Polskie Radio
Section05

zwierzęta

Nie wolno robić im zdjęć. Są pod szczególną ochroną

Miłośnikom obserwacji dzikiej przyrody w Polsce z pewnością nie są obce jaskinie i lasy na południu kraju, na Żywiecczyźnie i w Beskidzie Śląskim. W tamtym rejonie spotkać można nieduże latające ssaki - nocki orzęsione. Te pożyteczne nietoperze nie są groźne. Są pod ścisłą ochroną, nie wolno więc nie tylko ich przeganiać, ale też obserwować, czy fotografować.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA biologia nietoperze

Wilki w Polsce zagrożone? UE może zmienić zasady ochrony

Ochrona na poziomie unijnym jest niezbędna dla zachowania populacji wilka w Europie - przekonują badaczka ssaków dr Katarzyna Kozyra-Zyskowska oraz Katarzyna Wiekiera z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Ekspertki obawiają się, że jeśli Bruksela zmieni obowiązujące przepisy, to deklaracja resortu środowiska nie wystarczy do zapewnienia bezpieczeństwa tych zwierząt w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA przyroda Wilki

Oksytocyna hormonem miłości i... pokoju? Łagodzi agresję u samic lemurów

Oksytocyna znana jako "hormon miłości" może pełnić ważną funkcję w świecie zwierząt. Najnowsze badania sugerują, że substancja ta odgrywa istotną rolę w rozładowywaniu napięć i łagodzeniu konfliktów w społecznościach lemurów. Pod wpływem oksytocyny władcze i agresywne samice lemurów łagodnieją. Odkrycie to rzuca nowe światło na mechanizmy regulujące zachowania społeczne u ssaków naczelnych i może mieć znaczenie także dla zrozumienia ludzkich relacji.
Zobacz więcej na temat:  hormony miłość badania

Strzelali do zwierząt z helikopterów. Zabito setki koali

W australijskim Parku Narodowym Budj Bim zabito około 700 koali. Wiele młodych pozostało bez matek. Aktywiści domagają się od rządu wyjaśnień. Władze twierdzą, że odstrzał był konieczny, ponieważ w wyniku pożarów torbacze straciły naturalne siedliska. Zwierzęta głodowały, były odwodnione i ranne. Obrońcy zwierząt zwracają uwagę na metodę odstrzału. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Australia ekologia pożary w Australii

Żmija zygzakowata w Polsce. Jak rozpoznać i co zrobić po ukąszeniu?

Pod koniec kwietnia i na początku maja w lasach Podkarpacia, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, częściej niż zazwyczaj można spotkać żmije, które w tym czasie mają okres godowy. Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący naturalnie w Polsce. Jej ukąszenia budzą strach. Warto poznać ją bliżej dla własnego bezpieczeństwa, ale także ze względu na ochronę gatunkową.
Zobacz więcej na temat:  góry przyroda natura żmija zygzakowata

Spotkanie z niedźwiedziem. Warto znać podstawowe zasady bezpieczeństwa

Leśnicy ostrzegają przed niedźwiedziami, które wiosną są szczególnie aktywne. Po zimie zwierzęta są rozdrażnione. Najbardziej niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa. Niedawno w Bieszczadach niedźwiedzica, z którą były dwa młode osobniki, zaatakowała w lesie mężczyznę. Został dotkliwie pogryziony. W miniony weekend w zakopiańskich Kuźnicach, w pobliżu popularnego szlaku prowadzącego m.in. do dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, pojawiły się dwa niedźwiedzie. Służby apelują o ostrożność podczas górskich wycieczek. 
Zobacz więcej na temat:  niedźwiedź bezpieczeństwo góry Tatry Bieszczady Tatrzański Park Narodowy zwierzęta leśne Lasy Państwowe