Polskie Radio
Section05
Ameryka Północna

Philip K. Dick: uprzejmie donoszę, że Lem nie istnieje

W 1974 roku Stanisław Lem mimowolnie i nieświadomie stał się bohaterem szpiegowskiej awantury rozpętanej przez pisarza Philipa K. Dicka. U jej źródeł były nie tylko zaburzenia psychiczne i narkotyki, lecz także pragnienie pieniędzy i sławy, a wreszcie - absurdy PRL.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura PRL FBI USA Ameryka Ameryka Północna historia Polski historia Europy HISTORIA ZSRR komunizm wywiad szpieg pieniądze narkotyki science-fiction fantastyka

Wpływ sytuacji w Afganistanie na 20. rocznicę zamachu na WTC

- Niewątpliwie sytuacja z Afganistanu bardzo wpływa na atmosferę tych uroczystości. Zarówno Afgańczycy mieszkający w Stanach Zjednoczonych, jak i weterani z Afganistanu nie kryją rozgoryczenia tym, co się stało i tym, że po 20 latach talibowie wrócili do władzy - powiedział w audycji "W samo południe" specjalny wysłannik Polskiego Radia do Nowego Jorku, Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone WTC rocznica terroryzm atak terrorystyczny Wojciech Cegielski Magdalena Skajewska

Sławomir Jastrzębowski o ataku na WTC: ten dzień wrył się nam w pamięć

- Nigdy nie było dobrze udokumentowane i wyjaśnione, jak to możliwe, że najpotężniejsza armia świata nie była w stanie przez 20 lat zainstalować w Afganistanie rządu, który miałby chociaż pozory demokracji - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski (portal Salon24.pl). Gośćmi audycji byli również Dawid Wildstein (TVP) i Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska").  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS ŚWIAT Ameryka Północna USA Nowy Jork talibowie Afganistan terroryzm WTC

20. rocznica zamachów na WTC. Anna Kwiecień: świat nie poradził sobie z Al-Kaidą

- Nie o to nam chodziło, żeby ponownie talibowie przejęli Afganistan, i to w tak skandaliczny sposób. Plan, który zakładał, że Afganistan stanie się państwem demokratycznym, legł w gruzach - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień, poseł PiS. Gościem "Dwóch stron" była także Paulina Matysiak z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS ŚWIAT Ameryka Północna USA Nowy Jork talibowie Afganistan

"To jest obowiązkiem Kościoła". Arcybiskup San Francisco o krytyce polityków wspierających prawo do aborcji

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone stwierdził na łamach "Washington Post", że krytykowanie katolickich polityków wspierających prawo do aborcji jest obowiązkiem Kościoła w USA. Wyraził też poparcie dla kontrowersyjnej ustawy aborcyjnej w Teksasie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone San Francisco Kościół chrześcijaństwo aborcja

Atak na domniemanego terrorystę w Kabulu. "NYT": analiza Pentagonu wywołuje wątpliwości

Wstępna analiza uderzenia przeciwko domniemanemu zamachowcowi-samobójcy IS-Ch w Kabulu sugeruje, że nie ma całkowitej pewności co do tego, czy w jego samochodzie były materiały wybuchowe - podaje w poniedziałek "New York Times". Analiza miała potwierdzić śmierć co najmniej 3 cywilów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Afganistan talibowie atak terrorystyczny terroryzm Ameryka Północna