Polskie Radio
Section05

zabytki

Cenne zabytki są bezmyślnie niszczone przez turystów. Jak temu przeciwdziałać?

Rzeźbienie swoich inicjałów albo miłosnych wyznań na starożytnych zabytkach ma wielowiekową tradycję. Nie zmienia to jednak faktu, że jest uznawane za wandalizm i zabronione. Jednak wakacyjny nastrój zdecydowanie sprzyja takim zachowaniom: ostatnio 17-latek z Niemiec wyrył swoje inicjały na ścianie rzymskiego Koloseum. Teraz czeka go sroga kara.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA graffiti ochrona Justyna Grabarz Trójka

"Społeczeństwo Obywatelskie reaktywacja". Ochrona zabytków w Polsce

W ostatnich latach niemal trzykrotnie wzrosły nakłady na ochronę zabytków. Budżet najbardziej popularnego grantowego programu Ochrona zabytków na przestrzeni lat 2016-22 zwiększył się o prawie 150 proc. O znaczeniu troski o dziedzictwo kulturalne Polski mówili w Polskim Radiu 24 dr Michał Laszczkowski, szef Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków i Ks. dr Paweł Bijak, Archidiecezjalny Konserwator Zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc chrześcijaństwo Kościół katolicki

Program Odbudowy Zabytków. Mateusz Morawiecki: wybraliśmy już ponad 4700 projektów

- Cały nasz wielki Rządowy Program Odbudowy Zabytków, który przedstawiamy z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Gilńskim, wchodzi już w fazę realizacji. To nie rzecz, która ma dopiero nastąpić - to już pierwsze podjęte wybory - to ponad 4700 projektów - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier Piotr Gliński pieniądze POLSKA polityka

Zygmunt - najsłynniejszy polski dzwon skończył 502 lata

- Czas wojny raczej kazałby lać lufy armatnie, a nie dzwony. A tymczasem król funduje dzwon. Dlaczego? Królowa Bona była wtedy brzemienna. 1 sierpnia urodził się następca tronu, Zygmunt August. Można więc przypuszczać, że to było wotum w intencji szczęśliwego rozwiązania - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mieczysław Rokosz - historyk, prezes Komitetu Kopca Kościuszki, dzwonnik wawelski.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Kraków historia Polski

"To ikona naszej popkultury". Pan Samochodzik i jego światy

– Przeczytałem największe bestsellery dla młodzieży i doszedłem do wniosku, że istnieją pewne określone prawa, które stwarzają popularność – opowiadał w archiwalnym radiowym wywiadzie Zbigniew Nienacki o swoim cyklu "Pan Samochodzik". Przy okazji premiery nowego filmu na podstawie powieści "Pan Samochodzik i templariusze" warto przyjrzeć się fenomenowi książek o panu Tomaszu i poszukiwaniach skarbów.
Zobacz więcej na temat:  literatura PRL kryminał tajemnice młodzież

PARP chce pomóc branży turystycznej. Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich

Pieniądze z funduszy europejskich przyczynią się do poprawy konkurencyjności branży turystycznej w Polsce i zwiększą jej odporność na potencjalne kryzysy informuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Agencja uruchomi konkursy skierowane m.in. do małych i średnich firm z sektora. Dotyczą one zwłaszcza firm ze wschodnich województw Polski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA turystyka PARP cyfryzacja biznesu fundusze unijne

"Popularyzacja dziedzictwa archeologicznego". Trwają Europejskie Dni Archeologii

Wystawy, pikniki, sesje naukowe i pokazy przybliżające dziedzictwo archeologiczne szerszej publiczności. W piątek (16.06) rozpoczęły się Europejskie Dni Archeologii, które są okazją do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii oraz eksplorowania dziedzictwa kulturowego. Polskie Radio objęło nad wydarzeniem patronat medialny.  
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Narodowy Instytut Dziedzictwa piramidy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Przedwojenna motoryzacja w Polsce

Większość z nas ma samochód. Niektórych stać na lepsze, innych na gorsze cztery kółka, jednak niemal każdy może pozwolić sobie na ten luksus i zostać właścicielem auta. Dawniej nie było tak łatwo. Dziś przyglądamy się motoryzacji z początku XX wieku i wspominamy z rozrzewnieniem to, że „kiedyś to było”!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy kolekcjonowanie HISTORIA STYL ŻYCIA POLSKA społeczeństwo edukacja ciekawostki wojna 1920 II wojna światowa Polskie Radio