Polskie Radio
Section05
1939

Dr Łukasz Adamski: to mit, że Polska nie wypowiedziała wojny Rosji sowieckiej

- Ten mit zasadzał się na przekonaniu, że aby doszło do wojny, musi być ona wypowiedziana. Przypomnę, że Polska również nie wypowiedziała wojny Niemcom. Wojna po prostu się zaczęła. I tak samo było z Sowietami - mówił w Dwójce wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w 82. rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich do Polski.
Zobacz więcej na temat:  1939 Jałta Łukasz Adamski 17 września 1939 Wacław Holewiński Dwójka

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Siedem dni zmagań na Westerplatte

Obrona Westerplatte miała trwać kilka godzin. Skończyło się na siedmiu dniach. 82 lata temu nad ranem, około 400 metrów od polskiej placówki przy Twierdzy Wisłoujście z pokładu pancernika Schleswig-Holstein na ląd zeszła kampania szturmowa Kriegsmarine. 1 września 1939 roku o godz. 4.35 rozpoczęła się II wojna światowa. O pierwszych dniach wojny w audycji "Pora na Trójkę" opowie nam dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo II wojna światowa historia Polski Łukasz Ciechański Tomasz Gajownik Westerplatte wrzesień 1939

"To Polska stała na drodze do powstrzymania III Rzeszy". Skandaliczne słowa szefa niemieckiej AfD

- Decyzja Stalina o pakcie z Hitlerem była słuszna, a to Polska stała na drodze do powstrzymania III Rzeszy,  bo nie chciała sowieckich wojsk w Polsce - powiedział Alexander Gauland, szef frakcji Alternatywy dla Niemiec (AfD) w Bundestagu podczas debaty parlamentarnej poświęconej 80. rocznicy napaści Niemiec na Związek Radziecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy POLSKA polityka HISTORIA Józef Stalin Adolf Hitler II wojna światowa 1939 pakt Ribbentrop-Mołotow III Rzesza ZSRR

Płyty Polskiego Radia na liście UNESCO. Reżyser dźwięku: po raz pierwszy trafiły na nią dokumenty dźwiękowe

Reżyser dźwięku Stefan Kruczkowski powiedział, że wpisanie kolekcji 93. oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata" to ewenement. Materiały dźwiękowe zawierają przemówienia między innymi prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.
Zobacz więcej na temat:  1920 Polskie Radio ŚWIAT 1939 II wojna światowa Polskie Radio UNESCO ONZ HISTORIA

Nagrania Polskiego Radia z września 1939 roku na liście UNESCO. "Wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt"

Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska ocenia, że kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z nagraniami z września 1939 roku ma ogromną wartość historyczną. Materiały dźwiękowe Polskiego Radia z przemówieniami między innymi Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka zostały wpisane na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata".
Zobacz więcej na temat:  1920 Polskie Radio ŚWIAT 1939 II wojna światowa Polskie Radio UNESCO ONZ HISTORIA

40:1. "Wizna" - najnowsza książka Jacka Komudy

W magazynie "Moje książki" rozmowa z Jackiem Komudą o jego nowej powieści historycznej "Wizna", opowiadającej o obronie odcinka Wizna nad Narwią na północny wschód od Łomży na historycznym Mazowszu na początku września 1939 roku. Określa się ją jako Polskie Termopile, ze względu na desperacką obronę polskich żołnierzy pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa pomimo dużej dysproporcji sił polskich obrońców.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa 1939 kampania wrześniowa

Премьер Матеуш Моравецкий почтил память жертв агрессии СССР на Польшу 1939 года

Глава правительства Польши Матеуш Моравецкий в четверг, 17 сентября, возложил цветы к памятнику "Погибшими и убыитм на Востоке" в центре польской столицы. 
Zobacz więcej na temat:  Польша История Польши 1939

Prof. Marek Kornat: ZSRR ponosi współodpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej

- Z historykami niemieckimi można dyskutować, przy wszystkich różnicach, ten dialog funkcjonuje w historiografii. Natomiast to, co się dzieje po stronie Rosji, uniemożliwia jakąkolwiek rzeczową wymianę argumentów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat (Instytut Historii Polski PAN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki historia Polski II wojna światowa 81. rocznica wybuchu II wojny światowej Niemcy 1939 HISTORIA ŚWIAT

Niemiecka historiografia dot. II wojny światowej. Prof. Kucharczyk: mamy do czynienia z wykrzywieniem obrazu

- Dominuje kwestia Holokaustu. Ważnym wątkiem jest także uparcie stosowane słowo "naziści". Znika perspektywa zasadnicza, to, że wojnę rozpoczęło państwo niemieckie - tak o historiografii naszych zachodnich sąsiadów mówił w audycji "Gość PR24" prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki historia Polski II wojna światowa 81. rocznica wybuchu II wojny światowej Niemcy 1939 HISTORIA ŚWIAT

Bogdan Pęk: Westerplatte to symbol całego narodu, jego zawłaszczanie jest próbą fałszowania prawdy

- Uroczystości na Westerplatte organizowane przez władze Gdańska zawsze były mętne. Dlatego specustawa pozwalająca państwu polskiemu przejąć ten obszar i organizować dumne oraz wspaniałe uroczystości przypominające, czym była napaść niemiecka, to działanie słuszne i konieczne - powiedział Bogdan Pęk, były senator i europoseł.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń II wojna światowa Gdańsk Westerplatte 81. rocznica wybuchu II wojny światowej historia Polski 1939