Polskie Radio
Section05

Zuza Jabłońska: "Mam zespół Tourette’a i nie tylko"

W tym odcinku Zuza Jabłońska – wokalistka znana z mocnego głosu i wrażliwości – opowiada o tym, jak wygląda codzienność z zespołem Tourette’a, dlaczego przestała się ukrywać i jak choroba neuropsychiatryczna wpłynęła na jej twórczość i życie sceniczne. To rozmowa o tikach, napięciu, lęku, ale też o akceptacji, sile i odwadze, by być sobą – również w przestrzeni publicznej. O byciu młodą kobietą w świecie, który często nie rozumie „inności” i o tym, jak muzyka bywa wentylem, terapią, opowieścią. Posłuchaj podcastu "Jamrozek wrażliwi
Zobacz więcej na temat: 

„Maruda”

13 maja 1827 r. w warszawskim Teatrze Narodowym miała miejsce premiera 5-aktowej komedii Stefana Witwickiego, zatytułowanej „Maruda”. Frekwencja tego słonecznego majowego dnia była nikła. Wśród publiczności liczącej niewiele ponad 400 osób, znajdował się siedemnastoletni Fryderyk Chopin, od najmłodszych lat wykazujący zainteresowania teatralne. Następnego dnia mógł on przeczytać w „Kurierze Warszawskim” ciepłą notatkę o komedii, „zasługującej z wielu względów na sprawiedliwą krytykę i dokładny rozbiór”. Po ukończonym przedstawieniu publiczność nagrodziła aktorów rzęsistymi brawami, wywołując ich kilkakrotnie na scenę. Domagała się także ujawnienia nazwiska autora komedii, który „z własnej woli pozostał bezimienny”. Chopin znał to nazwisko, nie były mu też obce inne utwory Stefana Witwickiego, np. pełne głębokich myśli „Notatki Podolanina”, również ogłoszone anonimowo. Maurycy Mochnacki domagając się po trzech latach wznowienia komedii „Maruda”, przypomniał sylwetkę autora tej sztuki, uznając go za „talent wcale niepospolity”. (md) 
Zobacz więcej na temat: 

Zandberg zwrócił się do Biejat. "Stołek dla Czarzastego"

Podczas poniedziałkowej, ostatniej już przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi debaty doszło do mocnej wymiany zdań pomiędzy Adrianem Zandbergiem (Partia Razem) a Magdaleną Biejat (Lewica). - Są ważniejsze rzeczy niż stołek marszałka Sejmu dla Włodzimierza Czarzastego. To są sprawy ludzi - stwierdził Zandberg. Polityczka w odpowiedzi zarzuciła mu szukanie wymówek, by nie realizować swoich obietnic.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka debata wybory wybory prezydenckie Magdalena Biejat Adrian Zandberg partia Razem lewica

Po debacie prezydenckiej w TVP. "Zabrakło krwi"

- Na pewno ta debata nie pomogła Karolowi Nawrockiemu, który pod gradem pytań związanych z przejęciem kawalerki od pana Jerzego nie poradził sobie dobrze - oceniła w specjalnym wydaniu podcastu "Strefa Wpływów" Renata Grochal. Roch Kowalski stwierdził, że debata była najlepszym podsumowaniem dotychczasowej kampanii, a Jacek Czarnecki zwrócił uwagę, że niektórzy kandydaci nie przestrzegali zasad debaty, które sami ustalili.
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal Jacek Czarnecki Roch Kowalski wybory prezydenckie 2025 polityka

Spięcie Trzaskowskiego z Nawrockim. "Oddał pan pieniądze?"

Rafał Trzaskowski chciał się dowiedzieć, czy Karol Nawrocki oddał pieniądze za wynajem służbowego apartamentu, gdy był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, tak jak deklarował. Kandydat popierany przez PiS w odpowiedzi zarzucił swojemu rywalowi, że zajmuje się tematami zastępczymi i fake newsami, rozpowszechnianymi przez "rządowe media".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory prezydenckie 2025 Rafał Trzaskowski Karol Nawrocki Muzeum II Wojny Światowej

Lekarz to nie zawód... to misja - audycja Krzysztofa Łoniewskiego

Dr Urszula Zdanowicz, wybitna ortopedka, członkini międzynarodowych zespołów badawczych, ciągle żądna wiedzy, otwarcie przyznająca, że doba jest za krótka. O tym, że zostanie lekarką, wiedziała już w przedszkolu, potem uprawiała pływanie synchroniczne i pracowała jako barmanka w legendarnym warszawskim klubie nocnym Piekarnia. Prywatnie mama dwóch nastoletnich synów i... doskonała rozmówczyni.
Zobacz więcej na temat:  Trójka