Polskie Radio
Section05
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Podejrzewani o szpiegostwo dla Chin zatrzymani

10 lat więzienia grozi Polakowi i Chińczykowi podejrzanym o współpracę z chińskim wywiadem. Wśród zatrzymanych jest dyrektor w polskim oddziale koncernu Huawei. Mężczyźni zostali aresztowani na 3 miesiące. Grozi im do 10 lat więzienia. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 dr Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku i Piotr Konieczny, niebezpiecznik.pl .
Zobacz więcej na temat:  huawei ABW Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego Chiny polityka

Ekspert: procedura wydalenia Kozłowskiej zgodna z prawem

- Została podjęta decyzja na podstawie opinii szefa ABW, czyli służby kontrwywiadowczej odpowiedzialnej za ochronę porządku konstytucyjnego. Mamy do czynienia z dowodami zebranymi w trybie pracy operacyjnej prowadzonej zgodnie z zasadami – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Kister z Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo ABW Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego szpieg prawo bezpieczeństwo

Na jaką skalę Polska jest infiltrowana przez obce wywiady?

W Wielkiej Brytanii były agent działający w Rosji jest w stanie krytycznym po kontakcie z niezidentyfikowana substancją. To wręcz niemal bliźniaczy przypadek do Aleksandra Litwinienki, również rosyjskiego odwróconego szpiega, który przez Rosjan został otruty. Te przypadki skłaniają do zastanowienia się, jak jest w Polsce? Czy w naszym kraju ktoś łapie rosyjskich agentów?
Zobacz więcej na temat:  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego Agencja Wywiadu służby specjalne Witold Gadowski szpieg

"Identyfikacja agentów wpływu nie jest trudna"

– Wydalony z Polski Rosjanin nie szpiegował (…), a pomagał w rosyjskiej wojnie informacyjnej, wymierzonej w nasz kraj. Starał się rozpowszechniać tezy kreowane przez Moskwę – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Historyk i politolog na naszej antenie odniósł się do niedawnych informacji o wydaleniu z Polski, na wniosek Agencji Bezpieczeństw Wewnętrznego, Dmitrija K.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ABW

Afera taśmowa. ABW nagrała rozmowę premiera?

Według "Gazety Wyborczej", kilku byłych funkcjonariuszy służb specjalnych dysponuje około 700 godzinami nielegalnych nagrań. Jedną z nich jest rozmowa byłego premiera Donalda Tuska z biznesmenem Janem Kulczykiem. Dziennik twierdzi, że funkcjonariusze ABW byli związani z oferowaniem nagrań z nielegalnych podsłuchów.
Zobacz więcej na temat:  ABW afera podsłuchowa afera taśmowa Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego CBA służby specjalne