Polskie Radio
Section05
zabytki

Pisarze kryminalni włączają się do akcji "Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki"

Ruszyła kolejna odsłona kampanii społecznej "Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki", przygotowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Tym razem przyłączyli się do niej twórcy powieści kryminalnych – zostały opublikowane zbiór opowiadań i audiobook oraz przygotowane podcasty. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki ochrona KSIĄŻKA pisarz opowiadanie Audiobook Katarzyna Cygler Trójka

5 років Інституту Polonika. Міністр культури Пйотр Глінський нагородив Лілію Онищенко-Швець відзнакою Gloria Artes

З повномасштабним вторгненням росії в Україну гостро постала потреба не лише гуманітарної фінансової та збройної допомоги України, в авангарді якої знаходиться Польща, але також під загрозою опинилися об'єкти спадщини, пам'ятки архітектури та твори мистецтва, які знаходяться на території України - насамперед у Львові, але також, Чернігові, Луцьку, Стрию, Золочеві, Годовиці, Кременці, Бердичеві та Києві.  До захисту цих пам'яток були залучені фахівці з інституту Polonika. На урочистостях срібну медаль Глорія артес вручили голові Управління охорони історичної спадщини Львівської міської ради Лілії Онищенко-Швець.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Україна zabytki

Dlaczego warto inwestować w zabytki? Dr Laszczkowski: one przyciągają bardzo wielu Polaków

- Z naszej perspektywy warto inwestować w zabytki, bo one przekładają się na konkretne zyski. Obiekt zabytkowy sam w sobie przyciąga - swoją historią, swoją dawnością - bardzo wielu Polaków. Ponad 80 proc. badanych uważa, że zabytki są ważne dla nas, dla naszego regionu, dla Polski - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
Zobacz więcej na temat:  zabytki POLSKA KULTURA

Dbać o polskie dziedzictwo za granicą. Instytut "Polonika" ma pięć lat

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" ma już pięć lat. Z tej okazji na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta gala. Instytucja zajmuje się konserwacją, renowacją i zabezpieczaniem szeroko pojętej spuścizny materialnej w 20 krajach świata. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Ukraina architektura zabytki archiwizacja Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika

Królestwo Aksum, czyli współczesna Etiopia

Aksum rozwijało się dzięki kontaktom handlowym między Półwyspem Arabskim i Afryką, np. z królestwem Meroe, z którego sprowadzało m.in. kość słoniową, kauczuk, przyprawy korzenne i dostarczało je na szlaki handlowe. Z portu w Adulis przewożono towary do basenu Morza Śródziemnego, a także do Indii i na Cejlon. Okres świetności przeżywało w III-VI wieku – rozszerzyło swe granice w kierunku południowym i zachodnim i stało się jedną z potęg ówczesnego świata bliskowschodniego.
Zobacz więcej na temat:  Etiopia archeologia Katarzyna Kobylecka chrześcijaństwo Afryka Afryka Północna geografia starożytność zabytki podróże turystyka religia islam

Pałac Radziwiłłów w Antoninie. Miejsce spotkań i schadzek

– Pałac Radziwiłłów w Antoninie jest rzeczywiście wielką perłą i należy do wąskiej grupy zachowanych obiektów tego typu w Polsce. Co ciekawe, wieś swoją obecną nazwę na część księcia Antoniego Radziwiłła otrzymała dopiero w XVIII wieku. Wcześniej nosiła dźwięczną nazwę Szperek – opowiada Marek Gaworski, autor licznych publikacji poświęconych polskim zamkom. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka zabytki podróże zamki w Polsce zamek