Polskie Radio
Section05
wojna polsko-bolszewicka

PLAN UROCZYSTOŚCI Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Lista najważniejszych wydarzeń

15 sierpnia będziemy obchodzić setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która zadecydowała o ostatecznym wyniku wojny polsko-bolszewickiej oraz zagwarantowała odradzającej się Polsce niepodległość. Z tej okazji liczne instytucje kultury oraz urzędy państwowe i samorządowe przygotowały szereg wydarzeń rocznicowych. Przedstawiamy listę najważniejszych z nich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej niepodległość wojna polsko-bolszewicka Dwudziestolecie międzywojenne rocznica historia Polski

Kolej była krwiobiegiem wojny polsko-bolszewickiej. Odegrała kluczową rolę w Bitwie Warszawskiej

12 sierpnia, na polskie tory wjechał specjalny pociąg promujący setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Oprawa graficzna lokomotyw oparta jest na elementach portalu bitwa1920.gov.pl, przygotowanego przez Biuro Programu "Niepodległa" i Polskie Radio. Wydarzenie jest okazją do przypomnienia roli kolejnictwa w wojnie polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA kolej kolejnictwo Kazimierz Bartel bitwa warszawska wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

"Wojna światów 1920". IPN otwiera wystawę poświęconą konfliktowi polsko-bolszewickiemu

Uroczystość odbędzie się o 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" i jest częścią obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Bitwa, zwana Cudem nad Wisłą toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej wojna polsko-bolszewicka Jarosław Szarek

BITWA 1920 ROKU Piknik edukacyjno-historyczny w Warszawie. Zobacz, jakie atrakcje przygotowano

Od środy do piątku na Woli będzie odbywał się piknik edukacyjno-historyczny związany z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej. Odwiedzający mogą się spodziewać m.in. gry miejskiej, pokazów broni, pojazdów i mundurów używanych przez Wojsko Polskie w 1920 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dwudziestolecie międzywojenne bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka rocznica rocznica Bitwy Warszawskiej Warszawa regiony mazowieckie

"Polskie zwycięstwo 1920". Szersza perspektywa wojny polsko-bolszewickiej

- Zadaniem historiografii polskiej jest przypominanie o wojnie polsko-bolszewickiej, jako jednym z najważniejszych wydarzeń tamtego czasu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mikołaj Mirowski, historyk. - Książka "Polskie zwycięstwo 1920" opisuje nie tylko clou całego konfliktu, ale opisuje go szerzej - zaznaczył. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Moroz literatura bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka historia Polski

Edward Witkowski: "Niech idzie, niech walczy za Polskę"

- 20 tysięcy ludzi po raz pierwszy w Nowym Jorku widziało sztandar polski, to było rzeczywiście przyjemnie patrzeć, jak te kobiety starsze, mężczyźni, wszyscy płakali, że to jest pierwszy raz oficjalnie polski sztandar - Edward Witkowski, współpracownik Ignacego Paderewskiego wspominał rekrutację ochotników z Polonii amerykańskiej.
Zobacz więcej na temat:  wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka Józef Piłsudski Tadeusz Rozwadowski

Objazd miejsc pamięci 1920 roku na ziemi stanisławowskiej

Przed zbliżającymi się uroczystościami stulecia wojny polsko-bolszewickiej konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz i konsul Rafał Kocot dokonali objazdu miejsc pamięci 1920 roku znajdujących się na terenie ziemi stanisławowskiej (obecnie obwód iwanofrankiwski). Sprawdzono stan cmentarzy i pomników w Rohatynie, Dytiatynie, Haliczu, Kołomyi i Niżniowie. Są tam pochówki poległych żołnierzy wojska polskiego i ukraińskiej armii z 1920 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Stanisławów Polonia wojna polsko-bolszewicka 1920

"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Unikatowy album Polskiego Radia

Jeden z przełomowych momentów w historii Polski i Europy Polskie Radio upamiętnia wyjątkowym wydawnictwem: dwupłytowym albumem "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Zawiera on m.in. świadectwa uczestników Bitwy Warszawskiej, artykuły prasowe z tamtych czasów, nagrania piosenek śpiewanych przez żołnierzy armii polskiej, zdjęcia i reprodukcje plakatów zagrzewających do walki.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka wojna 1920

Odwaga i miłość do ojczyzny. 100. rocznica śmierci ks. Ignacego Skorupki

100 lat temu, podczas udzielania żołnierzowi ostatniego namaszczenia, zginął ks. Ignacy Skorupka. Ta śmierć stała się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej. Przy tej okazji w Polskim Radiu 24 rozmowa z Andrzejem Renesem, rzeźbiarzem i autorem pomnika kapłana, który znajduje się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bitwa warszawska Magdalena Złotnicka historia Polski 1920 wojna polsko-bolszewicka Warszawa II Rzeczpospolita pomniki

Krzysztof Jabłonka: rząd Obrony Narodowej był rządem chłopsko-robotniczym

- Armia Czerwona, wszędzie gdzie doszła, głosiła sojusz robotniczo-chłopski. To był chwytliwy postulat. Na to polskie siły polityczne odpowiedziały wystawieniem rządu chłopsko-robotniczego z premierem Witosem - przywódcą ludowców i wicepremierem Daszyńskim - przywódcą robotników - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski rocznica bitwa warszawska Wincenty Witos Ignacy Daszyński wojna polsko-bolszewicka

100 lat od Bitwy Warszawskiej. IPN oddaje hołd bohaterskim ochotnikom sprzed lat

W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku IPN oddaje hołd ochotnikom, którzy masowo wstępowali przed tą walką w szeregi wojska. Wśród inicjatyw Instytutu Pamięci Narodowej jest odsłanianie w kilkunastu miejscach Polski tablic, które mają przypominać o wkładzie w wojnę z bolszewikami żołnierzy-ochotników.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska IPN Instytut Pamięci Narodowej