicki: Łukaszenka chce tego uniknąć

- Kiedy Łukaszenka zobaczył, że Rosji nie bardzo idzie na froncie, to chce powstrzymać się przed tym, żeby białoruskie wojska brały w tej wojnie bezpośredni udział. Robi więc wszystko, by tego uniknąć. Przekonuje na przykład, że z zachodu może uderzyć Polska, dlatego trzeba tam trzymać wojsko - podkreślił w Polskim Radiu 24 Aleś Dzikawicki z telewizji Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Rosja

Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali w Bratysławie o sytuacji na Ukrainie

Wojna na Ukrainie i kryzys energetyczny - te tematy omówili prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Andrzej Duda, Milosz Zeman, Katalin Nowak oraz Zuzana Czaputova spotkali się w Bratysławie. Polski prezydent powiedział, że solidarność krajów Grupy Wyszehradzkiej przejawiła się między innymi w pomocy uchodźcom. Potwierdził jednocześnie, ze kraje te stanowczo wspierają Ukrainę w walce z rosyjskim agresorem.  
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Andrzej Duda kancelaria prezydenta Polonia Sejm Elżbieta Witek Polacy za granicą