Polskie Radio
Section05

wojsko

Ukraina: ponad tysiąc ofiar amunicji kasetowej w minionym roku. Zatrważające dane

Ponad 900 osób zginęło w zeszłym roku w wyniku stosowania amunicji kasetowej podczas wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Liczba zabitych i rannych na świecie na skutek użycia tej amunicji wzrosła do poziomu najwyższego od 2010 r. - poinformowało Obserwatorium Broni Kasetowej (koalicja organizacji pozarządowych).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 broń żołnierze Rosja

Ekspert: Apache wraz z Abramsami tworzą jeden z najbardziej zaawansowanych systemów walki, jaki istnieje

Śmigłowce szturmowe Apache stworzone są do współpracy z czołgami Abrams i razem tworzą jeden z najbardziej zaawansowanych systemów walki, jaki istnieje - mówi PAP mjr John Spencer z Akademii Wojskowej USA w West Point. Skomentował w ten sposób zakupy polskiego wojska. - To jest właśnie ten pakiet: najbardziej zaawansowany system celowniczy, najbardziej zaawansowane siły pancerne i najbardziej zaawansowany typ amunicji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Abrams

Alarmujące dane: Rosja więzi uprowadzonych cywilów w 150 miejscach o tajnej lokalizacji, więźniów są tysiące

 - Ukraińscy cywile, uprowadzeni od początku inwazji na pełną skalę do Rosji, przetrzymywani są w co najmniej 150 miejscach na terytoriach okupowanych albo w samej Federacji Rosyjskiej - oświadczyła Ołeksandra Romancowa, dyrektor wykonawcza ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie pomoc broń USA ŚWIAT Europa Ukraina Rosja infografika wojna 2023

Ambasador USA przy ONZ o zbrodniach Rosji: jeśli ujdzie im na sucho na Ukrainie, to będzie sygnał dla innych

Ambasador USA przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Michael Carpenter podkreśla konieczność stałego wspierania Ukrainy. Dyplomata powiedział Polskiemu Radiu, że wojna Rosji z Ukrainą to nie tylko konflikt zbrojny, ale starcie tyranii z krajem chcącym demokracji i wyzwolenia swoich obywateli.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie pomoc broń USA ŚWIAT Europa