Polskie Radio
Section05

Wojsko Polskie

Rząd inwestuje w polską zbrojeniówkę. Szef MON podpisał umowy na sprzęt za 3 mld zł

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Kielcach umowy na kolejne dostawy sprzętu i uzbrojenia dla Wojska Polskiego. Szacowana wartość zamówienia to około 3 miliardy złotych. - Inwestycja w polski przemysł zbrojeniowy to inwestycja w bezpieczeństwo naszej ojczyzny - mówił minister obrony narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej broń

Jarosław Kaczyński: Rosja nie chce, by Polska istniała w jakiejkolwiek formie. Musimy się zbroić

Podczas spotkania z wyborcami w Nowym Targu prezes PiS Jarosław Kaczyński przytoczył słowa Aleksandra Dugina. Kremlowski ideolog przyznał, że "Rosja nie jest zainteresowania istnieniem Polski w żadnej formie". - Dlatego konieczne jest zwiększenie wydatków na zbrojenia i szkolenie żołnierzy - podkreślił lider Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja wojna 2022 Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość służby i bezpieczeństwo

Borsuki dla polskiej armii. Prezes PGZ: w przyszłym roku prawdopodobnie ruszy seryjna produkcja

- Trwa produkcja kolejnych czterech Borsuków, egzemplarzy prototypowych, które w przyszłym roku trafią do polskich żołnierzy i będą poddawane intensywnym testom [...] Mam nadzieję, że również przyszły rok to już będzie produkcja seryjna tego sprzętu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Polska Grupa Zbrojeniowa wojsko armia sprzęt

"Ambitny budżet jest możliwy do zrealizowania". Rzecznik rządu o wydatkach na armię w przyszłym roku

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany był w TVP Info o projekt budżetu na 2023 r. Zaznaczył, że jest ambitny i możliwy do zrealizowania, a teraz też niezbędny, aby zabezpieczyć się przed rosyjską agresją. Jak wskazywał, projekt budżetu na 2023 r. przewiduje zwiększenie wydatków na armię do ponad 97 mld zł w 2023 r. oraz dodatkowe 30-40 mld zł na specjalny fundusz uzbrojenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Müller armia budżet

Obraz Wojska Polskiego II RP na przedwojennych fotografiach

Wojsko Polskie było bardzo wdzięcznym tematem dla fotografów tuż po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. - Fotoreportaże pokazywały budowanie się państwowości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Beata Czekaj-Wiśniewska, zastępca dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej. Zdjęcia miały pokazać, że "w końcu jest to nasze polskie wojsko, a nie obca armia".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wojsko fotografia Józef Piłsudski Krzysztof Michalski

"Ataki durniów i zdrajców". Prezydent Andrzej Duda: Jerzy Owsiak wie, że manipuluje tym, co powiedziałem

15 sierpnia nie mówiłem o tych, którzy pomagali migrantom na granicy polsko-białoruskiej, ale o tych, którzy atakowali werbalnie, i nie tylko werbalnie, polskich żołnierzy - powiedział Andrzej Duda, pytany, kogo miał na myśli mówiąc o "durniach i zdrajcach". Prezydent odniósł się też do oświadczenia Jerzego Owsiaka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda Jerzy Owsiak straż graniczna służby i bezpieczeństwo granica kryzys migracyjny

Piotr Gliński: w Bitwie pod Komarowem obroniliśmy Europę. Dziś też mamy wyzwania w związku z sytuacją na Wschodzie

Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w odsłonięciu pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej (woj. lubelskie). W swoim przemówieniu minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił szczególne znaczenie Bitwy pod Komarowem. - Wtedy obroniliśmy Europę. Dziś też mamy wyzwania w związku z tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski Piotr Gliński

Duże zainteresowanie dobrowolną zasadniczą służbą wojskową. Zgłosiło się już kilkanaście tys. osób

Do tej pory do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zgłosiło się ponad 13 tysięcy osób. Takie dane podał wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON przyznał na antenie TVP Info, że w najbliższych tygodniach oczekuje dalszego wzrostu zainteresowania tą formą związania się z armią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej

Szef MON: nie dopuścimy do tego, by chociażby skrawek polskiej ziemi był okupowany przez Rosję

Szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów 102. rocznicy bitwy pod Komarowem i odsłonięcia pomnika upamiętniającego to wydarzenie powiedział, że nie zostanie dopuszczone do tego, żeby chociażby skrawek polskiej ziemi był okupowany przez Rosję. - Chcemy i potrafimy bronić naszej ojczyzny - podkreślił wicepremier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MON służby i bezpieczeństwo HISTORIA Mariusz Błaszczak wojna 2022 Rosja Ukraina

Święto Lotnictwa Polskiego. Na pamiątkę zwycięstw najlepszych polskich lotników

Dziś jest obchodzone Święto Lotnictwa Polskiego. Zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 roku. Zdobyli pierwsze miejsce na polskim samolocie RWD-6, którego współkonstruktorem był inżynier Stanisław Wigura.
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo Ministerstwo Obrony Narodowej II wojna światowa

"Wzmacniamy polskie siły zbrojne". Wiemy, kiedy koreańskie FA-50 trafią do Polski

Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział podczas konferencji prasowej w bazie lotniczej Malacky-Kuchyna na Słowacji, że w przyszłym roku do Polski trafi dwanaście koreańskich samolotów szkolno-bojowych FA-50. Jak dodał, działanie to jest obliczone na wzmacnianie polskich sił powietrznych i polskich sił zbrojnych, aby odstraszyć agresora.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Korea Południowa

"Wzmacniamy polskie siły zbrojne". Wiemy, kiedy koreańskie FA-50 trafią do Polski

Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział podczas konferencji prasowej w bazie lotniczej Malacky-Kuchyna na Słowacji, że w przyszłym roku do Polski trafi dwanaście koreańskich samolotów szkolno-bojowych FA-50. Jak dodał, działanie to jest obliczone na wzmacnianie polskich sił powietrznych i polskich sił zbrojnych, aby odstraszyć agresora.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak wojsko służby i bezpieczeństwo Słowacja

Polska pomoże Słowacji ochraniać jej niebo. Mariusz Błaszczak podpisał deklarację w tej sprawie

Szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak wraz z ministrami obrony Czech i Słowacji podpisali deklarację o ochronie słowackiego nieba przez polskie i czeskie siły powietrzne. Misja rozpocznie się 1 września i potrwa półtora roku. Deklarację podpisano w bazie lotniczej Kuchynie koło miasta Malacky na Słowacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Słowacja Mariusz Błaszczak lotnictwo Ministerstwo Obrony Narodowej Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 NATO Czechy