Polskie Radio
Section05

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Analizujemy wakacyjne wyrazy ''lipiec'' i ''sierpień''

Rozmowy M. Tułowieckiej i dr A. Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić. Tym razem analizujemy wakacyjne wyrazy ''lipiec'' i ''sierpień''.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Simon Rattle, Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego i trzy ostatnie symfonie Mozarta

W kolejnej odsłonie "Letniego Festiwalu Muzycznego" usłyszeliśmy muzykę Mozarta, Debussy'ego, Saint-Saënsa i Richarda Straussa. Trzy ostatnie symfonie pierwszego z tych kompozytorów zabrzmiały w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Radia Bawarskiego pod batutą Simona Rattle’a. W dalszej części wieczoru emitowano koncert Orkiestry Filharmonicznej Radia Francuskiego pod dyrekcją Mikko Francka.
Zobacz więcej na temat:  Róża Światczyńska Wolfgang Amadeusz Mozart Simon Rattle Claude Debussy Camille Saint-Saens

Tajemnica śmierci ostatniego Marszałka przedwojennej Polski 

Mapa zbrodni. Zapraszają Grzegorz Kalinowski i Marcel Woźniak. Na Mapie Zbrodni nie tylko Warszawa, ale także Monte Carlo i Nicea oraz tajemnice pary, która miała rządzić Polską. Ją nazywano „Kleopatrą tamtych stron”. Marta Thomas-Zaleska była życiową partnerką Marszałka Śmigłego-Rydza. Zginęła w tajemniczych okolicznościach, których do dziś nie wyjaśniono. On Edward Śmigły-Rydz, był marszałkiem II RP. Pochowany w Warszawie w równie tajemniczych okolicznościach. O losach Marty i Edwarda opowiadają Marcel Woźniak i Grzegorz Kalinowski
Zobacz więcej na temat:  przestępczość II RP II wojna światowa

"NA CZĘŚCI": XPeng G9 EV: elektryk z przyszłości czy marketing?

W kolejnym odcinku w cyklu "Na części" testujemy XPeng G9. Ten elektryczny SUV z Chin obiecuje luksus, nowoczesną technologię i imponujący zasięg. Sprawdzamy, jak radzi sobie na drodze, czy rzeczywiście może konkurować z Teslą i europejskimi rywalami. Komfort, osiągi i realne koszty użytkowania – oto szczera recenzja XPeng G9.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Kierowców Radio kierowców Polskie Radio Polskie Radio Kierowców kierowca Polskie Radio kierowcy kierowca samochód kierowcy samochody samochód samochody motoryzacja motoryzacja radio kierowcow radio kierowcow radio kierowców online radio kierowców online polskie radio kierowców online polskie radio kierowców online radio dla kierowców radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ nowe technologie polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ nowe technologie Kuba Marcinowicz

"W Jezioranach" - kolejny dzień z życia Jabłońskich. Odcinek 3330

W domu Zygi Pawlacza trwają przygotowania do dożynek. Lilka i Agnieszka kończą przygotowywanie wieńca, który Mirek i Krystian maja zawieźć do kościoła. Wieniec jest w tym roku bardzo udany co jest zasługą pani Danusi i Joli, które go zaprojektowały i kierowały pracą. Jest duży, Mirek i Krystian z trudem wynoszą go z domu i umieszczają na dostawczaku. Krystian idzie do swojego domu po styropian. Korzystając z wolnej chwili Zyga proponuje Mirkowi pomoc finansową przy remoncie domu Teofila Skorupy, gdzie Mirek i Agnieszka obecnie mieszkają. W końcu Pawlacze i Skorupy to rodzina, trzeba się wspierać. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR W Jezioranach Katarzyna Ciesielska-Ławrynowicz Elżbieta Kmiecińska Zuzanna Galia Grzegorz Wons Mateusz Weber Janusz Wituch

"Jak zdobyć pastę. Panorama" - reportaż Janusza Deblessema

Reportaż o jednym z najważniejszych symboli Powstania Warszawskiego. Gmach Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST-y) to drugi najwyższy budynek przedwojennej Warszawy. Podczas Powstania Warszawskiego był obiektem bardzo ważnym z dwóch powodów. Zapewniał łączność telefoniczną, a ze względu na wysokość zapewniał obserwację i ostrzał okolicznych terenów. Ponieważ był w rękach niemieckich to od pierwszych dni Powstania podejmowane były próby jego zdobycia. Nie było to zadanie łatwe, ale 20 sierpnia 1944 roku udało się. Jak do tego doszło? I dlaczego wciąż militarny wymiar powstania jest w dyskursie stawiany wyżej niż tragedia ludności cywilnej? W reportażu wykorzystano materiały dźwiękowe z Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum II Wojny Światowej.
Zobacz więcej na temat: 

Ostatnia próba

20 sierpnia 1849 r. schorowany Chopin napisał jeden z ostatnich listów do swego najbliższego przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego, z którym nie widział się blisko dwadzieścia lat. Nie ma żadnego świadectwa na to, że korespondowali ze sobą przez ten czas, a mimo to przyjaźń ich przetrwała tak długo. Kompozytor mając świadomość, że choroba wyniszcza jego organizm, a także w obliczu zbliżającej się śmierci zapragnął najgoręcej zobaczyć Tytusa. Napisał do niego: „Mój Ty najdroższy. Trzeba, żebym był tak słaby, jak jestem, żebym się z Paryża nie mógł ruszyć, kiedy Ty do Ostendy przyjeżdżasz. Ale mam nadzieję, że Pan Bóg Tobie dozwoli zbliżyć się do mnie”. Stan zdrowia kompozytora pogarszał się i czuwający przy nim lekarze zabronili mu jakichkolwiek podróży. „Piję w pokoju pirenejskie wody, a Twoja obecność byłaby mi więcej warta jak wszelkie leki” – pisał do Tytusa. Zapewne Woyciechowski wcześniej poinformował Chopina, że wybiera się do Belgii, miał też zamiar odwiedzić chorego przyjaciela w Paryżu. Jednak do ich spotkania już nigdy nie doszło. (md)
Zobacz więcej na temat: